Vrchol sezony se pomalu blíží, do začátku play off už příliš času nezbývá. A protože ještě stále není rozhodnuto o tom, kdo na kterém místě po dvaadvaceti zápasech skončí, nebude v posledním kole o napětí nouze.

O první místo nebude chtít přijít lídr volejbalové Kooperativa extraligy mužů Kladno (hraje v Nymburku s juniorskou reprezentací), předstihnout jej může jen díky lepšímu skóre ještě Ostrava (hostí doma Duklu Liberec).

Na třetí místo, které si momentálně drží Dukla, si dělají zálusk ještě českobudějovický Jihostroj (4.) a Opava (5.), ti mají stejný počet bodů. Zlín (6.) a Příbram (7.) si to na dálku rozdají o šesté místo, o osmé, tedy poslední postupové, se porvou Brno (8.) s Ústím nad Labem (9.). A právě SKV Ústí nad Labem v sobotu hraje doma s Jihostrojem.

Bytí a nebytí

Pro Severočechy je utkání s Jihostrojem soubojem o bytí a nebytí. Jsou totiž jen o skóre za Brnem. „Je to tak. Čeká nás jeden z nejdůležitějších zápasů sezony,“ přiznává manažer SKV Ústí Miroslav Přikryl.

„Je to pro nás hraniční zápas. Buď si v něm vybojujeme postup do play off, a splníme tak klubový předsezonní cíl, nebo spadneme do skupiny o záchranu. Jiná možnost neexistuje. Podzimní část soutěže nám nevyšla, všechno jsme museli dohánět v novém roce. Duel s Budějovicemi rozhodne o tom, jestli bude letošní sezona úspěšná či ne. Bohužel to nemáme ve svých rukou,“ dodává.

Podle šéfa ústeckého klubu je sice tým úřadujících mistrů favoritem, porazit se ale dá. „Budějovice sice budou favoritem, ale v poslední době nepředvádějí ideální výkony. To dokazuje i jejich prohra s Brnem,“ tvrdí.

S tím ale nesouhlasí blokař Jihostroje Radek Mach. „Je pravda, že poslední výkony nebyly oslnivé, ale je to tím, že už se připravujeme na play off. Dostali jsme v posledních týdnech pěkný záhul v posilovně, makali jsme, potřebujeme něco nabrat než to vypukne,“ říká 206 centimetrů vysoký volejbalista.

Navíc po příchodu argentinského nahrávače Símara, jenž působil loni v Liberci a letos v polovině soutěže nahradil exbudějovického Roberta Mifku, se sebevědomí hráčů SKV zvedlo. „Náš herní projev se po novém roce s příchodem Símara zlepšil a tým si teď víc věří. Bude to otevřený zápas,“ míní Přikryl.

Čistý průstřel

I českobudějovický tým si na svého soupeře věří. A oprávněně. Za poslední tři roky totiž Jihostroj vyhrál vždy 3:0, celkem už sedmkrát v řadě.

Připíše si i v sobotu další čistý průstřel? „Neviděl bych to tak snadno. Jak my, tak hlavně oni mají o co hrát. Jde jim o to, jestli se dostanou do play off, budou mít krev v očích. Jednoduché to nebude,“ míní blokař Jihočechů Mach.

A jakou mají hráči týmu trenéra Petra Broma formu? „Já myslím, že dobrou. Všichni jsme na tom dobře, začal s námi trénovat po zranění i smečař Jarda Emmer. Cítím, že nám to na tréninku jde, vypadá to, že to jde dobrým směrem,“ tvrdí.