Nejinak tomu je i v Českých Budějovicích. Čtyřnásobný mistr České republiky ve volejbale mužů Jihostroj měl na konci sezony těžkou úlohu – zalepit díry po odchodu univerzála Motyse a blokaře Smrčky.

Michal Sukub

U počítače

Hodně času strávil trenér českobudějovických volejbalistů Petr Brom v minulých dnech u počítače. Četl nabídky, prohlížel videa, které mu sami volejbalisté nebo jejich manažeři posílali. Vybíral si totiž do týmu hráče z celého světa, kteří by měli zájem zahrát si Ligu mistrů za nejlepší český klub.

Není čas

Času už příliš nezbývá, pod Černou věží se tak minulý týden ve stánku Jihostroje objevil brazilský smečař Correa. Brom měl možnost sledovat devětadvacetiletého volejbalistu ze země mistrů světa a olympijských vítězů na třech trénincích. „Je to 194 centimetrů vysoký smečař. Má své přednosti a díky tomu, že není až tak vysoký, i slabiny, je dynamický a sympatický, ještě uvidíme,“ charakterizoval možnou posilu kouč Petr Brom. „Ještě by ale měli přiletět alespoň dva možní adepti, tak teprve uvidíme, jak ti budou vypadat. Snad dorazí, chtěl bych je vyzkoušet,“ dodává.

Reprezentant

Vloni hrál Brazilec Correa ve španělské Zaragoze, dokonce se hovořilo o jeho reprezentačních zkušenostech. „Prý hrál za Brazílii v reprezentaci do jedenadvaceti let,“ podotýká Brom. Dalšími cizinci, které by rád ve Sportovní hale ve Stromovce viděl, by měli být zástupci Argentiny a Ukrajiny. „Shodli jsme se s manažerem Scheichlem i prezidentem Divišem, že by bylo dobré, aby se přijeli ukázat. Snad v příštím týdnu by měli dorazit,“ doufá. Největším nepřítelem je nyní čas. Toho už příliš nezbývá, vždyť za necelý měsíc již začíná příprava na novou sezonu. „Jsem z toho nervózní, čas nás dost tlačí,“ uvědomuje si kormidelník jihočeského celku, jenž má možnost dovést svůj tým za třetím titulem v řadě. Jenže k tomu potřebuje namíchat stejně dobrý koktejl z hráčů, jaký se mu povedl již dva roky předtím. A nahradit druhého nejlepšího univerzála extraligy Radka Motyse, jenž zamířil do Ostravy, nebude vůbec jednoduché. Jihostroj by mohl zabrousit i do vlastních vod, vždyť má nejeden mistrovský tým. Junioři jsou rovněž nejlepší v republice, nezvládl by na postu nejvytíženějšího útočníka juniorský reprezentační univerzál Michálek? „To by bylo asi velké riziko,“ podotkl úspěšný trenér českých mistrů.