Pozápasová hodnocení volejbalového šlágru kola extraligy volejbalistů Jihostroj – Liberec (3:2) se dost podstatně rozcházela.

Smečař Dukly Petr Šulista po prohraném tie breaku vyprávěl: „Měli jsme tu vyhrát tři nula. Je to škoda.“
Jenomže na 3:0 to vypadlo spíš z domácí strany. Jihostroj totiž po maratonské první koncovce vedl ve druhém setu 24:21! „V tu chvíli jsme nedělali, co jsme si řekli, že dělat budeme,“ hodnotil blokař Peter Ondrovič. Jihoostroj set ztratil.
Výhru 3:2 slavili domácí až po dlouhých 138 minutách!

Petr Šulista se zlobil na sebe a své spoluhráče především za výkon v pátém setu. „Takhle odehrát tie break, to bychom si neměli dovolit,“ uvedl doslova.

Všichni aktéři bez rozdílu poslali poděkování směrem k zaplněným tribunám (1450). „Nás k vítězství jednoznačně dotlačilo domácí prostředí,“ přikyvoval Ondrovič. Právě on začal na postu v základní sestavě, ale v závěru duelu přenechal místo Radku Machovi. „V našem týmu můžeme měnit sestavu, to je výhoda Jihostroje, do zápasu přicházejí stejně kvalitní hráči.“

Právě zastupitelnost na jednotlivých postech je to, co současný Jihostroj zdobí. Nikdo z hráčů není „nestřídatelnou hvězdou“. Nikdo není v pozici megastar, bez které by tým nefungoval.

Zápas začal na postu smečaře Jiří Kraffer, který se v posledních kolech dostal do výborné formy, když se mu nedařilo, zaskočil za něj Tomáš Fila. A byl nejlepší na hřišti. Totéž platí o postu univerzála, kde talentovaný Šotola, když mu dojde dech, přenechává místo v sestavě zkušenějšímu Křesťanovi, který dokáže vyslat do soupeřova pole nevídanou bombu. Škoda, že se mu dlouhodobě nedaří servis…

Blokaři jsou tři (na marodce je zraněný Polák, který už začíná trénovat). Každý je trochu jiný, všichni tři (čtyři), výborní, všichni mohou hrát. Todua, Ondrovič a Mach. Nejemotivnější je na první pohled Ukrajinec. S jeho podporou se dostaly do varu i tribuny. A když se trenér Dvořák rozhodl pro výměnu, vyslal na kurt místo Ondroviče Macha, kapitán se okamžitě stal dalším lídrem.

Specifickým postem je libero. Martin Kryštof. Pokud se soustředí na průběh celého utkání, je klidný, spolehlivý, dobře ví, kde má stát, kde má soupeřovy útoky očekávat. Snad pouze v jeho případě platí, že je v současné době při aktuálním složení hráčů v českobudějovickém Jihostroji nenahraditelný.

A nahrávač?
Španěl Miguel Angel de Amo. Hraje rychle, překvapivě, pro tým je určitě velikou pomocí. Ale také on má v sestavě náhradníka. Pokud Jihostroj ztrácí body, Španěl nemůže chytit rytmus a opouští ho inspirace, zaskakuje za něj Filip Kupilík. Většinou bývá jeho přínos viditelný. Zklidní hru, změní styl nahrávky.

Jihostroj v sezoně zatím šlape výborně. Co zůstává i letos problémem je podání.

Hráči na servisu musí hodně pracovat, aby v něm v play off měli velikou zbraň.