Před akademickým mistrovstvím světa cítí, že mají formu. Dvojice studentů z brněnské Masarykovy univerzity Martin Tichý a odchovanec českobudějovického volejbalu Jindřich Weiss (24), jenž hrával v mládežnických kategorích za Jihostroj, v úterý ráno vyrazili směr Hamburk.

Právě tam budou v několika následujících dnech po skvělém druhém místě na předchozím akademickém mistrovství Evropy v Turecku bojovat s nejlepšími vysokoškoláky na světě.

Vše začalo v polovině června, kdy Weiss s Tichým na domácí scéně nenašli přemožitele a právem pozvedli titul pro akademické mistry České republiky. Druzí byli Habr s Moníkem (5.místo na AME), třetí Pak s Gyurovským (13.). Všechny tři dvojice postoupily na evropský šampionát. „Zúčastnila se jej řada mužských i ženských týmů, které objíždí evropskou nebo světovou tour,“ dokazuje Weiss, že turecká akce měla vysokou úroveň.

Věří si

„Turnaj vyšel po všech stránkách. Je to první akademická mezinárodní medaile v mužské kategorii pro naší republiku,“ podotýká Jihočech. V roce 2004 se z titulu akademických mistryň světa radovaly Klapalová s Petrovou.

Tomuto úspěchu by se chtěl nejlepší český vysokoškolský pár přiblížit. „Chceme se poprat o medaile, i když víme, že konkurence bude velká. Obzvláště silní budou zejména domácí Němci a Brazilci,“ tvrdí Weiss. „Na druhou stranu si docela věříme. Cítíme vzrůstající formu, navíc letos jsme na všech turnajích, kterých jsme se zúčastnili, vybojovali nějakou medaili,“ připomíná nedávné úspěchy na domácí scéně.

Naposledy si spolu Tichý s Weissem zahráli Sony Ericsson Cup v Doksech, kde skončili třetí. „Na turnaji se objevila celá česká špička, proto náš výsledek považujeme za vynikající,“ těší Jindřicha Weisse.

Cestuje i Weissová

Mezi ženami mají jižní Čechy rovněž zastoupení – do Německa se vydá spolu s Janou Goliášovou z Brna mladší sestra Jindřicha Weisse Eva. „Určitě se budem navzájem podporovat. Já věřím, že by mohly holky uspět, vždyť jsou loňské vicemistryně Evropy,“ podotýká českobudějovický odchovanec.

Po návratu rozchod

Po návratu z německého Hamburku si oba beachvolejbalisté zřejmě půjdou každý svou cestou. „Pro letošní sezonu ukončíme naši spolupráci, oba se vrátíme ke svým stálým partnerům. Martin se pokusí s Petrem Benešem o start v několika turnajích Světové série, já dohraju sezonu s Markem Šimkem a zúčastníme se několika turnajů v zahraničí,“ informuje exčeskobudějovický volejbalista, pro něhož ale bude hlavním cílem uspět koncem července na mistrovství České republiky v Pňově. „S Martinem jsme si dokázali, ač jsme oba především polaři než blokaři, že i tak se dá uhrát kvalitní výsledek a porazit i ty nejlepší dvojice,“ uzavírá Weiss, jenž před měsícem úspěšně zakončil studium na Fakultě sociálních studií na Masarykově univerzitě v jihočeské metropoli.