VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání

26.12.2015

Díky Temelínu se za 15 let nespálilo 160 milionů tun uhlí

Temelín - Před 15 lety, ve čtvrtek 21. prosince ve 20.36 hod., začal Temelín poprvé vyrábět elektřinu. Jedna z největších českých investic naplnila účel, pro který byla 14 let v přípravě. Od začátku provozu Temelín vyrobil 178 milionů megawatthodin (MWh) elektřiny. Energetici nemuseli spálit 160 milionů tun uhlí a do ovzduší vypustit 140 milionů tun CO2. Aktuálně je Temelín největší českou elektrárnou a svojí výrobou kryje více než pětinu české spotřeby.

11.12.2015

Titul Spokojený zákazník roku 2015 získaly také budějovické firmy

České Budějovice - Přátelský přístup ke klientovi, ochota při vyřizování reklamací, kvalitně odvedená práce. To je jen několik málo důvodů, díky nimž si včera z rukou 1. náměstkyně primátora Ivany Stráské přebíralo dvacet jihočeských podnikatelů titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje roku 2015. Jedná se přitom o ocenění, které uděluje Sdružení českých spotřebitelů na základě vlastních šetření i návrhů místních samospráv.

1.12.2015

DALŠÍ SNÍMKY: Deník uzavírá třetí ročník projektu Chováme se odpovědně

České Budějovice - Jihočeské redakce Deníku a úspěšné jihočeské podniky a společnosti už téměř tři roky spolupracují na projektu Chováme se odpovědně. Ten představuje firmy, které mají zodpovědný přístup k zaměstnancům, celé společnosti, životnímu prostředí, podporují sport, kulturu a sociální oblasti.

24.11.2015

Modernizace tréninkového centra stála 20 milionů korun

Temelín - Na tři stovky výcviků ročně se uskuteční ve speciálním tréninkovém centru Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Operátoři se zde učí zvládat i ty nejhorší situace. Nefunkčnost centra by mohla znamenat porušení podmínek pro provoz elektrárny. Předejít takové situaci má modernizace, kterou ČEZ v temelínském simulátoru nedávno dokončil. Investice do nového zařízení vyšla na dvacet milionů.

23.11.2015

Lesáci a rybáři se neučí jen v lavicích

Jižní Čechy - Před rokem a půl rozhodlo zastupitelstvo Jihočeského kraje, že zřídí příspěvkovou organizaci s názvem Krajské školní hospodářství (KŠH). Hlavní činností je praktická výuka žáků a studentů rybářské školy ve Vodňanech a lesnické školy v Písku. Sídlem společnosti je budova Školního rybářství v Protivíně, kde jsme si povídali s ředitelem KŠH Ing. Josefem Topkou.

19.11.2015

Budoucnost MHD je v moderních technologiích

České Budějovice - Stovka autobusů a trolejbusů s logem Dopravního podniku města České Budějovice vyjíždí každý pracovní den do ulic jihočeské metropole. Dopravní podnik, to ale není jen městská hromadná doprava. Více o tom v rozhovoru prozrazuje ředitel městské firmy Slavoj Dolejš.

11.11.2015

Budvar s pseudonymem Czechvar získal zlato v USA

České Budějovice - Zlato pro rodinné stříbro. Světlý ležák Czechvar z pivovaru Budějovický Budvar získal před pár dny zlatou medaili v 19. ročníku soutěže „Great International Beer & Cider Competition", která se konala v Providence ve státě Rhode Island. Ocenění získal ležák v kategorii Bohemian Pilsner.

13.10.2015

Bohdan Zronek: Uvést elektrárnu do provozu si žádalo velké nadšení

Temelín - Psal se 11. říjen 2000, hodiny ukazovaly 6:19 hodin. U malé jihočeské obce Temelín byl spuštěn reaktor prvního bloku jaderné elektrárny. Její současný ředitel Bohdan Zronek byl tehdy před 15 lety jedním z operátorů, který pomáhal psát „dějiny české jaderné energie".

8.10.2015

Moderní auta se bez výrobků Würth Elektronik iBE neobejdou

České Budějovice - Když si v autě pomocí tlačítka stahujete okénko anebo zapínáte stěrače, vzpomeňte si na českobudějovickou firmu Würth Elektronik iBE CZ. Nebýt malých součástek, které v této společnosti s letitou tradicí kromě jiného vyrábějí, těžko byste třeba při stahování okénka slyšeli čistě hrající rádio bez rušivých zvuků.

