Jihočeský vytrvalec se na startu závodu v USA sešel se slavným atletem Haile Gebrselassiem

NEW YORK, PRAHA - Ve velice kvalitním a početném startovním poli se Pavel Frelich umístil jako nejlepší z českých běžců na celkovém 73.místě a časem 1:16:41 si vytvořil osobní rekord (výkon je zároveň nejlepším letošním časem v kraji – pozn. red.).

25.8.2007

S trochou nadsázky se dá tvrdit, že světový rekordman a olympijský vítěz Haile Gebrsellasie si zazávodil s jihočeským atletem.Foto: Deník

Závod, který dokončilo bezmála deset tisíc běžců, vyhrál legendární etiopský běžec Haile Gebrselassie. Časem 59:24 jako jediný pokořil hodinovou hranici. Na druhém místě s více než minutovou ztrátou doběhl americký olympijský medailista Abdi Abdirahman v čase 1:00:29 hod. Pro třetí místo si doběhl další z velkých favoritů závodu, vedoucí muž série World Marathon Masters, keňský běžec Robert Cheruiyot v čase 1:00:58 hod. Závod žen byl mnohem vyrovnanější, rozhodovalo se až v cílové rovince kde si titul o jednu vteřinu vybojovala Keňanka Hilda Kibetová v čase 1:10:32 před svou krajankou Catherine Nderebaovou. Na třetím místě doběhla novozélandská závodnice Nina Rillstonová v čase 1:10:35.

Po doběhu se Pavel Frelich podělil s Deníkem o své pocity ze závodu.

Váš výkon si zaslouží gratulaci, jak jste spokojen s dosaženým výsledkem?
S umístěním jsem samozřejmě spokojen. Podle výsledků z loňského roku jsem věřil, že bych mohl být do první stovky, ale když jsem viděl startovní listinu, kde bylo na čtyřicet pozvaných převážně afrických a amerických běžců s časy hluboko pod hodinu deset, a k tomu dalších dvacet velmi kvalitních žen, říkal jsem si, že to nebude zas až tak jednoduché. Nakonec se to povedlo, takže spokojenost s umístěním byla.

A jak jste byl spokojen s výsledným časem?
Pokud mám být upřímný, tak s časem hodina patnáct bych byl určitě spokojen více. Ještě na patnáctém kilometru mezičas odpovídal výslednému času těsně nad hodinu patnáct. Na druhou stranu ale musím přiznat, že jsem v týdnu před závodem cítil velkou únavu z dlouhodobého tréninku, který jsem absolvoval v posledních několika týdnech a tedy na lepší čas jsem v závodě ani nepomýšlel. Závod jsem běžel v podstatě bez nějaké speciální přípravy, takže z tohoto hlediska jsem byl spokojen i s dosaženým časem.

Jak jste vnímal atmosféru závodu, jaká byla trať , jakou diváci vytvořili kulisu?
Podle mě má tento závod nejlepší předpoklady stát se v budoucnosti největším a nejkvalitněji obsazeným půlmaratonem na světě. Vždyť už letos, přestože šlo teprve o druhý ročník, se podařilo organizátorům přilákat takové hvězdy jako je Haile Gebrselassie či Robert Cheruiyot. Navíc divácky velmi atraktivní trať vedoucí centrem New Yorku bude vždy velkým lákadlem pro širokou běžeckou veřejnost. Pro mě bylo velkým zážitkem proběhnout se jak Central Parkem, kde byl start závodu, tak i po jedné z avenue přes proslulé Times Square. Cíl závodu byl na jížním cípu Manhattanu, poblíž místa kde stála newyorská dvojčata, v podstatě s výhledem na sochu Svobody. Myslím, že se na této trati dají běhat i rychlé časy, a to i přesto, že první polovina závodu v Central Parku je hodně členitá. Co se týče divácké kulisy, tak ta nebyla taková, jako bývá při podzimním maratonu, ale to je dáno hlavně časnou hodinou startu.

Jak na vás zapůsobil Haile Gebrsellasie? Měl jste možnost se s ním potkat na startu či v cíli?
Haile Gebrselassie je pro mě jeden z největších běžců v historii vůbec. Jeho běžecké výsledky hovoří samy za sebe (Gebrselassie je dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 10km, mnohonásobný světový rekordman – pozn. redakce). A když k tomu přidám jeho vstřícnost a přátelskost doprovázenou jeho typickým úsměvem, myslím že každý musí před tímto běžcem jen smeknout. Pro mě byl vždy jedním z běžeckých vzorů. Bohužel, na startu, ani v cíli jsem se s Hailem osobně nesetkal. Pozvaní běžci byli na startu totiž odděleni několikametrovou mezerou od zbytku startovního pole. No a po startu se ta mezera mezi námi už jen zvětšovala. Ale pocit to byl příjemný, mohl jsem si zazávodit s nejlepším světovým vytrvalcem současnosti. Toto je určitě velká výhoda silničních běhů. U ostatních sportovních odvětví není obvyklé mít možnost se měřit či utkat s těmi nejlepšími.

