Tam nasedla do letadla a s lehkostí, s jakou odehrála poslední dvě utkání v Kooperativa extralize, vzlétla směr Soluň. Tam čeká českobudějovický Jihostroj již ve středu souboj s domácím Iraklisem, pravidelným účastníkem Ligy mistrů.


Že se jedná o velmi silný tým, dokládají i dosažené úspěchy v prestižní klubové soutěži. Za posledních šest let si přední řecký klub zahrál celkem čtyřikrát Final Four, dvakrát byl druhý (2005, 2006), jednou třetí (2002) a čtvrtý (2004).

Jsou nejsilnější?

„Podle mě je to nejsilnější tým naší skupiny,“ zvěstoval před startem Champions League trenér českého zástupce z jihočeské metropole Petr Brom.
Jenže to zatím Iraklis nepotvrzuje. Na rozdíl od Jihostroje, který už má na svém kontě tři vyhrané sety, se ještě ani jednou neradoval. Prohrál totiž s Italy i Francouzi vždy 0:3. Ve skupině A (celkem jich je 6) je tak zatím poslední. První je francouzské Cannes, které dnes svedlo souboj s druhým Cuneem (utkání skončilo po uzávěrce).


Na Jihostroj tak zbývá zatím třetí místo. Když dnes na Balkánském poloostrově uspěje, dotáhne se na jeden bod za druhý tým ve skupině a zvětší tak své šance na postup do další fáze Ligy mistrů.

Domácí oslabeni

Domácí tým je již delší dobu oslaben o svého kapitána, bývalého slovenské reprezentanta Andreje Kravarika. Ten už má řecké občanství, na jihu Evropy působí více než dvanáct let.


I tak ale je Iraklis silným celkem, na své soupisce má bulharského reprezentanta Plamena Konstandinova, jenž nyní pomohl svému národnímu týmu k postupu na Olympijské hry. Dále německého nahrávače Simona Tischera, který byl v nedávném finále olympijské předkvalifikace v Portugalsku členem vítězného celku, jenž zkazil plány českému výběru. Klíčovým hráčem je také Švéd Marcus Nilsson.


V řecké nejvyšší volejbalové soutěži mužů je dnešni soupeř Jihostroje na druhém místě s jedinou prohrou na kontě. První je dosud neporažený Panathinaikos, ten válčí ve skupině B s Belchatowem, Podgoricí a Novim Sadem.

Bez Smrčky

I trenér Brom se bude muset v zápase obejít bez jednoho z klíčových hráčů. Blokař Štěpán Smrčka zůstal kvůli zdravotním problémům doma. „Jeho potíže se zády jsou takové, že nemůže nastoupit,“ informoval manažer budějovických volejbalistů Zdeněk Scheichl.


Naopak se připojili mladí rekonvalescenti. Druhý nahrávač Pražák a smečař Emmer ještě nejsou zcela fit, stejně jako kapitán Pochop, ale vzhledem k vysokým sankcím byli povoláni. Na všechna utkání Ligy mistrů totiž musí být v týmu vždy dvanáctka hráčů, jinak následují nemalé pokuty.

 

I bez Kravárika je to hodně silný tým


Proti svému kamarádovi si nezahraje. Opora českobudějovického Jihostroje smečař Miroslav Čajan odcestoval včera se svým týmem do Soluně, kde dnes nastoupí proti domácímu Iraklisu. V jeho dresu hraje již šestou sezonu bývalý spoluhráč ze slovenské reprezentace Andrej Kravárik. Ve středu by ale dvě stě šest centimetrů vysoký univerzál kvůli zranění hrát neměl.


Zvyšují se tak podle vás šance na vítězství nad Iraklisem při absenci vašeho kamaráda?
To se těžko hodnotí. Nevím, zda se zvýší, možná až s nimi budeme hrát doma, tak ano. Ale ve svém prostředí je to velmi nepříjemný a těžký soupeř. Každý rok hrají v Řecku minimálně finále, svou kvalitu mají i bez Kravárika. Mají bulharského smečaře Konstandinova, který hraje asi deset let v reprezentaci, střídá nejlepší ligy na světě. Hrával v Itálii, Rusku, to je jejich největší osobnost.


Jak dlouho se s Kravárikem znáte?
Hráli jsme spolu asi šest let v reprezentaci. Když jsem pak končil s působením v Řecku, on začínal. Byli jsme vlastně první dva Slováci v jejich extralize. Na Slovensku jsme proti sobě hrávali, když byl v Bratislavě. Nyní je dvanáct let v Řecku.


Jste s ním před zápasem v kontaktu?
Vůbec ne. Nijak jsme se nebavili.


Ale určitě byste si proti němu rád zahrál…
To určitě. Já doufám, že přijde na náš předzápasový trénink a popovídáme si. Znám se i s jeho ženou, rád je uvidím.


Jakých úspěchů jste spolu dosáhli?
Poprvé jsme se jako samostatné Slovensko dostali v sezoně 98/99 na mistrovství Evropy do Holandska, kde jsme pak uhráli osmé místo. To je zatím nejlepší výsledek naší reprezentace.


Vy máte v Řecku přibuzenstvo, přijde se na vás podívat a trochu zafandit?
Myslím, že ne. Moje sestřenice bydlí v Aténách, to je docela daleko. Navíc má malé děti, takže zřejmě v hale nebudou. Ale určitě se bude dívat v televizi. Její přítel by se jistě rád přijel kouknout na náš zápas, protože je to sportovec. Hraje profesionálně basketbal, určitě by Ligu mistrů rád viděl.