Za sebou má slavnostní okamžik: Nové pokolení Meteoru poprvé vyběhlo na umělou trávu v Rožnově. Tam, kde se před lety válčilo o extraligové tituly…

Kdyby žil charismatický kouč František Daňhel,  jistě by měl v sobotu dopoledne při pohledu na hemžení na hřišti obrovskou radost. Tradiční sport se vrátil do města, které patřilo v republice mezi vyhlášené pozemkářské bašty. Partě kolem šéftrenéra Jiřího Hanzala a Jaromíra Šáry se povedlo děti zaujmout, na první trénink jich dorazilo na Meteor třiatřicet. „To je dokonce o něco víc, než jsem čekal," liboval si Hanzal.

Českobudějovický oddíl obnovil činnost. Většina malých pozemkářů navštěvuje školní kroužky (fungovat budou do konce května), do kterých trenéři od podzimu pořádali nábory. Za krátkou dobu pozemní hokej zabodoval například u školáků v Ševětíně, kam za nimi dojíždí aktivní hráčka Pavla Bláhová. Teď pro změnu každou sobotu budou malí Ševětínští vážit cestu na trénink do Českých Budějovic… „Výkony by měly jít nahoru," věří Jiří Hanzal.

Na staronový sport si zvykají i Českobudějovičtí, třeba když zbystří při procházce podél Vltavy – roky opuštěné hřiště zase ožilo. Stále se hlásí noví zájemci.

Při rožnovské premiéře se děti ve skupinách střídaly na stanovištích, kde je Jaromír Šára, Jiří Hanzal, Pavla Bláhová, Zdeněk Brus, Markéta Klímová a Bára Holmanová učili pozemkářské základy.

Václav Doležal přivedl do Rožnova dceru, která se nechala slyšet, že se jí nejvíc líbilo střílení na bránu. „Děti s tím přišly ze školy. Nejdříve kluk, holka se na něj šla podívat a zalíbilo se jí to. Neměla žádný pohybový kroužek, chtěla si to vyzkoušet. Tak uvidíme," usmíval se na Meteoru Václav Doležal.

S dalšími rodiči postával u hřiště a sledoval, jak si pozemkářský potěr na umělce vede. Potvrdil, že jeho potomky pozemní hokej zatím baví. „Určitě. Chodí na ZŠ Bezdrevská na Vltavě, kde pan trenér vede kroužek. Vyzvedává si děti v družině, pak je přivede, v tomto směru má super přístup," chválil Václav Doležal.

Trenéři odpracovali v areálu mnoho brigádnických hodin, aby mohli svolat první trénink. Vyklidili šatnu a pustili se do nekonečného čištění hřiště. Metr po metru. „To  zabralo nejvíce času. Wapka běžela deset dnů, od rána do večera – a nemáme hotovou ani půlku," líčil Jiří Hanzal.

Ale protože pod nánosy špíny se objevil překvapivě zachovalý koberec, který kdysi kamiony přivezly v rolích z Amsterdamu, připravuje znovuzrozený oddíl na 8. května velký turnaj. Zapojit by se měli mládežníci ze všech kroužků. „Podobný, jako byl na Vltavě, ale ještě větší, venku a na dvou hřištích. Předpokládám dvojnásobný počet dětí, než přišel na trénink. Měl by to být příjemný den," těší se šéftrenér Hanzal.