„Jejich výkony závisí na tom, jak se daří jejich úderné dvojici Paták-Fila,“ tvrdí slvenský volejbalista Miroslav Čajan. „Ty musíme ubránit, hrají padesát procent jejich útoků,“ přidává trenér Brom, podle něhož se všechny důležité míče uhrávají právě přes devětadvacetiletého univerzála a o sedm let mladšího smečaře. „To ale už všichni známe, víme, do čeho jdeme,“ podotýká.


Zlín zatím z pěti utkání čtyřikrát prohrál, překvapil jen na Kladně a patří mu osmé místo. Kádr se Moravanům již několik let nezměnil, pro letošek nahradil na blokařském postu zkušeného Hericha mladý Čechmánek, přibyl zkušený exreprezentant Karabec. Ten působil dlouhá léta v italské Sérii A1 a nižší A2. „V tom, že hrají již několik let ve stejném složení, je jejich síla,“ zdůrazňuje smečař Čajan.


Naposledy se oba týmy střetly ve čtvrtfinále loňského play off, kde Jihočeši nedali svěřencům trenéra Macka šanci a po třech vyhraných zápasech postoupili do semifinále. „Do zápasu jdeme s respektem, hrajeme proti jednomu z nejlepších týmu ligy. Také udrželi kádr pohromadě, jeho zkušenost je obrovskou devízou,“ je si zlínský trenér vědom síly Jihostroje. Jeho týmu se nedaří koncovky setů. „To je náš velký problém. Ze třinácti prohraných setů jsme většinu z nich projeli o dva, o tři body,“ mrzí jej.


Jak získat do tabulky o bod více než soupeř, má trenér Brom jasno. „Jejich síla je v obraně na síti. Je potřeba mít dobře přihráno, abychom jí roztrhali. Nebude to jednoduchý zápas. Oni jsou pod tlakem, buď je to bude svazovat, nebo budou hrát jako o život. Chceme vyhrát, chceme udržet pohodu a zůstat na vítězné vlně před Ligou mistrů,“ říká českobudějovický kouč.