Před čtyřmi lety padla v premiérovém grandslamovém finále s budoucí světovou jedničkou Asleigh Bartyovou. Na druhý pokus už se ovšem česká bojovnice Markéta Vondroušová dočkala. A po Janě Novotné a Petře Kvitové se stala teprve třetí ryze domácí tenistkou, která si na londýnské trávě dokráčela pro vzácný wimbledonský talíř.

Markéta Vondroušová vyhrála Wimbledon
Tenisový zázrak. Vondroušová ovládla wimbledonské finále a slaví první grandslam

„Gratuluji, Markéto! Obrovský moment pro tebe a celý český tenis. Užij si každý okamžik tohoto vítězství,“ napsala na svůj twitterový účet Kvitová, jež travnatý grandslam ovládla hned dvakrát. Ve svém přání pak rodačka z Bílovce nezapomněla ani na svou přemožitelku a poraženou finalistku Džábirovou. „Ons, posílám velké objetí, tvůj čas určitě přijde,“ dodala.

Před rokem se po slavném areálu procházela pouze v roli fanynky, kvůli další operaci zraněného zápěstí totiž musela stříbrná olympionička Vondroušová opět na čas odložit raketu. Nyní se však na Britské ostrovy vrátila ve velkém stylu. A letošní ročník nejstaršího grandslamu bude opouštět jako první nenasazená vítězka v historii. 

„Gratuluji Markétě Vondroušové, šampionce ženské dvouhry na letošním Wimbledonu,“ vzkázala prostřednictvím twitteru tenisová legenda a šestinásobná vítězka travnatého grandslamu Billie Jean Kingová. „Užij si tento moment, zasloužíš si to,“ řekla Vondroušové pro změnu princezna Walesu Kate Middletonová, jež české tenistce předávala vzácnou trofej.

Radek Ťoupal s manželkou v Miami. Na snímku s Markétou Vondroušovou
Sešli se v Miami, Vondroušová mu sehnala lístky. Markéta je milá, říká Ťoupal

Ke gratulacím se připojila také někdejší srbská tenistka Ana Ivanovičová. „Navzdory silnému začátku čelila Ons potížím proti silné a rozmanité hře Vondroušové. Gratuluji Markétě k zaslouženému vítězství,“ napsala manželka německé fotbalové ikony Bastiana Schweinsteigera. „Markéta! Jaký návrat po složitých letech. Gratuluji ke skvělému turnaji,“ přidala aktuální světová pětka Caroline Garciaová z Francie.

Příjezd manžela provázely komplikace

Životnímu úspěchu české tenistky v All England Clubu osobně přihlížel také manžel Štěpán, jehož příjezd do Londýna ovšem provázely velice kuriózní komplikace. „Řekla jsem mu, aby zůstal doma v Praze a staral se o naši kočku Frankie. Na finále se naštěstí našel hlídač, díky kterému mohl nakonec přicestovat za mnou,“ popisovala s úsměvem Vondroušová. 

Během pozápasového rozhovoru na kurtu byla rodačka ze Sokolova dotázána i na údajnou sázku s trenérem Janem Hernychem, kterou společně uzavřeli před začátkem turnaje. „Nevím, jestli budu mít nové tetování, ale před Wimbledonem jsem se vsadila s trenérem, že když vyhraju, tak si jedno udělá on,“ pobavila aplaudující tribuny centrálního dvorce. 

A zdá se, že kouč novopečené šampionky nebude mít na vybranou. Smutnit však rozhodně nemusí. Díky sobotnímu vítězství se jeho svěřenkyně poprvé podívá do elitní desítky světového žebříčku a kromě toho přiveze domů velice slušný voucher v hodnotě přibližně 65 milionů.