Volejbalisté českobudějovického Jihostroje si v pátém kole Kooperativa extraligy, které se odehrálo v sobotu pod Černou věží, s lehkostí poradili s jedním z největších adeptů na mistrovský titul, který již dva roky náleží Jihočechům.

Připsali si tak do tabulky dva body především díky precizní obraně. A díky skvělému obratu, který předvedli v prvním setu. Tým trenéra Petra Broma otočil ze stavu 19:22 na 23:23 a vypracovali si první setbol, který ihned využili. „To bylo rozhodující pro vývoj celého zápasu,“ shodli se hrající asistent trenéra Liberce Vladana Merty Dalibor Polák a Petr Brom. Divákům se domácí cenná výhra Jihostroje líbila, stejně jako spolehlivý výkon sedmadvacetiletého smečaře Vojtěch Zacha.

Utkání se pro vás od začátku nevyvíjelo příliš dobře, čím to?
Ze začátku vypadali Liberečtí opravdu dost silně, byli hodně nabuzení. Dva tři balony se jim povedly zázračně uhrát, což je nakoplo a hráli dobře. Naštěstí nám ale neutekli tak moc, vždy vedli o tři až čtyři body, které jsme dokázali nakonec stáhnout.

V koncovce, která vám vyšla parádně…
Ano, v koncovce jsme měli i trochu více štěstí než v úvodu setu, ale hlavně jsme se také zlepšili. Poté už jsme byli jednoznačně lepší než Dukla, která pak byla po zbytek duelu dost zakřiknutá.

Už nikdo asi nečekal, že dojde k takovému zvratu. Vybavujete si, co k němu přispělo?
Základem byl dobrý servis. Liberec neměl ideálně přihráno, my jsme se na ně v obraně dobře připravili, samozřejmě na naší straně stálo i štěstí. Jejich útoky jsme dokázali ubránit a následně jsme to dobře odútočili.

V obranné fázi jste severočeský celek jednoznačně předčili, připravovali jste se na to speciálně v týdnu před utkáním?
Ano, a tak by to mělo být. Naší hlavní zbraní je, že jsme disciplinovaní v obraně.

V dalším kole extraligy vyrážíte do vaší rodné Příbrami, kde jste nejen volejbalově vyrostl, jistě už se tam těšíte?
Jistě. V týmu Českých Budějovic hraju už pět let a zatím jsem tam neprohrál. Doufám, že tam neprohraju ani letos. Hlavně tam nechci prohrát! Zatím pokaždé, když jsme tam jeli, jsme vyhráli, jen jednou jsme s Příbramí neuspěli. To bylo vloni doma a já jsem u toho nebyl.

To nyní jistě vypíšete odměny za vítězství, že?
To rozhodně. Sice se tam znám jen s pár hráči, protože prošli velkou obměnou, ale je to nutné. Už to není ta Příbram, kterou znám, ale náboj to má pokaždé. Vždy je to vyhecované.

Sledujete, jak se vašemu mateřskému klubu nedaří, i když značně posílil?
Samozřejmě hodně sleduji jejich počínání. I když neměli špatný kádr, nedařilo se jim a v létě vyměnili i trenéra, který tam byl tři sezony. Do prosince vždy hráli dobře, pak spadli výkonnostně dolů. Sice teď koupili amerického smečaře Burrowa a univerzála Salona z Ustí, ale nezačali optimálně. A to mají nyní poskládaný kádr velice dobře. Ve volejbale se ale pohybuji již nějaký ten pátek a vím, že to není o jednom člověku. Pracovat musí celý tým, asi se tam ještě pořádně nedali dohromady.

V posledním utkání zdolali Kladno, které vás doma v prvním letošním utkání porazilo a připravili mu první porážku…
To pro ně bude vzpruha. Pro nás to rozhodně nebude jednoduchý zápas.