Oproti zkušeným borcům od Černé věže má Brno poměrně mladý tým, jehož věkový průměr je 23,5 let. Svou roli si uvědomují i hráči. „Jsme velcí favorité, vloni se nám na ně dařilo, určitě si na ně věříme. Tedy alespoň já osobně ano,“ říká šestadvacetiletý blokař Štěpán Smrčka, jenž po dobrých výkonech v Lize mistrů jistě nezůstal bez povšimnutí skautů zahraničních celků.

Pozor na Barbierika

Včera před dopoledním tréninkem si trenér Brom připravil tradiční videorozbor soupeřovy hry. „Měli bychom být perfektně připraveni,“ tvrdil po včerejší poradě blokař. „Rozebrali jsme všechny hráče, kteří by se měli objevit v jejich základní sestavě,“ poznamenal.


A kdo by měl být po odchodu tří smečařů Hrazdiry, Böhma, Sekaniny a nahrávače Haníka největší hrozbou pro českobudějovické barvy? „Zkomplikovat by nám to mohl slovenský univerzál Barbierik, prý hraje výborně,“ podotýká účastník letní univerziády v Bangkoku.


Právě devětadvacetiletý útočník rozhodl víkendové utkání se Zlínem především svým dělovým servisem. „Na bloku je veterán Hroch a mladík Klapal, na liberu Honza Václavík, který se mnou hrál na univerziádě a hrál opravdu dobře,“ vyjmenovává Smrčka další opory Jihomoravanů.

Ještě si pamatují

Suverénní přejezd dnešního soupeře v loňském semifinále mají všichni ještě v živě paměti. „Byly to zvláštní zápasy, protože jsme je celkem hladce vyřadili. Nicméně v každém utkání nás dokázali potrápit, když jsme si je pustili do koncovky,“ loví v paměti odchovanec Jihostroje.


Toho se nyní chtějí vyvarovat. „Musíme si dát pozor, nejlepší by bylo, kdybychom je do koncovky setů vůbec nepustili. V semifinále rozhodlo to, že byli mladí a my o něco zkušenější,“ tvrdí.

Podcenění nehrozí

I když se zatím druhé největší české město krčí na posledním místě tabulky, žádné podcenění prý nehrozí. „To si nemůžeme ani dovolit. Sice jsme favorité, ale hrajeme doma, navíc jsme si nasadili v zápasech Ligy mistrů vysokou laťku. Musíme předvádět podobný volejbal jak kvůli našim divákům, tak i kvůli sobě,“ reaguje hráč základní sestavy.

Zase Gala

Hned druhý den po středečním příjezdu z Cannes vyslal trenér Brom své hochy do posilovny a následně do jejich druhého domova, kde už si opět připomněli pocit míčů, na které jsou zvyklí. V evropské soutěži hráli se značkou Mikasa, nyní se vracejí ke staré dobré Galovce.


Únava z náročného cestování by měla být zažehnána. „Určitě se to na nás trochu projevilo, cesta byla dost dlouhá, ale těmi tréninky jsme to dostali z těla,“ míní blokař, jenž by byl rád, kdyby přišlo do českobudějovické Sportovní haly co nejvíce lidí. „Po delší době hrajeme opět extraligové utkání, doufáme, že přijde co nejvíce lidí,“ přeje si.

Půjdou do čela?

Jihostroj má stejně jako jeho dnešní soupeř, Liberec a Opava o jeden odehraný zápas méně. Figuruje na čtvrtém místě, díky lepšímu poměru setů je před Libercem. V případě výhry se posune před Příbram, která se po čtvrtečním vítězství nad Brnem nečekaně vyhoupla do čela extraligy. Zaútočit ale může i Dukla.


Sestava se podle trenéra Jihočechů měnit nebude. „Chceme vyhrát, držet domácí prostředí,“ podotkl. „Únava je znát, na některých hráčích je to vidět, ale proto máme individuální tréninkový plán,“ vysvětluje kouč Petr Brom.