Jihočeský cestovatel a publicista, sportovec tělem i duší, docela nedávno oslavil osmdesátku, teď rekapituluje, co mu přinesl rok 2022. František Šesták říká: "Negativně se tento rok u mě zapsal agresí Ruska a válkou na Ukrajině." Válečný konflikt se dotkl i sportu, sportovců, soutěží. Hlavně ale přivedl do nesnází tisíce nevinných lidí. "Patřím mezi pamětníky druhé světové války, pamatuji bombardování Plzně, nálety na vlaky a nádraží," vzpomíná František Šesták, muzikant, cyklista, propagátor zdravého životního stylu a pohybu. "Nikdy bych nevěřil, že budu znovu svědkem tohoto nesmyslného opakování historie, ničení domů, majetků a tisícových ztrát lidských životů. Děkuji všem, kteří Ukrajině a jejím obyvatelům poskytují jakoukoliv pomoc," vzkazuje muž, který je doma v Blatné.

Jan Škrle (vlevo) a Miroslav Vondřička
Zemřel Anton Tkáč. Jeho slavnou tisícinu vteřiny zachytil Jan Škrle

Čas se nedá zastavit, věk se nedá obelhat. "V roce 2022 jsem se nevyhnul nečekaným zdravotním problémům," konstatuje Šesták. "Ty se mi podařilo díky lékařské péči a vlastní vůlí překonat. Jsem rád, že jsem mohl svými zkušenostmi přispět při organizování cyklistických akcí v Blatné, v Záboří a na trasách se tam setkat s dlouholetými přáteli."

František Šesták procestoval na kole celou Evropu. O svých výletech dokáže velmi poutavě vyprávět. Přesně a srozumitelně zformuloval přání do roku 2023: "Sportovcům a příznivcům sportu na všech úrovních přeji především radost z pohybu. Výkonnostním sportovcům co nejlepší výsledky, dosažené v duchu fair play. Rekreačním sportovcům radost z každé aktivity vlastní, rodinné nebo organizované. Při pohybu v přírodě jako pěší turisté nebo cykloturisté vnímejte všechno krásné kolem sebe. Zapomeňte na každodenní starosti, buďte k sobě přátelští a ohleduplní. Ať vám slouží zdraví a pamatujte, že s úsměvem jde všechno líp."