Určitě jste úspěšným výsledkem na známém triatlonu získal další chuť do atletiky a do trénování. Co vás teď v další přípravě čeká?
Tímto závodem pro mě v podstatě skončila dlouhá a celkem i náročná letní sezona. V posledních několika týdnech jsem absolvoval docela dost přípravných závodů, takže únava je znát a projevila se i v závodě. Nyní se chystáme s manželkou na dovolenou. Jedeme na dva týdny do Kanady, do oblasti národních parků v Rocky Mountains. Od září bych se chtěl znovu vrátit ke kvalitní běžecké a cyklistické přípravě. Vrcholem letošního roku, ke kterému dlouhodobě svůj trénink zaměřuji, by mělo být podzimní mistrovství světa v duatlonu.

25.8.2007 VSTUP DO DISKUSE

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODEJNÍ ASISTENT, SPECIALISTA PRODEJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dobré komunikační schopnosti, reprezentativní vzhled a příjemné vystupování, zájem o akční sporty a módní trendy, estetické cítění, základní znalost práce s PC. Výhodou je: zkušenost v oboru snowboarding a skateboarding, včetně oblečení, základní znalost AJ nebo NJ, ŘP sk. B.. Pracoviště: Lip distribution s.r.o. - pracoviště pražská tř., Pražská tř., č.p. 2738, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Šárka Konvalinková, +420 606 225 340. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Montáž dílů, obsluha výrobních strojů (lisů), vizuální kontrola dílů, Požadavky: manuální zručnost, fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, Zam. výhody: 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování, zajištěné ubytování, Kontakt telefonicky (9 - 16 hod) nebo e-mailem nebo osobně na adrese Velké náměstí 19, Písek,. Pracoviště: Triangle recruitment cz s.r.o.-okružní ul., Okružní, č.p. 607, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Markéta Soukupová, +420 606 774 081. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 84 Kč Obsluha lakovacích a jiných zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů dělník práškové lakovny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 84 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme dělníka(ci) na práškovou lakovnu. Vyučen v oboru nebo praxe.Možnost vysokého výdělku v závislosti na výkonu - práce v úkole, dvousměnný-třísměnný provoz. Nástup ihned. Životopisy zasílejte na emailovou adresu renata.tomanova@centes.cz. Pracoviště: Centes, spol. s r. o., E. Rošického, č.p. 364, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Renata Tomanová, +420 385 792 119. Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač a obsluha obráběcích CNC strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika práce:, obsluha CNC obráběcích strojů včetně seřízení a nastavení, kusová a malosériová výroba, zajištění pravidelné údržby stroje a nástrojů, , Požadavky:, SŠ odborné vzdělání (výuční list) – obráběč kovů, programátor CNC strojů, mechanik seřizovač , znalost technické dokumentace, základy CNC programování, praxe výhodou, , Co nabízíme: nástup dohodou, pracovní poměr na dobu neurčitou , osobní přístup, solidní jednání, čisté prostředí , smluvní mzda, odměny dle dosažených výsledků , stravování možné na pracovišti, příspěvek na stravenky , dovolená 5 týdnů , stabilní zaměstnání v prosperující společnosti , , Pokud Vás tato nabídka práce zaujala, pošlete nám životopis na e-mail: volnamista@sinopsmp.cz , Bližší informace na tel.381670602 nebo https://sinopsmp.cz. Pracoviště: Sinop smp s.r.o. - pracoviště homole, Budějovická, č.p. 466, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jan Bušta, +420 778 491 815.

Světový pohár v cyklokrosu v Táboře
37

Světový pohár v cyklokrosu v Táboře. Češi mezi deseti nejlepšími.

Kladno - České Budějovice, tady domácí podržel při úniku Beránka mladý brankář Brízgala.
6

Nesmírně cenné tři body trefil hokejistům Motoru na Kladně Zdeněk Doležal

Rekordní polohovka Kristiána Svobody, kompletní sbírka Kinterové

Jindřichův Hradec – Druhý den Plzeňských sprintů, patřících do Českého poháru plavců, zlepšila Terezie Kinterová (J. Hradec) po stovce a dvoustovce krajský rekord 14letých i v nejkratší disciplíně motýlku – na 50 metrů byla 21. výkonem 29,43 jako první 14letá na startu. V absolutní tabulce jihočeských žen je pátá.

Karviná odvolala Nádvorníka. Je to šok, přiznal trenér

Karviná – Překvapivý krok zvolilo v reprezentační přestávce vedení MFK Karviná. V sobotu totiž odvolalo z funkce hlavního trenéra Romana Nádvorníka.