Čtvrtfinálovou sérii letos volejbalisté českobudějovického Jihostroje začali výhrou tak jako v předchozích dvou ročnících Kooperativa extraligy mužů. Tedy výhrou. Po pětisetové bitvě se radovali společně se svými fanoušky z výhry nad Příbramí. Druhý zápas měl ale jiného vítěze, tentokrát byla v pátém setu šťastnější Příbram. Série mezi Jihostrojem a Kocoury se tak nyní stěhuje více na sever. „Musíme se z toho poučit, hodit to za hlavu a v Příbrami alespoň jednou vyhrát,“ říká nahrávač Budějovic Michal Sládeček (29), jenž v předchozích dvou letech se svým týmem slavil mistrovský titul.
Čím vás Příbramští překvapili?
Nepřekvapili nás ničím. Páteční i sobotní utkání měla stejný průběh, jen v tom druhém byli štastnější Příbramští. Vyšlo jim vše, na co sáhli, my jsme nebyli tak dobří v útoku. Po těch sedmi zápasech, které jsme letos spolu odehráli, se nemáme už čím překvapit. Bylo to opravdu o štěstí.

Vyrovnané zápasy jste očekávali. Že tu Příbram jeden vyhraje, s tím jste ale asi nepočítali, že?
Míč je kulatý, je to jen sport, počítali jsme se vším. Chtěli jsme doma dvakrát vyhrát, ale věděli jsme, že to bude těžké. Musíme odstranit chyby, které jsme dělali a v Příbrami uhrát alespoň jedno vítězství.

Jaké chyby máte na mysli?
Hlavně v útoku. Odpříhrávali jsme dobře, ale středem jsme neskládali. To je má chyba i chyba blokařů. To musíme zlepšit. V útoku v situacích jeden na jednoho se musíme prosazovat, například když proti nám blokuje malý nahrávač Haník. Na tomto musíme zapracovat, přidat více agrese. Jak říká trenér, musíme mít krev v očích a jít do toho naplno.

Jaká je nálada v týmu za stavu 1:1 na zápasy, po prohře v domácím prostředí? Nepřitížila vám pro mnohé nečekaná porážka?
Jak říkám, musíme se z toho poučit, hodit to za hlavu a více se koncentrovat. Série je stále otevřená, můžeme tam dvakrát vyhrát nebo dvakrát prohrát. Do Příbrami ale rozhodně pojedeme vyhrát.

Připouštíte si, že by pro vás mohla příští týden sezona skončit, pokud dvakrát v Příbrami prohrajete?
Nad tím nikdo nepřemýšlí. Musíme to zvládnout, jsme zkušený tým. Chceme jít dál. Je to ale hra, osud si s námi zahraje, jak bude chtít. Nálada v týmu je ale dobrá, doufáme, že uspějeme.

Co říkáte na atmosféru v hale? Vnímali jste podporu svých fanoušků i těch příbramských?
Atmosféra byla perfektní. Hlavně naši fandové byli super. V sobotu to bylo asi ještě lepší, o všech, kteří do haly přišli, můžeme mluvit jen kladně.

Jak moc vám na hřišti chyběl zkušený smečař Čajan, jenž laboruje s poraněným palcem pravé ruky?
Opravdu hodně. Jeho zkušenosti a klid na hřišti, přihrávka nebo i stabilita v útoku, to by nám jistě pomohlo. Mladí se na jeho postu hodně střídali, hráli dobře, ale Čajo přidá pár balonů, které pak třeba rozhodují zápas. Jeho absence je znatelný zásah do základní sestavy, která už spolu hraje tři roky. Vždy, když z ní jeden základní kámen vypadne, trošku se nám to bortí.

Prý už chce ale začít trénovat, jak to vidíte vy?
Říkal, že to v týdnu zkusí. Na bloku to ale může být dost riskantní. Kdyby ho do toho znovu nějak špatně trefili, mohl by pak jít i na operaci. A to by bylo zlé. Buď to zvládneme s ním, nebo bez něj. Je to hlavně na něm. Musí se rozhodnout, jestli do toho půjde, ale bylo by lepší, kdyby se šetřil až na semifinále, pokud do něj postoupíme. Je to riziko, když bude hrát, ale říkal, že to chce zkusit. Uvidíme, co bude.