Hráčka prachatického Libína tak kráčí ve stopách své starší sestry Dagmar, která bývala rovněž českou juniorskou jedničkou a nadále hraje extraligu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Nad výkonnostním růstem mladší z obou sester trenérsky bdí především její otec Ivo.

Mistrovství republiky staršího žactva letos hostil Liberec a Blašková zde do puntíku splnila roli favoritky. Na cestě za zlatem ztratila pouhé dva sety. K tomu přidala ještě druhou zlatou medaili ve čtyřhře a bronz v mixu. „Ve starších žákyních jsme zlato čekali," přiznává Ivo Blaško. „V této kategorii Zdena se svými soupeřkami neprohrála už rok a víceméně bez problémů vyhrála i v Liberci," dodá.

To o týden později v Havířově to byla jiná senzace. Přestože je Zdena Blašková teprve prvním rokem starší žákyně, dokázala zcela ovládnout mistrovství republiky dorostu, na kterém získala plný počet tří zlatých medailí. Kromě dvouhry vyhrála také debl s Anežkou Ilčíkovou z Hodonína a hattrick završila v mixu spolu s Jakubem Němečkem z Kotlářky Praha.

Něco podobného se ve čtrnácti letech ještě v dorostenecké kategorii nikomu nepodařilo. „Bylo to obrovské překvapení a takový úspěch nečekal skutečně nikdo," připouští Blaško. „Především domácí klub měl ve čtvrtfinále tři hráčky a věřil, že některá z nich mistrovství vyhraje. Tři zlaté z mistrovství republiky dorostu, to je pro Zdenu každopádně největší úspěch v kariéře," zdůrazní otec úspěšné hráčky.

Nejcennější je pochopitelně titul ve dvouhře. Ve finále Blašková udolala svou velkou rivalku Kateřinu Čechovou z Havířova. Přestože prohrávala už 0:2 na sety, dokázala průběh dramatického duelu otočit a nakonec vyhrála 4:3. „Klíčový moment finále přišel za stavu 0:2 na sety a 4:7 v sadě třetí. Trenérka Marie Hrachová si vzala oddechový čas a od té doby přišel v utkání zlom. Maruška Zdeně kladla na srdce, aby své soupeřce hrála důsledně do forhendu, což se ukázalo jako účinný recept," připomíná Blaško přínos jedné z legend českého stolního tenisu.

Marie Hrachová působí trenérsky už dlouhé roky ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde pod jejím vedením hraje extraligu Dagmar Blašková a letos nejvyšší soutěž okusila i její mladší sestra. A vedla si znamenitě. Z jedenácti odehraných zápasů prohrála pouhé tři. „Maruška ji koučovala i v Havířově. Zdena si ji vyžádala. Mě už u stolu moc nechce," směje se Blaško.

Letošní náročná sezona pro talentovanou hráčku ještě ani zdaleka neskončila. V tomto týdnu je na juniorském mezinárodním mistrovství Polska. „Bude tam silná konkurence. Kromě evropských hráček budou mít své zastoupení také Korea, Japonsko nebo Hongkong. Zdena bude hrát obě kategorie. Nejdřív juniorky a poté také kadetky," informuje Ivo Blaško.

Vrcholem letošní sezony bude juniorské mistrovství Evropy, které bude od 10. července hostit Bratislava. Ani zde není rodačka z Volar bez nadějí na úspěch. Na aktuálním evropském žebříčku jí patří devátá příčka, ve světovém pořadí je dvacátá první. „Na Evropě bude strašně záležet na losu. Zdena určitě není bez šancí. Z první desítky až na Rumunku Dragomanovou a Švédku Kallbergovou porazili úplně všechny ostatní. I Rusky, které v Evropě kralují. Vyhrát se dá s každým, ale i prohrát," je si vědom.

Šance na cenný kov by mohla být i ve čtyřhře, kterou bude stolní tenistka prachatického Libína hrát se svou stálou partnerkou Ilčíkovou. „Vedení naší reprezentace plánovalo pro Zdenu švýcarskou spoluhráčku. Ale zkusily to spolu dvakrát a nebylo to vůbec dobré. S Anežkou Ilčíkovou se jim daří a je dobře, že spolu budou hrát i v Bratislavě. Měly by být nasazené kolem čtvrtého až pátého místa. Nechci to zakřiknout, ale v deblu šance na medaili určitě je," přál by si Blaško.

Podobné by to mohlo být i v mixu, kde bude mít kvalitního rakouského partnera.

Zdena Blašková je stolnětenisový diamant, který se obrušuje ve skromných domácích podmínkách a její tréninkové možnosti jsou podstatně menší, než mají její největší soupeřky ve sportovních centrech. „Zdena trénuje v Prachaticích. Dvakrát týdně s ní chodí Milan Zaunmüller, jednou Michal Vávra a jednou buď já nebo kdo se zrovna naskytne. Jedinou změnou je, když z Německa dorazí Jarda Kunz. Ve středisku v Praze jsme byli letos jen jednou. Je to hlavně kvůli škole a dojíždění," vysvětluje.

Od příštího roku už by se to mělo trochu změnit. „Zdena by měla do Prahy jezdit častěji. Pokusíme se to se školou nějak skloubit," plánuje Blaško.

Kromě ženských soutěží loni nastupovala mladá hráčka také za prachatické béčko v jihočeské divizi mužů, kde doslova řádila a pouze dvakrát našla přemožitele. Na svém kontě má zajímavé skalpy, na její raketě zůstali třeba bratři Krahulcové nebo František Böhm.
V příštím roce by měla divizi mužů hrát také, ale především bude hostovat v extraligovém Frýdlantu nad Ostravicí, kde bude působit v jednom týmu se svou sestrou Dášou.