Dvacetiletý smečař se loni s Brnem podílel na senzačním vyřazení Ostravy, v létě přestoupil za lepším blíže k hlavnímu městu. V novém působišti je druhým nejvíce bodujícím hráčem, jeho tým vede po čtyřech kolech volejbalové Kooperativa extraligy mužů tabulku se sedmi body. Jihostroj je třetí.


Určitě jste s takovým vstupem do soutěže nepočítali, že?
Vůbec ne. Jsme tu všichni mladí hráči, neměli jsme žádné velké cíle. Měli jsme se udržet v horní polovině tabulky, to se zatím daří.


Čím to, že jste zatím jen jednou prohráli? Jaká je vaše nejsilnější zbraň?
Daří se nám především v útoku. Dlouho se nevědělo, kdo u nás bude hrát na postu univerzála. Tam je nyní o tři roky starší Marel a jde mu to dobře. My smečaři hrajeme jakž takž, na příjmu je to horší. Náš útok je ale opravdu stabilní, je to také dáno nahrávačem. Braňo Skladaný je naší velkou silou.


Opravdu je tak dobrý?
Hrát s ním je paráda. Třičtvrtě nahrávek pošle na jednoblok, to je pak útok mnohem snazší. Hraje to sice hodně rychle, ale přesně. Teď už ale dva zápasy nehrál, má něco se zády, takže jej zastoupil Holčík.


Spolupráce s ním také určitě nebude nejhorší. Bývalý reprezentant s mnoha zkušenostmi…
Je fajn, dělá v týmu dobrou náladu. Už má ale za sebou nějaké operace, je starší, musí mít lépe přihráno. V přípravě mu to šlo, měl formu, i nyní odvádí dobrou práci.


Spokojeni se hrou jsou určitě i trenéři, jak s nimi vycházíte?
Svoboda s Hadrovou jsou výborní trenéři. Jejich práce je hodně profesionální, vše se do detailu rozebírá, hlavně co se týče videa. Myslím si, že i po psychické stránce tomu hodně rozumí a dělají to dobře. Nemám s nimi sebemenší problém.


Do týmu se vrátil z Fridrichshafenu libero Polanský, jeho přítomnost je určitě hodně znát.

To je velký hecíř, velká posila. Když se nedaří, nakopne nás. V Německu už ho nechtěli, měli tam mladšího vlastního odchovance, který Jirku kvůli zdravotním problémům nahradil asi v polovině sezony a uhrál s nimi Ligu mistrů. Na poslední chvíli už nic nesehnal, libera to mají těžší.


Vy jste porazili ve druhém kole Opavu, která byla považována za favorita soutěže. Určitě nám můžete po konfrontaci s nimi přiblížit, proč se jim nedaří…
Od Kuby Rybníčka, který tam hraje, vím, že nefungují jako kolektiv, nejsou jedna parta. Jsou prý rozděleni na dvě skupinky, moc spolu nemluví, přijdou na trénink, odvedou si své a zas se rychle rozutečou. To je podle mě hlavní chyba. Musí tam být nějaká soudržnost. My nemáme superhráče jako oni, ale po zápase jdeme třeba na pivo, nebo jen tak posedět a tím se utužuje kolektiv. Tím pádem je i lepší atmosféra na tréninku a samozřejmě v zápase.


Změnily se cíle týmu po vydařeném vstupu do soutěže?
Ty jsou pořád stejné. Máme se udržet do šestého místa, pak se uvidí. Určitě by byla situace úplně jiná, kdybychom měli nyní na kontě místo jedné čtyři prohry. Ale nikdo na nás netlačí, manažer je seriózní chlap. Tým se tvoří do budoucna. Příští rok nás má ale opustit Skladaný, bude to těžké. Uvidíme.


V sobotu vás čeká utkání v Českých Budějovicích, těšíte se?
Abych řekl pravdu, tak moc ne. Proti Jihostroji se mi totiž vůbec nedaří, mají dobrou obranu. Hlavně Standa Pochop se Smčkou jsou na středu hodně nepříjemní. Těším se domů a na to, že uvidím své kamarády.


S čím vyrukuje současný lídr soutěže na obhájce titulu?
Nebudeme se koukat na to, co hrají oni, musíme začít od sebe a podat co nejlepší výkon. Něco málo jsme si o soupeři už říkali, to hlavní ale přijde až těsně před zápasem. Rozebereme jejich hru na videu, povíme si taktiku.


Vám osobně se docela daří, odehrál jste všechna utkání, určitě nelitujete odchodu z Brna…

Vůbec. I když je pro mě škola přednější, chci se ve volejbale zlepšovat. Tady mám větší perspektivu. Zatím se mi daří, mám i štěstí, z toho se ale zatím nedají dělat závěry. Přijde zápas, kdy mě třikrát zablokují a trenér mě ze hříště vyndá. To se zatím naštěstí nestalo, proti silným Budějovicím to ale klidně může přijít.