Základní část zakončily basketbalistky U19 Chance prohrou v Hradci Králové 98:69 a nyní se již mohou plně soustředit na zápasy ve skupině play out, které začnou 19. března.
„Zachránit ženskou extraligu je náš hlavní cíl. Zápasy v play out bereme jako přípravu na baráž, které se už s největší pravděpodobností nevyhneme," říká kouč Strakonic Petr Martínek při pohledu do tabulky.
Baráž o udržení s finalisty první ligy budou hrát poslední dva týmy z Bonver ŽBL. Těmi jsou aktuálně U19 Chance a Ostrava. Ve skupině o 9. až 12. místo ztrácí Jihočešky na desátou Slovanku pět výher a trenér již s účastí v baráži téměř s jistotou počítá.
Současným postavením svého týmu však Petr Martínek rozhodně zklamaný není. „Na začátku sezony jsme vůbec nevěděli, co nás čeká. Měli jsme obavy, že budeme prohrávat všechny zápasy obrovským rozdílem. I já jsem překvapený, že byť jsme vyhráli jen jednou, sehráli jsme velice vyrovnané zápasy se Žabinami Brno, Karlovými Vary a VŠ Praha," zůstává trenér pozitivně naladěn. V těchto utkáních se rozhodlo až v samotné koncovce. „Při troše štěstí jsme klidně mohli mít pět výher na kontě. Myslím, že jsme naše fanoušky v základní části rozhodně nezklamali," je přesvědčen Martínek.
Povzbudivý je pro něj také názor odborné veřejnosti, podle které udělal strakonický basketbal obrovský krok vpřed. „Vážím si toho, protože pohled zvenčí je jiný, než když jste s týmem pořád. Zejména mladé hráčky zaznamenávají výrazný výkonnostní posun tím, že trénují a hrají s výrazně zkušenějšími hráčkami. Tyto zkušenosti pak zúročují ve svých věkových kategoriích," připomíná Petr Martínek skutečnost, že juniorky a kadetky postoupily ve svých soutěžích do vysněného play off a s předstihem se zachránily v extralize. „Teď ještě zachránit ženskou extraligu a bude to úplně vynikající," touží muž od kormidla.
Pozitiva z dosavadního průběhu ŽBL převažují, ne všechno je ale optimální. „Trochu doplácíme na úzký kádr, v týmu chybí na jednotlivých postech konkurence. Pokud bychom měli kádr širší, mohlo být naše postavení možná lepší." Trenér nemá na mysli pouze to, že se hráčky nemusí až tolik prát o místo v sestavě, ale problémy nastávají i v tréninku. „Některé juniorky a kadetky dostávají po náročném herním víkendu v pondělí a úterý volno, aby nebyly přetěžovány, každopádně nám však při společné přípravě schází," poznamenává trenér Martínek.
16. března se kromě zápasů ve skupině o udržení rozběhne také čtvrtfinále play off. V boji o ligový titul budou jasnými favoritkami basketbalistky USK Praha.
V minulých letech jim byly největšími konkurentkami hráčky brněnských Žabin, letos ale Moravanky budou hrát jen ve skupině o záchranu. „Žabiny disponují podobně jako my velmi mladým kádrem, a proto jsme s nimi sehrály velice vyrovnaná utkání. Jsme na stejné cestě, a proto mě zas tolik nepřekvapuje, že se potkáme v play out," pohlíží na situaci klubu se slavnou minulostí Petr Martínek.

Čtvrtfinále ŽBL:

USK Praha – Karlovy Vary
Nymburk – VŠ Praha
Hradec Králové – Slavia Praha
Trutnov – Valosun Brno

Play out ŽBL:

1. Žabiny Brno 8 výher
2. Slovanka MB 6 výher
3. SBŠ Ostrava 2 výhry
4. U19 Chance 1 výhra