Boj o zlato pokračuje v úterý a ve středu na palubovce v Č. Budějovicích (17.30).

Zkušenost

Hosté od začátku sobotního zápasu výborně bránili na síti i v poli, navíc smečař Čajan s univerzálem Motysem se šikovně prosazovali proti ostravským blokům. Jihočeši se skvěle překonávali při hře v poli, obrana a přihrávka přiváděly ostravského bombarďáka Konečného k zoufalství. I když vypálil ránu jako z děla, především Zach s Habadou jeho servis dokázali přihrát. Dvoubodový náskok úřadujícího mistra sice právě Konečný v závěru prvního setu smazal, ale k zakončení sady pak domácím nestačilo pět setbolů. Další tři nevyužil ani Jihostroj. Dramatickou bitvu rozhodl za stavu 29:29 pro hosty až útok Čajana a úspěšný blok Pochopa. „Do zápasu jsme chtěli vstoupit jinak než v pátek a hlavně dostat Ostravu pod tlak. Dobře jsme podávali, úspěšnější jsme byli i v obraně. Soupeř znervózněl a začal dělat nevynucené chyby, které nám pomáhaly,“ prozradil trenér Českých Budějovic Petr Brom taktiku, která v Ostravě slavila úspěch.

Změna

Hru DHL oživil ve druhém dějství příchod nahrávače Kadlce. Domácí začali lépe bránit, důraznější byl i jejich útok. Přestože vedli 18:12, 19:14 a naposledy 20:18, závěr patřil znovu hostům. Zásluhou dobrých bloků, a po sérii Smrčky na podání, nepřiznivý stav otočili na 21:20 a k dalším bodům jim pomohly i dva ostravské útoky do autu a domácí blok v síti. „V koncovce jsme na rozdíl od Ostravy neudělali žádnou chybu, a to byl asi základ našeho vítězství,“ konstatoval kapitán Jihostroje Stanislav Pochop. „S tolika nevynucenými chybami koncových hráčů se utkání vyhrát nedá. Oba zápasy jsme tím soupeři usnadnili,“ zlobil se na své svěřence trenér DHL Jaroslav Tomáš.

Také třetí sada se po vyrovnaném průběhu rozhodovala až v závěru. Jihostroji se v něm podařilo dvakrát zablokovat největší útočnou sílu DHL Konečného. Při čtvrtém mečbolu za stavu 26:25 už byli hosté úspěšní. „Budějovice byly lepší ve všech herních činnostech a k vítězství dokráčely i díky našim chybám,“ neskrýval zklamání domácí kapitán David Konečný. „Jsme maximálně spokojeni, přáli jsme si v Ostravě vyhrát jeden zápas, povedly se nám dva. Chceme to udržet a dál vyhrávat, ale soupeř teď už nemá co ztratit a bude víc riskovat,“ očekává trenér Brom v odvetách na jihu Čech další velké bitvy.


Předprodej


V Českých Budějovicích se finále bude hrát v úterý a ve středu od 17.30 (předprodej stále probíhá ve sběrně Sazky v ulici U Černé věže).

Finále (2. zápas)
Ostrava – Č. Budějovice 0:3 (-31, –21, –25)
Rozhodčí: Pecháček a Dvořák, čas: 88 min., diváků: 1000. Stav série: 0:2.
Ostrava: Michálek, Zaťko, Kozák, Kubala, Konečný, Správka, libero Chromý – Ledvoň, Kadlc, Nunes. Trenér Tomáš.
Jihostroj Č. Budějovice: Sládeček, Zach, Pochop, Motys, Čajan, Smrčka, libero Habada – Ventruba, Mach. Trenér Brom.