Kdo nevolil, přispěl do klubové pokladny. Zajímavý přístup si sami zvolili volejbalisté prvoligového EGE České Budějovice. "Chceme být aktivní. Nejen ve hře, ale i v osobním životě," říká trenér Vojtěch Zach, který v extralize vede Jihostroj České Budějovice, ale je součástí i zmiňovaného týmu ze druhé české nejvyšší soutěže. "Je to povinnost," říká a hned svá slova vysvětluje, aby je třeba nikdo špatně nepochopil. "Nikdy by nikoho z nás nenapadlo, aby tomu druhému nařizoval, koho má volit, ale fakt, že by se všichni měli zajímat o to, co se děje kolem nás, prostě platí. Kdo z našeho týmu EGE České Budějovice nevolil, neposlal fotodůkaz, že jde k volbám, musel odevzdat určitý obnos do píny."

Filip a Isabella Křesťanovi
Maminky a tatínkové v extralize. Půl roku je v této roli Filip Křesťan

Co je pína? Nevíte? Původ tohoto slova se snad ani nedá vysvětlit. Je to balíček. Pokladna. Účet. Právě do píny hráči přidávají peníze za nejrůznější prohřešky. Pozdní příchody, karty, ale třeba i proměněné mečboly… a teď, nově, i za neúčast ve volbách. A neúprosný pokladník nikomu neodpustí vůbec nic! Ani korunu! Trenér extraligového týmu apeloval nejen na hráče prvoligového EGE, ale řeč o volbách byla i během přípravy extraligového týmu na šlágr s Karlovarskem (3:2). "Hráčům jsem připomínal, oni jsou z různých míst republiky, aby si zajistili voličské lístky. Většina z nás k volbám šla."

Osobně, jen za sebe, Vojtěch Zach po první kole prezidentských voleb uvedl: "Národ by měl přijít k volbám ještě víc. Hlavně mladí lidé. Měli by podpořit demokratické směřování země, dokončit změnu, kterou začaly parlamentní volby." A tak i před druhým kolem prezidentských voleb v ČR bude pokladník prvoligového týmu EGE České Budějovice netrpělivě vyhlížet dvě věci. Buď fotografie, nebo příspěvky do píny.