Ti všichni si musí najít nějaký azyl. Město chce stavět nový sportovní stánek, který by měl být k dispozici na podzim roku 2019.
V roce 2018 má město vložit do stavby 170 milionů korun. Na 35 milionů bude mít úvěr, zbytek pokryje podle náměstka primátora Petra Holického rozpočet. Celkové náklady se předpokládají ve výši 312 milionů korun bez DPH.

Rada města už záměr postavit novou halu schválila, akci ale ještě musí posvětit zastupitelstvo. To bude zasedat 11. prosince. Podle náměstka primátora Františka Konečného už bylo pro halu vydáno územní rozhodnutí. „Předpokládáme, že do konce roku bude vypsána soutěž na zhotovitele,“ popsal nejbližší plány radnice František Konečný.

V budoucí hale už se nepočítá s atletickým koridorem. Podle náměstka primátora Petra Podholy by se mohl nový stavět v areálu ZŠ Oskara Nedbala, už vzniká projekt.

Na jedné straně starosti, ale na druhé straně očekávání moderního sportoviště s lepším zázemím pro sportovce i diváky. Tak vypadá situace některých sportovních týmů v Českých Budějovicích. Hala ve Stromovce, kde hrají nejvyšší soutěže, se bude zřejmě v létě poroučet k zemi, aby uvolnila místo novému objektu.

Podle náměstka primátora Petra Holického má mít dvě palubovky, hlavní a tréninkovou. Pojme zhruba dvakrát více diváků než dnes a nabídne jim mnohem větší komfort. Lepší podmínky mají dostat i sportovci. Ti se ale načas musejí smířit s náhradním řešením.
Týká se to například volejbalového Jihostroje. Klub se připravuje na hledání azylu, ale podle prezidenta Jihostroje Jana Diviše zahájí vážná jednání až v lednu, až zastupitelstvo jednoznačně potvrdí, že se nová hala bude stavět.

Podle Jana Diviše jsou ve hře různé možnosti. Například hrát ve větších halách v rámci okresních měst. „V základní části bychom tak mohli představit špičkový volejbal dalším divákům,“ zmínil hlavní výhodu této varianty Jan Diviš. Dodal ale, že zároveň bude klub intenzivně hledat odpovídající prostor v Českých Budějovicích.

Azyl budou muset hledat třeba i florbalisté. Sportovní hala je pro ně místem, kde hrají zápasy vrcholných soutěží. Podle Zbyňka Sýkory, člena výboru florbalového klubu Štíři, se nyní musí prověřit, jestli by zápasy, pro které jsou předepsané pevně dané podmínky, bylo možné hrát v halách, kde Štíři po Budějovicích trénují, nebo by se muselo jezdit jinam po kraji.

Stavba nové haly zasáhne i atlety. Ti přijdou o hojně využívaný běžecký koridor. Nepočítá se s tím, že by v nové hale vůbec vznikl. Podle náměstka primátora by se mohl stavět v areálu ZŠ Oskara Nedbala. Před několika týdny zde město otevřelo novou tělocvičnu, která má dobré zázemí a nový koridor by se s ní mohl propojit. „Byla by to asi nejvhodnější lokalita, říká Petr Podhola.

Město teď může možná trochu mrzet demolice velké haly v bývalých kasárnách ve Čtyřech Dvorech. Přes dlouhodobé žádosti sálových fotbalistů o opravu postupně zchátrala a s poukazem na to, že koncepce budoucí zástavby areálu s ní nepočítá, byla nakonec před časem zdemolována stejně jako další objekty kasáren.

Nová multifunkční hala ve Stromovce by měla mít hlavní vchod nadále obrácený k řece Vltavě. Provozní vchod by měl být podle náměstka primátora Petra Holického od severu. Projekt, vypracovaný Ateliérem 8000, věnoval městu jako dar volejbalový klub.