Prezident Volejbalového klubu České Budějovice Jan Diviš jej pověřil novou funkcí, tou je vedoucí centra mládeže. Na starost tak bude mít nejen farmu extraligového A týmu, ale i všechny mládežnické složky Jihostroje. Zároveň bude hlavním trenérem juniorského celku. „Všechno je teď hektické.

Uzavírají se soupisky, skládají se mužstva. Teď začne to hlavní - skloubit dohromady tréninky tak, aby to mělo u obou týmů svou kvalitu,“ říká muž, jenž prošel nejlepšími českými kluby a zahráli si i v Portugalsku.


Jaké změny se plánují u mládežnických složek? Bude se měnit spolupráce mezi juniorským celkem a EGE, které slouží jako farma Jihostroje?

Bohužel se všechno začalo řešit pozdě. Určitá koncepce, která se teď vypracovává pro mládež, se začala dělat až teď. Mělo se to řešit už v květnu, bohužel, kvůli změnám ve vedení klubu se to celé rozběhlo až nyní. Změny nastaly pozdě. U kadetů skončil Lundák se Škodou, nahradí je Emmer s Böhmem. Juniory povedu já s Pitnerem. Systém bude stejný jako loni, akorát se budu snažit zapojovat více mladé hráče do tréninku i do zápasů v první lize.


Znamená to, že stálí členové prvoligového týmu mužů budou dostávat méně příležitostí?
V EGE je dvanáct stálých hráčů, vyházet je nemůžu. Jsou to lidi, kteří jsou už dohodnutí. Když bude ale junior hrát lépe než hráč EGE, tak je to jasné. Na druhou stranu to nemůžeme udělat tak, že dáme šanci jen mladým. Na to to není připravené. Nemáme jich tolik, aby mohl fungovat v první lize celý juniorský tým. Kvalita tréninků musí být dobrá na obou stranách.


Navíc zápasy juniorské extraligy a první ligy se kryjí. Jak to tedy bude vypadat? Jak to vy budete stíhat?
Budu trénovat oba týmy, bude tedy větší spojitost mezi oběma manšafty. Takže budu mít i větší přehled o tom, kdo z těch mladých má na to hrát ligu a kdo ne. Z pozice vedoucího centra mládeže musím být na lavičce juniorského celku, takže bych měl odjezdit zápasy s nimi, zbytek pak s EGE. Prioritou jsou junioři. Dvakrát týdně budu trénovat EGE.


V případě vaší absence tedy povede mužstvo manažer Cháb?
Tak mi to bylo sděleno. Má trenérskou dvojku, jak to dopadne, nevím. Musí mu ale pomoct hráči svým přístupem.


Jaké jsou cíle v letošní sezoně pro první ligu?

Přecházíme na koncepci, kterou stanovil prezident Diviš. To znamená více obehrávat ty mladé v mužských týmech. I na úkor výsledků, protože junioři nemohou být kvalitativně na takové úrovni, jako hráči, kteří už mají něco za sebou. Bude to takový nájezd na to, jak by to mělo vypadat v příštích letech. Cílem je play off a dostat mladé volejbalisty do hry. To by se v téhle soutěži mělo dělat tak, abych neublížil ani jedné straně. Manšaft musí fungovat.


A to by podle vás mělo vypadat jak?
Musí se skloubit mladí a staří, aby ta hra také nějak vypadala. Můžeme to dělat jako Brno, které má v první lize jen juniory, ale budeme prohrávat a lidi z toho mít radost nebudou. To pak klesne i morálka v tréninku.


V týmu EGE je již několik mladých hráčů, ještě nedávno juniory byli…
To je pravda. Je tam Fučík, který již koketoval s A týmem, stejně jako smečař Marek. Dál je tam Vodička, který by klidně do Jihostroje také mohl nahlédnout, kdyby si ho všimli. Jsou to kluci, kteří se pro extraligové družstvo obehrávají. Z juniorů se tam objeví jistě také Beer, Procházka a nahrávači Pražák s Dvořákem.


A jak vypadá situace se smečařem Emmerem, se kterým trenér Brom počítá pro extraligu mužů? Je stále v juniorském věku, pomůže vám?

To je trochu složitější. Nemůže hrát za tři týmy. Přednost má áčko, já si ho pak mohu vytáhnout, když to bude možné, do EGE nebo juniorů. A tam ho potřebuji hodně.


Máte málo mladých volejbalistů v týmu pro extraligu juniorů?
Skončili nám čtyři kluci, máme tak základní sedmičku. Ta je silná, není ale moc variant ke střídání. Kdyby třeba smečař Procházka, který má problémy se zády, marodil půl roku, tak se asi nedostaneme do play off. Také máme jen jednoho nahrávače, protože Vodička skončil. Je to škoda, byl šikovný, musím teď shánět druhého.


Budete se poohlížet v jiných týmech v jižních Čechách?
Není možné odehrát soutěž s jedním, tréninky pak nejsou ideální. Takže se porozhlédnu po kraji.


Ještě loni jste si zahrál několik utkání v první lize, letos už na to zřejmě při vaší vytíženosti nebude čas, že?

Na hřiště už lézt nehodlám. Navíc, měli by tam být neustále dva nahrávači. První nahrávač Fučík už je natolik zkušený, aby si poradil tak, aby proběhlo všechno v pořádku.


O víkendu jste si s juniory připsal první úspěch, vaši svěřenci vybojovali stříbrné medaile na Antukovém mistrovství ČR. To je dobrý vstup do sezony.

Na to, že jme hráli v dost okleštěné sestavě, je to dobré. Kluci zaslouží pochvalu za celou ligu, prohráli jsme jen dva zápasy. Na Brno jsme neměli, to je momentálně výkonnostně někde jinde. Naším cílem je vyhrát titul, ale jen v případě, že budeme kompletní. Pak máme na to být ve finále. V kadetské extralize bude asi problém, bude velmi těžké se dostat do finálového turnaje, protože česká skupina je jako obvykle těžší než moravská.