Českou republiku budou na Floridě reprezentovat dva sportovci - Martin Biháry (ve váh.kat.do 82,5 kg) a Lukáš Šacher (do 75 kg), oba z 1.Centra zdravotně postižených JČ, kteří v loňském roce na této světové soutěži získali každý stříbrnou medaili.

Nejlepšímu handicapovanému sportovci 1.CZP za rok 2008 Bihárymu tam unikl titul mistra světa o 1 kg. „Mistrem světa se tehdy stal ruský reprezentant Sergej Šatalov výkonem 191 kg,“ vzpomíná ředitel centra a trenér reprezentace Jiří Smékal.

I letos očekává, že jeho svěřenec svede tuhý boj s ruským závodníkem. „Před třemi týdny na ruském šampionátu Sergej zvedl již 200 kilogramů a Bihárymu se teď ve čtvrtek na kontrolních testech v Budějovicích podařilo zdolat činku o pět kilo těžší. Proto očekávám opětný souboj mezi těmito nejlepšími zdravotně postiženými vzpěrači světa,“ informuje Smékal.

Biháry a Šacher absolvují náročnou přípravu a podle slov trenéra mohou být jejich výkony překvapivé. „Jestliže se do odjezdu při trénincích nezraní a poté ve vypjaté soutěžní atmosféře zvládnou bravurně techniku provedení tlaku,“ vypočítává kouč.