Českobudějovický pilot už určitě zažil lepší sezony, než byla ta minulá. V krajském přeboru se musel sklonit před svým dlouholetým rivalem Davidem Čadkem a skončil druhý. V mezinárodním mistrovství republiky třídy MX1 zabodoval jen v „domácím" závodě v Kaplici a konečné 31. místo určitě není výsledek, se kterým by měl být zrovna spokojený. Vždyť před lety byl v domácím šampionátu nejprestižnější třídy čtvrtý.

„Loňská sezona byla taková zvláštní. Byla lehce poznamenána mým osobním životem a odpovídaly tomu i výsledky. Kolik jsem motokrosu dal, tak tolik jsem toho také dostal výsledkově zpátky. Měl jsem problémy v soukromém životě a motokros tak šel trochu stranou," přiznává. „Některé závody mistrovství republiky jsem i vynechal, což celkově sezonu ovlivnilo."

Vzhledem k těmto okolnostem ale nepovažuje Jihočech minulý ročník za nijak tragický. „Za celý rok jsem najezdil čtyřicet hodin. To mají kluci z mistrovství republiky v březnu, maximálně v dubnu. Z tohoto pohledu výsledky zase až tak špatné nebyly," usměje se.

V mistrovství republiky to však letos skutečně nebylo úplně ono. „Hned na prvním závodě v Kramolíně jsem měl technické problémy a nedokončil jsem ho. Potom jsem nějaké závody musel vynechat a naskočil jsem zase až v Kaplici, kde se mi dařilo a skončil jsem celkově třináctý. Na poslední podnik do Vranova už jsme nejeli, protože jsem měl stejně málo bodů a bylo zbytečné riskovat nějaké zranění," vysvětluje.

Pozitivem určitě bylo, že minulou sezonu Blábolil zvládl bez zdravotní újmy, což v minulosti nebývalo pokaždé zvykem. „Poslední dobou jsem si vždycky ke konci sezony přivodil nějaké zranění. Také proto jsme už poslední závod vypustili a soustředili jsme se na další rok," říká.

Do letošní sezony chce vstoupit opět na plné obrátky. „Doufám, že už všechno bude více v klidu," přeje se a je rád, že může i nadále počítat s podporou svého otce Zdeňka v roli mechanika. „Nadává, že už se na to mám vykašlat. Ale to už říká asi patnáct let," směje se zkušený závodník.

Také v letošní sezoně pojede Blábolil v barvách týmu Smrž Moto MX. Jako mechanik se mu napůl v legraci nabízel kromě otce také silničář Matěj Smrž, jenž je momentálně bez angažmá. „Určitě by to bylo fajn, ale ještě je mladý a něco určitě sežene," míní Blábolil. „Kluci Smržů mi hodně pomáhají. A také pan Šmíd. Díky jejich podpoře a také samozřejmě pomoci ze strany rodičů stále mohu závodit. Pokud budou zdraví a finance, tak pořád jedeme," ujišťuje motokrosař, jenž se chystá na svou už čtyřiadvacátou sezonu v sedle motokrosového speciálu.

Případný konec kariéry označuje Blábolil podobně jako fotbalista Tomáš Řepka za polosmrt. „Pořád mám do motokrosu chuť. A skoro bych řekl, že čím dál tím větší. Už se nemohu dočkat závodů. Opravdu se bojím, co bude, až nebudu moci jezdit. Dokud budu mít alespoň nějakou výkonnost, tak pořád pojedu mistrovství republiky. Pokud tam samozřejmě nebudu nějaký předposlední. To už by nemělo význam. Snad to tak ale ještě nebude. Je třeba si uvědomit, že tam bojuji se soupeři, kterým je osmnáct let a jsem skoro dvakrát starší než oni. Takový je ale vývoj. Když mně bylo osmnáct, tak jsem bojoval s Honzou Froňkem a on byl ve stejné situaci, ve které jsem teď já."

Kromě mezinárodního mistrovství republiky absolvuje Jihočech v letošním roce kompletní seriál krajského přeboru a k tomu i nějaké volné závody. V současné době pracuje na fyzické kondici. „Makám dost. Každý den cvičím, o víkendech navíc běhám. V rámci možností dělám maximum, protože k tomu ještě chodím do práce a mám rodinu. Více se asi stihnout nedá," myslí si.

Na motorce by chtěl začít trénovat v únoru. „Nikam do zahraničí nepojedeme. Budu trénovat v domácích podmínkách, ale dobře vím, že před sezonou je toho třeba hodně najezdit. Jinak člověk na závodech nemá co dělat a je to o úraz," zdůrazní.