Slezský klub v létě mohutně posiloval a byl pasován do role favorita, vstup do soutěže mu ale nevyšel. Z Kladna se Opavanům podařilo přetáhnout jednoho z nejvíce bodujících hráčů loňského ročníku Kooperativa extraligy univerzála Jakuba Rybníčka, na nahrávku Tomáše Malčíka z Polska, účastníka mistrovství světa blokaře Cerhu z Ostravy. Nedávno navíc vyměnili pro špatné výkony dva americké volejbalisty za makedonské bratry Milevovi a povolali nahrávačského veterána Štiku, jenž v létě ukončil kariéru.

Ubránit Rybníčka

„Ještě nepředvedli to, co ve většině zápasů měli. Bude to určitě těžký zápas,“ věští jeden ze základních stavebních kamenů Jihostroje smečař Vojtěch Zach. „Jednotliví hráči mají vysokou kvalitu, ale nedaří se jim jako celku,“ dodává. V posledních dvou utkáních však zítřejší soupeř českých šampionů vyhrál 3:2. Nejvíce spoléhají Slezané na Rybníčka, trenér Demar jej ale místo na jeho obvyklém postu staví coby smečaře.


I tam se ale tahounovi devátého celku extraligy daří, momentálně figuruje na pátém místě nejvíce bodujících hráčů. Jihočeská obrana se bude soustředit právě na něj. „A když budou mít dobře přihráno, tak i oba blokaře Sukubu s Cerhou. Malčík jim to půjčuje často,“ poznamenal trenér Budějovic Petr Brom.

Tvrdě podávat

Proto bude jeho družina sázet hlavně na kvalitní a tvrdý servis. „To bude náš cíl. Když je zatlačíme naším podáním, nebudou to mít tak jednoduché. Když nebudou mít dobře přihráno, vyřadíme oba blokaře a budeme se soustředit na obranu Rybníčka a univerzála Piovarčiho,“ má o taktice jasno. Ale nejen Jihostroj bude sázet na tvrdé podání. To je silnou zbraní i Opavských. „Bude to jejich hlavní zbraň,“ tuší šestadvacetiletý Zach.


Ten doufá, že na sobotní utkání, které začíná jako vždy v 17 hodin, přijde alespoň taková návštěva, jaká byla na minulém utkání s Duklou Liberec. „Chtěl bych všechny diváky opět pozvat do naší haly, k vidění bude další silný soupeř. Myslím si, že to bude dobrý a kvalitní zápas, věřím, že i se šťastným koncem pro nás,“ vzkazuje volejbalovým příznivcům. „Utkání s Libercem se lidem muselo líbit. Po delší době přišlo hodně lidí na ligu, určitě se bavili, protože se hrál dramatický a pohledný volejbal. Především dlouhé výměny se musely líbit,“ dodává.


Příbramskému odchovanci se proti Severočechům na útoku příliš nedařilo, své si ale odvedl v jiných herních činnostech a žádnou vědu z třiadvacetiprocentní úspěšnosti nedělá. „Nebylo to ono, ale roli jsem splnil v tom, že jsem si odpřihrával své. Od útoku jsou tam jiní hráči. Není to pro mě moc dobré, ale je nás na hřišti šest,“ říká Zach.

Snad se uzdraví

Vrásky na čele přidělávají trenéru Bromovi před zítřejším soubojem hlavně jeho svěřenci. Smrčka toho v týdnu kvůli potížím s břichem příliš nenatrénoval, Motys také nebyl úplně v pořádku. A dlouhodobě mimo jsou i druhý nahrávač Pražák a smečař Emmer.


„Štěpán Smrčka ve čtvrtek poprvé trénoval. Nevědělo se, zda jde o svalovou záležitost, nebo zánět slepého střeva. Motys se cítil unaven, na rozboru krve se doktorům něco nelíbilo. A nahrávač Sládeček je nachlazen,“ vyčítá lodivod. „Pevně doufám, že se do zápasu uzdravíme, před reprezentační pauzou potřebujeme udržet domácí prostředí,“ přeje si, aby body zůstaly doma.