V sobotu na svém hřišti porazili vicemistry z Liberce 3:1 a zůstali na třetím místě Kooperativa extraligy. Mají ale jeden zápas k dobru – v sobotu sehrají opět v domácím prostředí dohrávku sedmého kola s Opavou. Když Jihočeši uspějí, vyšvihnou se na první místo v tabulce.

Mach v základu

Místo stabilně dobře hrajícího blokaře Štěpána Smrčky dostal příležitost o tři roky mladší Mach a vedl si dobře. Jedním z důvodů byl poraněný kotník. „V Českém poháru proti EGE jsem špatně došlápl a podvrtnul si kotník,“ informuje šestadvacetiletá opora. V týdnu tak vynechal i některé tréninky.
„Ale nebyla to hlavní příčina, proč jsem nenastoupil. Machy odehrál v posledních utkáních výborně,“ vysvětluje Smrčka absenci na hřišti. „Byl jsem připraven zasáhnout do hry, kdyby něco, ale nebylo třeba,“ tvrdí. Nyní už by měla být jeho noha v pořádku. Dvě stě šest centimetrů vysoký Radek Mach je se svým výkonem spokojený. „Docela to šlo, jen na bloku to mohlo být lepší,“ reaguje.


Po vyhraném utkání je hodnocení vždy příjemné, proto i blokař Smrčka bez váhání své kolegy Macha s Pochopem chválí. „Standa Pochop parádně blokoval, Radek dobře útočil, i když mohl častěji. Ale to už záleží na nahrávači. Na servisu také oba dost trápili soupeře.“


Jistě také Jihostroji pomohlo, že více než dva sety chyběl hostům kapitán Jeslínek. „Netroufám si říci, že kdyby hrál, tak nás Liberec porazí, ale je to jeden z nejlepších smečařů v lize, díky jeho zkušenostem by nás to vítězství stálo více sil. Nelze však zakrývat, že to pro nás byla výhoda,“ podotýká dvoumetrový Smrčka.


Trenér Jihočechů Petr Brom na tiskové konferenci prohlásil, že jeho tým vyhrál také díky větší dávce štěstí.

O štěstí to nebylo

Jeho svěřenci s tím však až tak nesouhlasí. „Kluci to měli pěvně ve svých rukách. Neuvědomuji si balony, které by nám k nim zázračně padaly. Bylo to oboustranně vyrovnané utkání, především co se týče hry v poli. To se divákům muselo líbit. Vrátili jsme se tam, kam patříme, co se týče herního projevu. Ten nebyl v posledních utkáních tak dobrý,“ usuzuje Smrk, jak mu hráči přezdívají.

Teď s Opavou

Nyní už směřuje Bromův tým myšlenky na sobotní utkání s Opavou. Ta byla pasována před startem extraligy na favorita soutěže, zatím to ale nepotvrzuje. „Pokud se nám podaří vyhrát, budeme mít dobrý náskok na naše pronásledovatele. Věřím, že jsme výhrou nad Duklou dostatečně pozvali naše příznivce i na toto utkání,“ míní mezi fanoušky jeden z nejoblíbenějších hráčů kádru českých šampionů.


„I když zatím Slezané nemají dobré výsledky, je to jeden z nejlepších manšaftů v lize. Budou se zlepšovat, to můžou ukázat už proti nám. Budou proti mistrům určitě dobře vyhecovaní,“ tuší blokař Jihostroje.