Řeč je o mladém biatlonistovi z vimperského sportovního gymnázia ve Vimperku, Ondřeji Mánkovi.

Víkendové Mistrovství světa v letním biatlonu ozdobili čeští reprezentanti četnými medailemi a to jak v seniorských, tak juniorských kategoriích. V konkurenci 28 státu si před zaplněnými tribunami mohl zazávodit i odchovanec vimperského Fischer SKI klubu Šumava Ondra Mánek. Sice závodil se soupeři až o čtyři roky staršími, ale svoji premiéru a křest na velkých závodech zvládl na výbornou.

V sobotním sprintu na 10 km ho podržela jeho silná zbraň, kterou je střelba. Střílel rychle a přesně a s položkami za jedna a nula měl jednu z nejlepších střeleb v 66 členném startovním poli. A úplně ze všech měl Ondra nejlepší celkový čas strávený na střelnici, takže si ho fanoušci moc užít nestačili. K bezvadné střelbě přidal i výborný běh.

Ze soboty máme v letním biatlonu Jakuba Štvrteckého z Letohradu mistrem světa. Je o tři roky starší než Ondra Mánek a již prokázal, že v juniorské světové konkurenci patří ke třem vůbec nejrychlejším, ale Ondra za ním v sobotu zaostal jen o minutu a jedenáct vteřin a skončil na skvělém dvanáctém místě.

Co se Ondrovi podařilo v sobotu, úplně nevyšlo v nedělní stíhačce na 12,5 km. Foukalo a Ondrovi vůbec nevyšla druhá střelecká položka v leže, střílel za pět a to ho poslalo do kolen i na trati. Nedělní závod si tedy neužil a skončil na 37. místě.

„Nastřelovali jsme v silném větru, měl jsem vše dobře seřízené. Na střelnici se ale při závodě často měnil vítr a hlavně jeho síla. Když jsem střílel druhou ležku, tak skoro nefoukalo a já si zapomněl přecvakat. Takže jsem sice měl bezvadný soustřel a všech pět ran šlo do stejného místa, ale vedle terče. Vůbec jsem nechápal, co se děje, až po závodě mi to trenéři řekli. Byla to moje chyba, ale aspoň vím, že už ji nikdy neudělám,“ řekl k závodu Ondra Mánek s úsměvem. Přesto energie ze sobotního sprintu Ondrovi dává skvělé šance pro národní šampionát, který se koná již tento víkend v Letohradě.