Někteří se jej zúčastní letos poprvé, některým už se zářezy na pažbě blíží ke dvacítce. Jako třeba u libera českobudějovického Jihostroje Petra Habady.

Čtyřiatřicetiletý zkušený volejbalista, bývalý smečař a reprezentant, má zkušeností na rozdávání. Play off ještě ani jednou nevynechal. „Tedy pokud mě paměť neklame. Jednu dobu se ještě play off nehrálo, ale to si nejsem jistý, to se ještě nehrál volejbal na profesionální úrovni,“ šátrá v paměti.

Nervózní před vyřazovacími boji, před těžkým začátkem při cestě za obhajobou titulu a zkompletováním zlatého hattricku, prý není. „Spíš je to takový zvláštní pocit, který automaticky to tělo nastartuje. Samozřejmě ale myslím na to, že jsou to důležité zápasy,“ říká zkušené libero.

U svých mladších spoluhráčů však trochu nervozity pozoruje. „K mladým hráčům ale nervozita patří. Ono na druhou stranu kdyby byl někdo moc suverénní, tak to také není moc dobře. Malá nervozita neuškodí nikomu.“

Fakt, že s Příbramí se letos jeho týmu nedaří (2 porážky, jedna výhra), prý nikoho netrápí. „Věříme si na každého. Rýsoval se nám lepší soupeř, mohli jsme jít na Zlín, který jsme letos dvakrát přehráli. Ale jak jsem za ty roky zjistil, je to úplně jedno. Jednou jsme ve finále nechtěli slabý Zlín, protože jsme si říkali, že to bude podřadné finále, ale nakonec nás porazil,“ vzpomíná na nešťastné druhé místo ze sezony 98/99, kdy byl v sezoně Jihostroj suverénní.

Forma bude i letos za střídačkou

Jako vždy, i letos budou Jihočechům pomáhat rituály a talismany. Nejvíce si na těchto „pomůckách“ zakládá trenér Petr Brom. „Ani letos nebudou chybět,“ podotýká Habada. Chybět nebude ani Forma, která dopomohla ke dvěma předchozím titulům. „Je nová, vypadá trochu jinak, ale doufáme, že bude mít stejné účinky, jako měla ta stará. Zase s námi bude při každém utkání,“ informuje.

Sám Habada ale žádné talismany nemá. „Nic speciálního na play off nechystám. Mám ty samé rituály, co na každý jiný zápas. Především ten, že chodím jako první na masáž,“ směje se bývalý reprezentant.

Na předzápasové rituály a talismany zatím nemá ani pomyšlení smečař Jihostroje Miroslav Čajan. Ten si před týdnem při tréninku poranil palec na pravé ruce, svému týmu tak bude chybět. Podle odhadů to mohou být i dva měsíce.

EGE v semifinále s ČZU Praha B

Zatímco jejich kolegové v extralize budou načínat čtvrtfinálové boje, volejbalisté EGE už mají na programu třetí a čtvrtý zápas semifinále první ligy. Poté, co přehráli MFF Praha, slavili postup mezi nejlepší čtyřku. A tam už na českobudějovický celek čekala rezerva extraligového ČZU Praha, která po základní části skončila druhá.

O víkendu se EGE představilo v prvních dvou utkáních na její palubovce, kde sehrálo velice povedené zápasy. V tom prvním sice prohrálo po velké bitvě 1:3, na druhý pokus bylo jasně lepší a Pražanům nedalo šanci. Díky výhře 3:0 si tak mohou nyní svěřenci trenéra René Dvořáka zajistit postup do finále.

Musí ale v pátek (19.30) a v sobotu (17) v hale Na Sádkách vyhrát. Série v semifinále se totiž hraje na tři vítězná utkání. Pokud však nerozhodnou, série se přesune opět do Prahy k pátému rozhodujícímu zápasu.