Po dlouhé době předváděl český výběr kvalitní volejbal, velkou lahůdku nabídl svým příznivcům v semifinálové bitvě s Francií. Ve finále už sice podruhé utkání se silnými Němci neotočil, ale i tak jistě v očích veřejnosti obstál.


„Škoda, že jsme nevyhráli, byli jsme trošku zklamaní. Olympiáda není tak často, chtěli jsme se tam podívat,“ vrací se k poslednímu utkání v reprezentačním dresu tohoto roku šestadvacetiletý smečař Ondřej Hudeček.


Ten si první utkání proti Portugalsku odstál na střídačce a ani jednou nezasáhl do hry. Ve druhém utkání střídal a už ze hřiště prakticky neslezl.
„Myslím, že můžeme být spokojeni. Předvedli jsme kvalitní hru, turnaj se nám i přes finálovou porážku povedl,“ míní bývalý univerzál českobudějovického Jihostroje.


„Rozhodlo to, že jsme nebyli tak sehraní jako třeba Němci. Oni odehráli více těžkých zápasů, mají dobrý mančaft na vysoké evropské úrovni,“ říká Jihočech. Ten je už nyní na cestě zpět do Francie, stejně jako jeho kolegové Jirkové Novák a Popelka. O víkendu už je totiž čekají utkání nejvyšší francouzské ligy.

Za jeden provaz

„Po dlouhé době jsme se sešli kompletní, to nám pomohlo. Všichni jsme věděli, proč jsme tam, táhli jsme za jeden provaz,“ říká ve třiatřiceti letech nejstarší reprezentant Novák. Toho označil trenér Zdeněk Haník za vůdce týmu.


I exbudějovický smečař hodnotí vystoupení v Evoře kladně. „Asi málo lidí věřilo, že se dostaneme tak daleko, že se budeme rvát až do konce. Ale tým si věřil, nakonec jsme nebyli od postupu daleko. Výsledek je to dobrý,“ sdělil Jihočech


Když místo České republiky cestovali na mistrovství Evropy Slováci, neustále se objevovaly zprávy, že hlavní příčinou je nesoudržnost týmu. Nyní tomu tak prý nebylo.


„Když je dobrá parta, výsledky přijdou. Dobře se pracuje, trénuje. To jsme si řekli i před turnajem, i po prvním zápase, který jsme prohráli. Trenér Haník nám říkal: hrajte tak, jak trénujete, a táhněte za jeden provaz. A výsledky opravdu přišly,“ podotýká smečař francouzského Paris Volley.

Opět v květnu

Malá šance na boj o OH 2008 v Pekingu ještě zůstává v podobě pozvánky na dodatečnou kvalifikaci.
Německo postupuje do lednové kvalifikace v Turecku, kde se střetne o jedno postupové místo se Španělskem, Tureckem, Srbskem, Polskem, Finskem, Itálií a Nizozemskem.


Haník povolá své ovečky zpět až na konci letošní sezony, kdy začne tým připravovat na kvalifikaci mistrovství Evropy 2009.

 

Zdeněk Haník:

„Jirka Novák je náš dlouhodobě nejlepší smečař. Měl pomalý začátek, pak už se rozjel. Má zásadní význam pro český tým, dokáže se velice pozitivně chovat, i když nehraje, na poradě, na tréninku, v šatně… Dokáže stmelit kolektiv, vždycky jsem proto usiloval o to, aby v týmu byl a usilovat budu i nadále.“

„Jirka Popelka je takový dlouholetý přízrak. V době jeho největší slávy, když byl naším nejlepším smečařem, jsem jej nevzal na mistrovství Evropy. Poté jsem ho vzal na světový šampionát a byla to skvělá zkušenost.
Je to profesionál, který si jde po svém, protože je tvrdohlavý. Výborně se koncentruje na těžké zápasy, po útočné stránce má evropské parametry, jeho slabina je blok a pole. V Portugalsku byl jedním z nejlepších smečařů celého turnaje.“

„Ondra Hudeček, to je další extrém. Zařadil jsem ho na post přihrávajícího smečaře, i když tuto roli ve svém klubu neplní
a v národním dresu také nikdy
neplnil. Nyní zahrál na přihrávce velice dobře. V dřívějšku to byl náš velký problém, s jeho příchodem jsme to dostali pod
kontrolu.“