V pátek ve tři hodiny ráno se vrátili českobudějovičtí volejbalisté z Portugalska, dnes v pět hodin odpoledne už je čeká extraligové utkání v Benátkách nad Jizerou. Trenér Petr Brom si našel i po náročné cestě čas na hodnocení, zatímco jeho svěřenci doháněli spánkové manko.

Utkání jstě měli rozjeté dobře, proč to nevyšlo?
Portugalský tým nesázel na riskantní tvrdé podání. Když to řeknu blbě, dostali nás skákanou plachtou, se kterou jsme měli velké problémy. Za stavu 14:14 dostaneme eso nebo přihrajeme na tři čtyři metry – jednou Čajan, jednou Zach, jednou Habada, a tu situaci nevyřešíme dobře. Neuhrajeme tři balony, o které pak celý set prohrajeme.

A v ostatních herních činnostech jste si vedli jak?

To, co jsme předváděli v poli, jsem dlouho neviděl. Byl to hezký volejbal pro oko diváka. Vitoria měla neustále dobře přihráno na rozdíl od nás, ale i tak jsme je dobře bránili. Jen škoda, že jsme neuhrávali chycené balony v poli jako oni. My jsme skoro všechno hráli přes univerzála Boniniho, tím měli domácí hráči ulehčenou obranu. Jejich smečaře jsme zablokovali, šlo jen o to, využít chycených balonů. Někdy jsme to vyřešili nepřesně a netakticky.

Jaká byla atmosféra na zápase?
Po prvním vyhraném setu dokázali lidi v hale svůj tým vyburcovat. Pokud byl soupeř pod tlakem, také udělal chybičku. Ale pokud se vybláznil, a že ti lidé v hale jej dokázali vybláznit, tak to bylo těžší. Atmosféra, ty chorály, hodně jim to pomáhalo. Prostě perfektní volejbalová atmosféra, dostali je po prvním setu do hry. Nebyl to špatný výkon z naší strany, chyběl nám kousek.

Dá se říci, že Portugalci jsou nejhratelnějším týmem v Lize mistrů?
Spíše Brazilci, jen na hřišti byli čtyři. Ale z těch šesti týmů, které jsme potkali v Lize mistrů, byl ten portugalský nejhratelnější. Šance na vítězství byla, pevně doufám, že ji budeme chtít využít v domácím zápase. Každý vyhraný set se počítá.

Jak by si vedli podle vás v české extralize?
Co jsem slyšel, tak to mají podobné jako v Belgii. Jsou tam oni a Benfica, dva nejsilnější celky, ale jak hraje zbytek, nevím. Nemám až takový přehled o jejich lize, ale rozhodně by hráli špičku naší soutěže.

Dalším soupeřem bude Dynamo Moskva, to už bude těžký oříšek, že?
Rozhodně. Viděl jsem je, hrajou to tak, že chtějí vyhrát, ale víc tomu nedají. Proti takto hvězdnému týmu nás každý balon, každý set posouvá k postupu, když nějaký zápas vyhrajme. Ale to je až za tři neděle, teď je tu liga.

A povinné vítězství v Benátkách…
No, to se řekne snadno, povinné body. Při pohledu na tabulku tam potřebujeme vyhrát. Ale Vojta Zach si udělal ve středu velký výron, takže spíš začne mladý Emmer. Kluky musím neustále nakopávat, aby něco nepodcenili, protože každá prohra nás může mrzet.