Ve čtvrtek v půl šesté bude v českobudějovické Sportovní hale rozehráno jedno z nejdůležitějších utkání základní části extraligy volejbalistů. Proti sobě nastoupí čtvrtý Jihostroj Č. Budějovice (24 bodů) a pátá Opava (také 24). Kdo vyhraje, významným způsobem si vylepší pozici před blížícím se play off. Poražený si naopak situaci nedobrovolně zkomplikuje.

Domácí mají potíže se složením základní sestavy. Velkou starost trenéru Bromovi dělá především nahrávač Sládeček, který laboruje se zraněným svalem. A Habadu hodně nepříjemně bolí záda. „Nevypadá to moc dobře,“ nechala se slyšet slovenská hvězda první den roku 2009. V týdnu se ale Michal Sládeček postupně zařadil do tréninku. Není vyloučeno, že do dnešního utkání vstoupí z obvyklé pozice prvního nahrávače. A libero?

„Zatím to není nic moc,“ předal nám včera čerstvou informaci Habada. Právě cestoval k lékařům na napravování. V přípravě je i blokař Sukuba, na tomto postu mají budějovičtí volejbalisté o další alternativu navíc. „Nečeká nás rozhodně jednoduchý úkol, ale určitě chceme vítězství,“ říká Michal Sukuba za své spoluhráče.

Opavští přijedou do Č. Budějovic ve složité situaci. „Potřebujeme vyhrát,“ vzkazuje na jih libero Petr Kovář. Jenže podle tradice se Opavským proti Jihostroji moc nedaří a navíc domácí nebudou mít pro potřeby svého protivníka zcela jistě žádné pochopení. Utkání bude reprízou loňského čtvrtfinále, ve kterém Budějovice na palubovce jednozančně dominovaly.

Utkání extraligy volejbalistů Jihostroj ČB – Opava začne ve Sportovní hale dnes v 17.30, řídit ho bude dvojice sudích Švejda – Krsek.

Habada o Kovářovi a také o Opavě

Libero Budějovic Petr Habada má zkušeností na rozdávání. Na palubovce neudělá zbytečný pohyb. Ani jeden navíc. Vždy se dokáže skvěle koncentrovat na důležité zápasy. Má za sebou i bohaté zkušenosti z dresu české reprezentace.

Proti vám bude stát v opavském dresu Petr Kovář. Znáte se?
Vím, že v Opavě hraje. Osobně se ale moc neznáme, když se potkáme, pozdravíme se, to je asi tak všechno. Volejbalový svět je hodně úzký, každý zná každého.

Všiml jste si předností volejbalového libera Opavy?
Moc času při zápase nikdy nemám. Nestačím sledovat výkon soupeřova libera. Z televizních přenosů ale můžu říct, že je především kvalitní při hře v poli. Na rozdíl ode mne je menší postavy, má asi trochu jiný styl než já. Já hraju spíš pozičně, on hlavně využívá reakci a pohyblivost.

Jak vnímáte herní styl Opavy?
Když jsme s ní hráli v letošní sezoně první zápas, nebyli kompletní. Nenastoupil jejich první nahrávač Chudík, nehrál Cerha, Rybníček byl na smeči. Ani nevím, jestli zítra bude na univerzálu, nebo se objeví zase na postu smečaře. Bude to jiný zápas, oni přijedou v kvalitnější sestavě.

Jak se cítíte vy osobně? Jakou máte před čtvrtkem formu?
V pondělí jsem si zablokoval záda. Vůbec nevím, jestli budu hrát. Zkusím odtrénovat, uvidíme.

Tipnete si výsledek čtvrtečního důležitého utkání?
Ani náhodou. Samozřejmě, že si přeju, abychom vyhráli.

V anketě Sportovec roku se Jihostroj umístil vysoko (rozhovor vznikal před vyhlášením) mezi týmy, Pochop mezi individualitami…
…to mám radost. Je to ocenění volejbalu. Doufám, že Standa je v desítce tak vysoko, aby něco zaplatil do pokladny.

Kovář o Habadovi a také o Jihostroji


Petr Kovář se zdaleka nevěnuje volejbalu tak dlouho jako Petr Habada. Přesto už za pětadvacet let života nasbíral řadu extraligových zkušeností. Měří 182 cm, váží 80 kg. Za týden oslaví 26. narozeniny. Odchovanec USK Praha působil v Rakovníku, v Kladně, v Příbrami a také v B týmu ČZU Praha.

Ve čtvrtek budete hrát v Č. Budějovicích. Víte, kdo nastupuje v Jihostroji na postu libera?
To samozřejmě dobře vím. Petr Habada.

Znáte se?
Moc ne. Znám ho spíš jako hráče, osobně jsme se moc nepotkali. Možná tak někde na turnaji, normálně se pozdravíme, to je všechno.

Jaké má volejbalové přednosti?
Jako volejbalové libero je hodně kvalitní. Je to zkušený hráč, který je v Jihostroji už strašně dlouho. Právě na postu libera jsou strašně důležité zkušenosti, ty Habada využívá. Odvádí pro svůj tým velmi dobrou práci.

Popsal byste jeho slabší stránky?
Do toho se raději nebudu vůbec pouštět.

Jak vnímáte styl Jihostroje?
Budějovice mají stabilní a vyrovnaný tým, který je zase jedním z favoritů na titul. Do haly Jihostroje se nejezdí vyhrávat. My se ale budeme snažit o vítězství. Víme, že to nebude nic lehkého. Před Vánoci jsme prohráli s Kladnem, kdybychom prohráli v Budějovicích, znamenalo by to odstup od prvních příček.

Jak se cítíte vy osobně?
Já vždy zjistím formu až na zápase. Dopředu nikdy nevím. Zdravotně jsem na tom dobře, ale uvidíme ve čtvrtek.

Jihostroj zabodoval v anketě Sportovec roku 2008. Co vy ve Slezsku?
Loni jsme vypadli ve čtvrtfinále právě s Jihostrojem, takže v anketách za rok 2008 to nebylo nic moc.