Nečekanou porážku utrpěli českobudějovičtí volejbalisté v sobotním utkání s osmým týmem Uniqa extraligy. Mladý celek Ústí nad Labem se dvěma odchovanci Jihostroje Beerem a Martinem Machem v sestavě zvítězil pod Černou věží 3:1.

Tým trenéra Petra Broma po sedmi výhrách v řadě padl v letošní sezoně teprve počtvrté. Se Severočechy prohrál oba vzájemné zápasy.

Po bezbodové prohře nyní Jihostroj České Budějovice může přijít o vedoucí pozici české nejvyšší soutěže, dnes totiž dohrávají v televizním utkání 17. kolo druhé Benátky se třetím Zlínem (18.10). A oba soupeři ztrácejí na lídra tři body.

Byli bojovnější

„Podali jsme bojovný výkon,“ pochvaloval si po zisku tří bodů na jihu Čech trenér Ústí Miroslav Malán. „Více jsme chtěli, proto jsme vyhráli,“ dodal. Jeho družina výborně bránila na síti i v poli, domácí útočníci se jen těžko prosazovali. „Naopak my jsme nedodržovali v obraně věci, které jsme si řekli, že budeme bránit. I proto mělo Ústí jednodušší pozici v útoku,“ podotkl trenér Budějovic Petr Brom. „Soupeř ztrátoval každý balon a my jsme jej nedokázali ubránit tak, jak jsme chtěli. Nabalovala se na nás nervozita a kupili jsme chyby. V mezihře, ve všem.“

Navíc svůj den neměla ani opora nahrávač Michal Sládeček, jeho náhradník Lukáš Dvořák se do hry dostal až v samotném závěru utkání. „Michal začal utkání dobře, pak ale nevěděl, co má hrát. Některé situace neřešil dobře, připadal mi trochu nervózní. I proto měli hosté usnadněnou obranu,“ říká Brom.

První set měl Jihostroj sice ve své režii, zápas se ale lámal ve druhém setu. „Budějovice hůře přihrávaly, naopak my dobře. Smečař Moník hrál bezchybně, Vampola byl horší na útoku, ale na příjmu jsme byli opravdu lepší,“ vysvětluje ústecký trenér Malán. Hosté přijeli v roli outsidera, jasným favoritem byl v domácím prostředí dosud neporažený českobudějovický tým. „Jenže když pak soupeři trochu odskočíme, zaleknou se a nedaří se jim. To je u všech mančaftů stejné. Byli jsme na koni a necítili jsme žádný tlak. Na rozdíl od domácích,“ dodává.

Prohra mrzí

Kouč Jihostroje podotkl, že takto dobře ještě žádný tým letos v jihočeské metropoli nehrál. „ To se odvíjelo od toho, že jim vycházel servis. Ústí opravdu dobře přihrávalo, v útoku mělo jednodušší pozici. Připravovali jsme se na to, že Ústí je, jak já říkám, přihrávající mančaft. Šlo o to ubránit jejich smečaře, to se nám nepovedlo. V tom vidím hlavní důvod porážky,“ sdělil smutný Brom, jenž prohru nesl těžce.

„Mrzí mě to. I hráče. Zklamali jsme naše fanoušky. Navíc když jich přišlo tolik a vytvořili nám během zápasu skvělou atmosféru.“

Ústí nad Labem porazilo letos českobudějovické volejbalisty už podruhé, poprvé doma vyhrálo 3:2. „Mančaftu, který je papírově horší, se musejí tyto zápasy hrát dobře. Nikdo od nás nečeká extra body. My jsme přijeli do Budějovic s čistou hlavou, s tím, že to tady zkusíme. A povedlo se,“ vysvětluje Malán. „Budějovice hrály doma, od nich se čeká vítězství proti papírově horšímu týmu. Pro ně, když se jim zrovna nedaří, je to pak horší. My jsme byli nahecovaní a hráli jsme bez nervů, o to to bylo jednodušší,“ říká.