28.8.2015

Nízké ceny mléka drtí zemědělce

České Budějovice - Již několik měsíců padá výkupní cena mléka. Zhruba o třicet až čtyřicet haléřů za litr každý měsíc. Pro zemědělce je to tím bolestnější, že peníze za mléko tvoří prakticky jediný pravidelný příjem v průběhu roku, takže má v rozpočtech důležitou pozici.

28.8.2015

Koh-i-noor Hardtmuth přesunuje výrobu z Číny zpět do České republiky

České Budějovice - Lídr v oblasti výroby a prodeje školních, kancelářských a výtvarných potřeb, společnost Koh-i-noor Hardtmuth, po jedenácti letech opouští výrobní závod v čínském Nanjingu. Od letošního roku tak bude veškerá produkce Made in EU.

19.8.2015

JETE: Ochranná budova kolem reaktoru prošla testem těsnosti

Temelín - Ochranný obal kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou v noci na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

10.7.2015

Stavbu Čínského centra VŠTE posvětili podpisem memoranda

České Budějovice - Memorandum o spolupráci, která zahrnuje i otevření Čínského centra na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE), podepsali minulý týden v Českých Budějovicích zástupci VŠTE a Henanské univerzity.

4.7.2015

Made in České Budějovice: Fér Café

České Budějovice - Fér Café je kavárna v Českých Budějovicích zaměřená na biopotraviny. Nabízí bio fairtrade kávu a další fairtrade produkty. Kromě kávy můžete přijít na snídani, polévku, slaný koláč nebo zákusek vlastní výroby. Jsou v nabídce i zákusky bez lepku, bez laktózy a bez cukru.

15.6.2015

Vlastislav Bříza byl uveden do podnikatelské síně slávy

České Budějovice - Vlastislav Bříza, majitel společnosti Koh-i-noor Hardtmuth, se dokáže na život dívat s nadhledem. I proto po návratu z Monaka, kde minulý víkend reprezentoval Česko v soutěži Světový podnikatel a byl uveden do síně slávy světových podnikatelů, dokáže říct: „Tam poznáte, jak jste malí." A to vlastní holding s obratem přes tři miliardy korun, jehož součástí je světoznámá tužkárna. Ve dvou desítkách firem holdingu zaměstnává přes 2500 lidí.

4.6.2015

KUHN-MT patří mezi úspěšné firmy již 20 let

České Budějovice - Již dvacet let se řadí mezi úspěšné českobudějovické firmy společnost KUHN-MT, s. r. o. Patří do velké rodiny firem KUHN, kterou v roce 1974 založil v Salzburgu Günter Kuhn. Koncern, jenž se zabývá výrobou, prodejem i servisem stavebních strojů a nakládací manipulační techniky, působí v deseti evropských zemích. Zahrnuje 21 podniků s více než 35 středisky. V těchto 21 podnicích s obratem 586 milionů eur pracuje 1390 lidí. O historii, úspěších i plánech českobudějovické firmy KUHN-MT jsme hovořili s jednatelem Ing. Jaroslavem Vaňkem.

28.4.2015

Díky dotaci z EU dostane úpravna třetí stupeň čištění

Plav - Úpravna vody Plav, která je největší továrnou na výrobu pitné vody v Jihočeském kraji, získá už letos nový, třetí stupeň čistění. Tvořit ho bude systém filtrů s aktivním uhlím (GAU), který naváže na dva dosavadní technologické stupně čiřením síranem železitým v usazovacích nádržích a filtrací na pískových filtrech. To umožní upravit i surovou vodu v čase povodní nebo dlouhodobého sucha, kdy se její kvalita významně zhoršuje. Pro budoucnost jde o strategické rozhodnutí, které posiluje bezpečnost a kvalitu dodávek pitné vody z největšího zdroje v kraji.

27.4.2015

Za čtyři roky z Pily Pasák neodešel žádný zaměstnanec

Planá nad Lužnicí - Kvalitní zaměstnanci to je 70 procent peněžně nevyjádřitelné hodnoty firmy. Takový názor zastává ředitel společnosti Pila Pasák v Plané nad Lužnicí Luboš Pasák.

