Předposlední utkání základní části dnes (18) sehraje českobudějovický Jihostroj doma s Havířovem.

Lídr soutěže by měl v domácím prostředí potvrdit svou sílu a nad sedmým týmem zvítězit. Trenér Petr Brom své opory rozhodně šetřit nebude, i když o vítězství v základní části jeho tým nic nepřipraví. To hráčům vyhovuje.

„Každý je rád, když hraje. Máme sice jistotu prvního místa, ale pokud trenér postaví základní sestavu, budeme rádi. Alespoň nevypadneme ze zápasového tempa. Teď už dolaďujeme formu na play off, není čas odpočívat,“ říká budějovický univerzál Radek Motys.

Navíc Havířov i Ústí nad Labem, se kterým se utká Jihostroj v sobotu, mohou být soupeřem i v play off. „Už proto bychom je měli oba porazit. Hlavně pokud narazíme na Ústí, se kterým jsme dvakrát letos prohráli,“ uvažuje. „I když vyřazovací boje jsou úplně jinou soutěží ,“ dodává.

Formu mají Jihočeši excelentní, neprohráli už deset zápasů v řadě, přitom si v posledních bitvách snadno poradili s týmy ze špičky tabulky. „Vždy je co zlepšovat,“ reaguje Motys. „Nikdy není výkon stoprocentní, ale je pravda, že jsme v herní pohodě. A rádi bychom ji udrželi až do konce,“ podotýká.

O prvenství v základní části jeho tým nic nepřipraví, motivace by mohla být problém. „Bude to jen v našich hlavách. Ale věřím, že máme natolik zkušený mančaft, že to zvládneme a připíšeme si další vítězství,“ míní druhý muž bodování extraligy.

EGE ve finále

Rezervy dvou nejlepších extraligových celků se utkají ve finále první ligy. To startuje zítra v jihočeské metropoli v hale PF Na Sádkách v 19 hodin.

EGE ČB hostí B tým Fatry Zlín ze Starého Města. Finále se hraje na tři výhry a vítěz si zahraje baráž o extraligu. Druhé utkání sehrají finalisté v sobotu v 16 hodin, odvety pak o týden později na Moravě. Případný pátý duel pak hostí opět jihočeská metropole.

„Staré Město je tradiční soupeř z první ligy, kterého jsme v posledních letech uměli porážet i venku. Letos se nám to v základní části nepovedlo. Tým mají silný se spoustou hráčů s extraligovými zkušenostmi, stabilní a zápasy bývají atraktivní,“ říká kapitán EGE Jan Pitner.

Volejbalisté EGE se probojovali do finále přes Českou Lípu a MFF Praha, oba soupeře zdolali 3:0 na zápasy. Staroměstští porazili Brno 3:0 a v semifinále Dobřichovice 3:2 na zápasy. „O postupu do finále se rozhodlo v pátém setu pátého zápasu. Starák má lepší halu a početnější publikum než Dobřichovice, finále tak bude důstojnější. Doufám, že i u nás přijde více lidí. Rád bych pozval zejména ty hlasité,“ vzkazuje bývalý extraligový univerzál, jenž hrával za Jihostroj, Kladno, Liberec, Ústí či Opavu.

Co bude na finálového soupeře platit? „Trenér Renda Dvořák několikrát ukázal, že umí přečíst hru soupeře po jednom zápase, a pak jsme se na to zaměřili. To může rozhodnout ve vypjatých momentech, ale základem je naše hra,“ tvrdí hlavní úderná síla Dvořákova celku. „ Jak se během sezony několikrát ukázalo, výsledek zápasu se odvíjel jen a jen od našeho výkonu a podle toho, kolik jsme udělali chyb. Na to se musíme zaměřit a taky se vyvarovat domácích zkratů v prvních setech,“ vysvětluje Pitner.

Českobudějovické EGE vyhrálo základní část soutěže před Dobřichovicemi a Starým Městem s pěti porážkami na kontě. V play off zatím ani jednou neprohrálo. „Ale forma se u nás ukáže vždycky až při zápase,“ směje se dvoumetrový univerzál. Na tréninku prý panuje dobrá nálada. „Zdá se mi, že tréninky jsou teď kvalitnější a máme větší chuť do hry. Hraje se přece finále,“ dodává tahoun vítěze základní části.