O tom, jaká byla pro mužstvo EGE právě skončená sezona, jsme pohovořili s trenérem českobudějovických volejbalistů Vojtěchem Zachem.

V základní části jste brali ze dvou duelů s týmem Beskyd čtyři body, zatímco ve čtvrtfinále play off jste proti stejnému soupeři uhráli ve třech zápasech jen dva sety. Byly v play off Beskydy jiným soupeřem?
Hlavní rozdíl byl v tom, že soupeř na play off posílil o nahrávače a blokaře. Rázem tak Beskydy neměly na palubovce žádného z méně zkušených mladíků a my jsme naopak měli na hřišti hned několik dorostenců. To se projevit muselo.

Připomeňme, že hru Beskyd dirigoval dvaatřicetiletý nahrávač s extraligovými zkušenostmi Tomáš Hollý, zatímco na druhé straně sítě stál teprve dvacetiletý Petr Novák…
Mladičký Petr Novák nastupoval už v základní části na nahrávce hodně často, neboť zkušený Jan Ulč byl dva měsíce zraněný. Právě nezkušenost na nahrávce je hodně znát. Proti tak zkušenému a navíc posílenému týmu, jakým byly ve čtvrtfinále Beskydy, jsme to měli o to těžší.

Jaké zbraně jste mohli proti mužstvu z Frýdku Místku uplatnit?
Tím víc jsme měli být v play off nahecovanější a dát do hry emoce. Snad si kluci do budoucna uvědomí, že bez toho to nepůjde.

Jak byste zhodnotil vaše vystoupení v dlouhodobé části soutěže?
První polovina základní části byla ovlivněna skutečností, že jsme neměli kde trénovat. Připravovali jsme se v různých halách, ve kterých jsme potom ani nehráli. Tréninky začínaly až v osm večer. Domácí zázemí nám jednoznačně chybělo. To trvalo až do listopadu, než byla dokončena hala v ulici Oskara Nedbala.

Poté, co jste našli domácí zázemí, se situace zlepšila?
Pak se to srovnalo, hráli jsme i docela slušný volejbal, na vedoucí čtyřku jsme ale popravdě řečeno neměli. Bohužel, ani letos se nám nevyhýbala zranění. K tomu ne vždy, když jsme potřebovali, nám byli uvolněni hráči z Jihostroje.

Na lepší než sedmou příčku to tedy nebylo?
Umístění nicméně mohlo být lepší, ale EGE je tu především proto, aby příležitosti dostávali mladí hráči. Pevně věříme, že kluci ty zkušenosti zúročí dál a to je smyslem existence rezervního týmu. Náš cíl postoupit do osmičky jsme ale splnili.

Které hráče byste mohl doporučit trenérům extraligového Jihostroje?
Všichni mladí hráči, kteří v EGE působí, mají šanci si extraligu jednou zahrát. Záleží jenom na nich samotných. Podmínky k výkonnostnímu růstu u nás mají.

Konkrétnější nebudete?
Vyzdvihl bych určitě Jakuba Pochopa, který je podle mého názoru v extralize trochu opomíjený. Jako jeden z mála udělal výrazný posun vpřed v útočné fázi. Navíc je to bojovník a srdcař. Myslím, že dozrál k tomu, aby dostal v některém z extraligových klubů šanci.

Jaká je pozice starších hráčů, jakými jsou například zkušení Suchan, Ulč, Kozák nebo Sova? Na hřiště se v domácí odvetě proti týmu Beskyd moc nedostali…
Starší kluky pořád potřebujeme. Ti mladí mohou odejít hrát jinam nebo někam studovat a za rok u nás nemusí být. Já děkuji právě zkušeným hráčům, že mají trpělivost a akceptují model, který v EGE funguje. Myslím, že až na Milana Sovu, si během sezony zahráli docela dost. Patří jim velký dík, že pomáhají mladé kluky vychovávat.

EGE tedy s jejich službami dál počítá?
Samozřejmě. Vždyť mají velkou zásluhou na tom, že jsme se do play off dostali.