24.4.2015

Akce na knihy bez DPH lákala čtenáře

České Budějovice - Pro další kuchařku si včera odpoledne přišel v rámci projektu s názvem Knihy mají zelenou do českobudějovického knihkupectví Kanzelsberger také Vít Bílek z Českých Budějovic. Jeho zálibou je pečení dortů. „Mám zkušenost s kuchařkami z edice Apetit," řekl Vít Bílek. „Už mám doma kuchařku s recepty na koláče, tak bych chtěl vyzkoušet i kuchařku o dortech. Nejlepší je ale ten maminčin dort, klasický, piškotový," prozradil Vít Bílek 
s tím, že o akci, při které nebude muset u knih platit 15 procentní DPH, se dozvěděl od přítelkyně. „Určitě je to znát. Lidé chodí," komentovala včerejší akci Milena Tesařová, zaměstnankyně knihkupectví Kanzelsberger. „Jednu vlnu už máme za sebou. Ta přišla kolem poledne. Druhá podle mě přijde tak kolem té třetí hodiny odpolední, až půjdou lidé 
z práce," dodala Milena Tesařová.

23.4.2015

Pitnou vodu dodávájí téměř 374 tisícům Jihočechů

Jižní Čechy - Otočíte-li doma pákovou baterií, abyste si napustili pitnou vodu, pomyslete na to, že nad bezproblémovou dodávkou životadárné tekutiny z římovské přehradní nádrže až do vaší domácnosti bdí 70 zaměstnanců Jihočeského vodárenského svazu. Tato organizace založená jihočeskými městy a obcemi provozuje Úpravnu vody v Plavu na Českobudějovicku, největší továrnu na pitnou vodu v kraji, a také zhruba 530 kilometrů dlouhé potrubí, jímž voda proudí do jednotlivých měst a obcí. Jak náročné je garantovat kvalitu pitné vody, přibližuje v rozhovoru ředitel Jihočeského vodárenského svazu Antonín Princ.

15.4.2015

Budvar vaří pivo už sto dvacet let

České Budějovice - Ve středu 15. března uplyne přesně 120 let od ustavující valné hromady akcionářů „Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích" (ČAP). Podnik je přímým předchůdcem dnešního pivovaru Budějovický Budvar, n. p. První valná hromada potvrdila předcházející přípravné kroky a zvolila historicky první správní radu firmy. Tím byl podle archiváře Budějovického Budvaru Ivo Hajna formálně založen pivovar, který dal světu jednu z nejznámějších českých značek.

10.4.2015

V nemocnici otevřou zdravé bistro

České Budějovice - Od pondělka 13. dubna si budou moci pacienti, návštěvníci a zaměstnanci českobudějovické nemocnice chodit pochutnat do zbrusu nového bistra. V objektu, který stojí v parčíku nedaleko pavilonu C, provozuje zdravé občerstvení společnost Madeta.

1.4.2015

Příznivci speciálních piv mají svátek. Mimořádné pivo zrálo 200 dní

České Budějovice - Už třetí edici mimořádného piva, které zraje 200 dnů, představil 1. dubna Budějovický Budvar v Masných krámech. Pivo je uvařeno z čerstvého chmele, na jehož sklizni se Budvarští podíleli loni 29. srpna na chmelnici U Splavu v katastru obce Blšany. Hned po sklizni hlávky Žateckého poloraného červeňáku putovaly do pivovaru a do varny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
19.3.2015

Vodu z kohoutku podávají s citronem i mátou

České Budějovice – Dát zákazníkovi k jídlu do džbánu kohoutkovou vodu stále není v mnoha českobudějovických restauracích samozřejmostí. Lidem, kteří neholdují pivu nebo jiným nápojům, tak nezbývá než objednat si drahou balenou vodu.

18.3.2015

Makro má den otevřených dveří. Přijďte se podívat do zákulisí

České Budějovice - Ve středu 18. března mohou do českobudějovického velkoobchodu Makro zamířit všichni! Koná se zde den otevřených dveří. Do 17 hodin jsou pro návštěvníky připraveny speciální akce a slevy, tombola a bohatý program.

18.3.2015

Průměrný měsíční plat vzrostl v kraji o 3,2% na 23 146 korun

Jižní Čechy – A pak že ne. Platy rostou lidem i na jihu Čech. „Hrubá měsíční mzda zaměstnanců v Jihočeském kraji dosáhla loni v přepočtu na plně zaměstnané 23 146 Kč," říká Jana Sedláčková, ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu. „Ve srovnání s rokem 2013 činil přírůstek mzdy 712 Kč, tj. 3,2 %. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 %, znamená to reálné zvýšení mezd o 2,8 %," doplňuje číselné údaje Jana Sedláčková.

11.3.2015

Prodej cideru Somersby 
se loni zvýšil na dvojnásobek

České Budějovice – Cider, což je osvěžující nápoj z částečně zkvašeného jablečného moštu, je dnes velmi populární
v západní Evropě. Jeho obliba v posledních třech letech výrazně roste i v Česku.

