"Je to vyza velká," přikyvuje a ukazuje směrem k huso huso - rusky běluze. Ta je považována za největší sladkovodní rybu, ale přitom není čistě sladkovodní. "Chytil jsem ji náhodou na boilies," vypráví o úlovku ze soukromého revíru u Vodňan.

Fotbalový kanonýr David Lafata doma v Olešníku
V úterý v Deníku rozhovor s Davidem Lafatou. Slavia běhá a fauluje, říká

Tato vyza velká měřila dva metry, ale největší exempláře mohou dorůstat až do osmi a půl metru, váží třeba až 1000 kg. "Právě ve Vodňanech jsou na Fakultě rybářství a ochrany vod průkopníci v získávání friendly kaviáru," přibližuje Kovář praxi, při které ryba zůstane naživu a znovu se vrátí do vody.

Volejbalista Petr Kovář chytil u Vodňan vyzuVolejbalista Petr Kovář chytil u Vodňan vyzuZdroj: Deník/ Kamil Jáša

Vyza podle odborné literatury značnou část života tráví v brakických vodách, střídá sladkovodní a mořské prostředí. Proniká hluboko do řek, před postavením přehrady Železná vrata pronikala Dunajem až do jeho rakouské části a odtud Moravou až k Lanžhotu.

Je to největší druh anadromní ryby z čeledi jeseterovitých, řádu jeseterů. Vyzy rostou velmi pomalu a dožívají se až 120 let. Nejtěžší zaznamenaný jedinec měl 1571 kg. Běžně se loví jedinci o hmotnosti 100 až 200 kg. Loví se převážně pro jikry známé jako černý kaviár a také pro kůži, která se používá v koželužnictví. "Běluga je ohrožena, právě proto, že z ní lidé získávali kaviár, málem vyhynula, ve Vodňanech jsou zaměřeni na zisk friendly kaviáru," zopakoval a přiblížil šetrný přístup k vyze velké volejbalista Petr Kovář.