Šumavský MTB maraton České spořitelny má docela přehledné a jasné motto.

Jako součást seriálu Kolo pro život usiluje o propagaci nejen profesionální cyklistiky. Na Šumavu o tomto víkendu dorazily celé rodiny.

V sedle a ve velkém horku závodili pánové i dámy, mladí i zkušenější.
Ti nejmenší bojovali v terénu s obrovským zaujetím.

Ze všech sil šlapali do pedálů, jako by je v cíli čekala olympijská medaile. Do místa startu a cíle také dorazila olympijská vítězka Kateřina Neumannová, přijela, jak jinak, na kole.

Podél trati se rozmístili rodiče a kamarádi, bouřlivá podpora byla slyšet na každém kroku. Tu a tam se jejich favorit překulil přes řídítka, padl k zemi, bleskurychle se ale zvedl a se slzami v očích upaloval směrem k cíli.
Mezi šestiletými byl   i Ondřej Štětka z Č. Budějovic, kterého na start postavili rodiče. Maminka v roli servismanky, tatínek jako účastník hlavního závodu na 61 km.

Když usedl na kolo syn, nechtěl se nechat zahanbit ani otec. „Vyslala jsem ho do boje," usmívala se Andrea. „Kamarád ho přemluvil, tak to vyzkouší," dodala na adresu svého manžela.

„Jsem lehce nervózní," přikyvoval Petr, který se na závodní tempo chystal na horském kole poprvé v životě. „Tak daleko jsem v závodě opravdu ještě nikdy nejel, vůbec nevím, jak to dopadne, bude to zajímavé," přikyvoval.

Andrea vyráží na Šumavu docela často. Hlavně v zimě. Běžecké stopy má prošlapané, ale na kole na Zadově ještě nikdy nebyla. „S dětmi vyrážíme na běžky často, jejich oblíbená trasa je na Zlatou studnu, tam si dáme svačinu a zase jedeme zpátky. Na kole to sice neznám, ale cesta asi bude stejná."

Andrea si v rámci své pedagogické profese všimla, že děti  dnes raději vysedávají u počítačů a na kole už téměř zapomněly jezdit. „To jako učitelka mohu potvrdit," přikyvovala. „Když děti ve druháku jedou na cyklisťák, tak dva nebo tři neumí jezdit na kole. V dnešní době je to musíme učit.  I proto je masová akce super," nepřímo pochválila organizátory seriálu Kolo pro život.  „Děti se tu na kole něco naučí,  ke sportu to celkově přitáhne spoustu lidí," dodala.

Petr Štětka  považuje šumavský Zadov pro cykloturistiku za ideální místo. „Nádherné pro jízdu na kole jsou také Novohradské hory a další lokalitou je právě Šumava. Je mnohem větší, mnohem rozsáhlejší je infrastruktura,  která je tady super, pro cyklistiku je to tady opravdu krásné místo."

Petr Štětka 61 km zvládl se ctí. Do cíle dorazil za 3:58:49,6.

Nepatřil sice mezi favority na přední umístění, ale v sobotu na Zadově vyhrál každý, kdo našel odvahu a vypravil se na trať. „Kdo chce, může na kole jezdit na Šumavě od restaurace k restauraci,  od vesnice k vesnici, může to vzít přes les, tady může jezdit jakákoli kategorie lidí."