Pestrý vodácký víkend pečlivě sledoval ze břehu přímo v Loučovicích ředitel odboru Finance a facility management Czech Tourism Jan Špilar. Také on se setkal s myšlenkou, která by přivábila vyznavače vodáckých sportů k Vltavě častěji než jednou za rok:

Co říkáte tomu, že by voda vytékala z přehrady od května do konce sezony třeba dvakrát nebo dokonce třikrát za týden?

Pokud tady mají vznikat nějaké produkty cestovního ruchu, myslím si, že základem je voda, která tady má být.

Může to být pro vodáky dobrá zpráva a pro region příležitost?

Zcela jistě. Pokud opravdu produkty vzniknou, to platí i o jakýchkoli dalších doprovodných akcích, my můžeme udělat maximum pro to, abychom byli partnery. Už teď, po restrukturalizaci Czech Tourismu, kdy páteř tvoří odbor pro regiony a B2B byznys, tak se najdou jednotlivé oblasti, ve kterých jsme schopni být projektům partnery.

Máte na mysli konkrétně sport, který je spojen s vodáky?

Voda je pro tento region určitě nesmírně důležitá. Mám na mysli oblastní marketingové záležitosti, nebo podklady, které jsou pro propagaci tohoto regionu v zahraničí. To je základ, který umí Czech Tourism jako marketingová agentura nabídnout.

Povídáme-li si přímo na vltavském břehu v Loučovicích, je to pro zahraniční turisty, třeba nejen vrcholové sportovce, zajímavá destinace?

O tom jsem přesvědčený. Tento region má co nabídnout. Je třeba pospojovat z hlediska regionů jednotlivé oblasti a destinace.

Pospojovat?

Aby fungovaly společně. Aby Jihočeský kraj nebyly jenom České Budějovice, Český Krumlov a Písek, ale aby to byla destinace „Jižní Čechy".

Víkend ve vltavských peřejích proběhl aktivně, dorazili sportovci z mnoha míst ČR, dokonce si řeku sjeli zahraniční závodníci a turisté. Podporujete vrcholový i rekreační sport?

Czech Tourism je samozřejmě partnerem spousta sportovních eventů. Platí to o létu, ale i o zimě. V této oblasti jsou lyžařské sporty velmi populární. V Loučovicích a okolí jsou to především běžky, ty sem podle mne zapadnou víc, ale myslíme pochopitelně i na sjezdové lyžování.

Po Vltavě můžete pádlovat, vedle ní jezdit na kole…

…v cyklo oblasti je velký důraz na aktivní turistiku. A vodáctví? To je v Čechách fenomén. Já sám jsem vodák, co se týká Čerťáků (Čertovy proudy – pozn. red.), to je pro sportovce neskutečný zážitek.

Myslíte, že by voda z přehrady mohla vytékat častěji než jednou za rok?

Když se podívám, kolik vodáků sem teď přijelo, tak z toho mám opravdu hroznou radost. V tomto sportu jsem se strašně dlouho pohyboval, byl jsem i ředitelem Českého poháru, vím, co to je, když se může někde navýšit voda, aby se vodáci mohli svézt.

Jaký je tedy váš pohled? Vnímáte tyto aktivity pozitivně?

Když se podaří všechny složky spojit, tak to může být krásná věc. Rybáři, správci vody, povodí, obce. Všichni dohromady. Přijedou sem nejen stovky lidí, ale jsem přesvědčený i o tom, že to přinese regionu finance. Navýší se pracovní příležitosti, zlepší se nabídka vyžití pro turisty a spousta dalších věcí, které s tím souvisejí.