Ze Zlína si přivezli dva body za vítězství 3:1. „Chtěli jsme vyhrát, udržet pohodu, každá výhra venku nás posouvá někam jinam,“ řekl trenér Petr Brom. Dařilo se smečaři Zachovi, jenž za svůj výkon dostane dvě jitrnice. „Trošku jsem ho hecnul, došlo k sázce. Tím, že se na útoku, kde se předtím trápil, dostal na velmi slušná čísla, sázku vyhrál,“ vysvětluje Brom.

S otevřeným hledím

„Uvidíme, snad nezklameme. Doufám, že budeme uvolnění, do utkání jdeme s otevřeným hledím. Nemáme co ztratit,“ tvrdí příbramský odchovanec Zach. „Na druhou stranu nás ale může domáci prostředí svazovat v tom, že nechceme, aby to byl propadák, ale aby se diváci bavili. Na devadesát procent to bude ale ta první varianta,“ slibuje šestadvacetiletý smečař.


V Lize mistrů si už proti Cuneu zahrál kapitán Stanislav Pochop před deseti lety v dresu španělské Sorie. „Tehdy se hrála osmičlenná skupina, ve které byl i Jihostroj a Cannes. S Italy jsme prohráli tři nula,“ vzpomíná zkušený blokař, jenž okusil atmosféru Ligy mis〜trů již třikrát. Nejlepším výsledkem bylo páté místo. To českobudějovický trenér má co by hráč na kontě rovněž tři účasti, ale dvakrát si zahrál finále. „To už je ale pravěk,“ směje se.

Samý reprezentant

Na soupisce lídra italské Série A je několik jmen, která figurují na mezinárodních akcích. „Co jméno, to hvězda. Na nahrávce jednička kubánské reprezentace, na smeči Wijsmans, belgická jednička,“ jmenuje trenér českých mistrů od soutoku Vltavy a Malše.


V Cuneu hrají i tři hřáči mistrů světa z Brazílie. „Druhý nahrávač je dvojkou i v repre, blokař je v základu, ten třetí je mladý a moc se na hřiště nedostal,“ informuje Brom. „A další jsou oporami italské reprezentace,“ dodává.


Mohou si to dovolit, rozpočet zítřejšího soupeře Jihostroje je několikanásobně vyšší. Jen realizační tým tvoří jedenáct lidí. „Podle neoficiálních zpráv, které mám, je to kolem sto osmdesáti milonů,“ sděluje kouč. Jihostroj se pohybuje mezi 13 až 14 miliony korun.

Fiaska se nebojí

Žeby byl zítřejší zápas fiaskem, se však Jihočeši neobávají. „Česká a italská soutěž je diametrálně rozlišná, zatímco Série A je nejlepší na světě, ta naše je někde uprostřed. Můžeme prohrát třikrát dvacet pět patnáct, ale jako fiasko bych to nebral. Pokud to takto dopadne, jen se potvrdí ten rozdíl,“ konstatuje Pochop.

Sáhnou si hluboko

Trenér Brom má jasno. „Musíme jít do všecho s absolutním rizikem. V obraně si bude muset každý sáhnout do do svého rejstříku hodně hluboko,“ tvrdí. Nebudou jeho svěřenci až moc vystrašení? Toho se nebojí. „Respekt tam být musí, nesmí ale spadnout do někajého strachu ze soupeře. Myslím, že to zvládneme,“ věří svým hráčům.

Největší síla? Útok

Na videu shlédl poslední utkání Italů, nejsilnější jsou prý v útoku. „Je hodně komplexní, mají ho rozložený na všechny hráče,“ vypozoroval.


Ale i obrana bude pro jihočeský tým velkou zkouškou. „Tam jsou hodně důslední, navíc dobře technicky vybavení.“ S obranou se budou muset vypořádat hlavně smečaři, Vojtěch Zach ale strach rozhodně nemá. „Každá obrana má svou slabinu, bude se to odvíjet od našeho příjmu, stejně jako na nejich straně.“


Jako by se zdálo, že Cuneo nemá slabin. „Svazovat je může naše prostředí, nebo se nám může podařit servis. Mají ale velkou zkušenost, jsou zvyklí na těžké zápasy, určitě se s tím vypořádají,“ přemítá Brom.

Hrají pro diváky

Zatímco Zach se do tipování výsledku zítřejšího utkání Ligy mistrů nepouští, kolega Pochop by bral výhru 3:2. „Ale nejdůležitější bude náš výkon, předvedená hra. Jestli prohrajeme nula tři nebo dva tři, už není tak důležité, jako to, aby se diváci bavili a viděli co nejdéle špičkový volejbal,“ přeje si.