Jihočeši mají ve svých řadách rychlé muže. Dokonce bleskurychlé. V Sokole Č. Budějovice totiž vyrůstají velmi talentovaní sprinteři. Oba odpovídali na dotazy Deníku.
Dorostenec Tomáš Němejc v halové sezoně zaběhl dvoustovku za 21.77. „Vyhrál jsem republiku, tohoto výsledku si cením ze všech nejvíc," rekapituluje část sezony, která se neodehrává pod širým nebem.
Další talent Jiří Polák překonal na oválu v hale juniorský národní rekord. „Čas byl 21.18, to už jako junior nezopakuju," naznačuje, že se jeho v působení v této věkové kategorii definitivně uzavřelo. Zdravě sebevědomý mladík totiž přechází mezi muže.
Pro Poláka je skvělý výkon na jedné straně velikou odměnou, na straně druhé je motivací do dalšího tréninku. „Určitě je co zlepšovat," přikyvuje. „Přímo na mistrovství republiky mi přišlo, že jsem docela unavený, docela se už těším na další přípravu."
Sprinteři si v halové sezoně 2017 osahali příjemné pocity na stupních vítězů.
S jídlem ale roste chuť.
Jaké jsou jejich ambice pro letní období? Polák by rád splnil limit na juniorské ME. „Je to 21.45, chtěl bych se přiblížit, nebo nejlépe pokořit hranici jedenadvaceti vteřin." Na evropský šampionát by se rád podíval i Němejc. „Taky bych chtěl splnil limit na dvoustovku, uvidím, jak se zadaří."
Oba jsou svědomitými svěřenci trenéra Tomáš Najbrta. „Jirka Polák je o dva roky starší než Tomáš. Oba jsou ohromné talenty. Jirka se dokáže vyhecovat na nejdůležitější závody, bohužel je křehký a náchylný na svalová zranění a je škoda, že musí dojíždět na tréninky z Velešína. Tomáš snese větší tréninkové zatížení, lépe regeneruje, připravuje se na sportovním gymnáziu, kde má opravdu výborné podmínky na každodenní trénink."
Jiří Polák studuje Střední strojní školu ve Velešíně. „Mám individuální plán, ve škole mi vycházejí vstříc a veliké poděkování si zaslouží trenér, který to se mnou nemá někdy jednoduché," posílá sympatický talentovaný mladík vzkaz prostřednictvím Deníku.
„Moc bych chtěl poděkovat také Vladimíru Kratochvílovi, který mě k atletice přivedl. A také rodičům a celé rodině, která mě maximálně podporuje."
Podobný vzkaz přímo z náročného tréninku v koridoru Sportovní haly vyslal směrem k trenérovi Sokola Č. Budějovice také Tomáš Němejc, který studuje Gymnázium Česká. „Bez trenéra Najbrta a podpory rodičů, bych takovéto výkony určitě nedokázal."