7.3.2015

Kdo na chvíli zastaví, nemá šanci, říká podnikatel roku Vlastislav Bříza

České Budějovice – Výroba tužek má v Českých Budějovicích tradici delší více než dvě století a podnikatel, který v ní nyní pokračuje – Vlastislav Bříza – byl tento týden na pražském Žofíně vyhlášen českým podnikatelem roku.

18.2.2015

Zvedl KOH-I-NOOR do černých čísel, je podnikatelem roku

České Budějovice – V podnikání se na jihu Čech nejlépe vede majiteli českobudějovického holdingu KOH-I-NOOR Vlastislavu Břízovi. Rozhodla o tom jedenáctičlenná porota soutěže EY Podnikatel roku 2014, jež právě Vlastislavu Břízovi tento týden přiřkla prvenství v krajském kole klání.

16.2.2015

Raketový rozvoj firmy Robert Bosch brzdí jen nedostatek pracovních sil

České Budějovice – Patří 
k největším zaměstnavatelům na jihu Čech a její tržby rok od roku rostou. Společnost Robert Bosch působí v Českých Budějovicích již 23 let. O výrobním a vývojovém programu firmy, ale také o tom, jak zajistit spokojenost zaměstnanců, mluví v rozhovoru jednatel společnosti Milan Šlachta.

16.1.2015

Firma Bosch rozšiřuje výrobu v Budějovicích

České Budějovice – Společnost Robert Bosch, která 
v Českých Budějovicích zaměstnává tři tisíce lidí, rozšiřuje výrobu mimo svůj závod v místní části Kněžské Dvory.

15.1.2015

Budvar loni prodal 1,457 milionu hektolitrů piva, nejvíce v historii

České Budějovice - Ve srovnání s rokem 2013 je to o 2,5 procenta více. „Jedná se 
o nejvyšší roční výstav během 119 let existence pivovaru," uvedl tiskový mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec.

16.12.2014

Technické obory studuje 35 procent žáků, stále je to málo

Jižní Čechy – Jihočeské firmy nejvíce potřebují odborníky na strojírenství, elektrotechniku a energetiku. Shánějí je marně. Právě o tyto obory je totiž mezi žáky nejmenší zájem. Situace se sice za poslední rok zlepšila, ale na trhu práce je stále nedostatek vzdělaných techniků.

3.12.2014

Deník uzavřel druhý ročník projektu Chováme se odpovědně

České Budějovice - Jihočeské redakce Deníku a úspěšné jihočeské podniky a společnosti už téměř dva roky spolupracují na projektu Chováme se odpovědně. Ten představuje firmy, které mají zodpovědný přístup k zaměstnancům, celé společnosti, životnímu prostředí, podporují sport, kulturu a sociální oblasti.

5.11.2014

Otevřeli dům plný dobrých nápadů

České Budějovice – Místo 
s větší koncentrací chytrých hlav a dobrých nápadů abyste od teď v Budějovicích pohledali. V pondělí večer začal malým a středním firmám v Jihočeském kraji oficiálně sloužit Jihočeský vědeckotechnický park (JVTP), jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj.

14.10.2014

Groz-Beckert nabídne práci dalším lidem

České Budějovice – Groz-Beckert je dnes důležitým dodavatelem a partnerem pro celosvětový textilní a automobilový průmysl. Měli jsme příležitost promluvit s novým vedením Groz-Beckert Czech 
o novém vývoji společnosti 
v České republice.

14.10.2014

Ministr Mládek debatoval s českobudějovickými podnikateli a firmami

Českdé Budějovice - Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve strojírenství, chybějící dálniční propojení s Prahou nebo sankce Ruska vůči Evropské unii. To jsou největší problémy, které pálí jihočeské podnikatele.

25.9.2014

Díky firmě Mektec uspoří
 motoristé při svícení ve dne

České Budějovice – Při pohledu na novotou zářící logo zdobící moderní výrobní halu na Rudolfovské třídě může leckdo nabýt dojmu, že ve městě zahajuje činnost nová firma. Společnost Mektec ale 
v Budějovicích úspěšně působí už mnoho let. Jen se nyní 
z areálu na rohu Mánesovy 
a Novohradské ulice stěhuje do nových prostor.

3.9.2014

Díky BBH Tsuchiya řidiči vědí, jak rychle jedou

České Budějovice – Každý, kdo se někdy posadil do Škody Rapid anebo Seatu Toledo, se díval i na výrobky českobudějovické firmy BBH Tsuchiya. Ta totiž kromě jiného vyrábí také číselníky do přístrojových desek automobilů známých světových značek.

21.8.2014

Pomůže kurzarbeit po česku omezit propouštění?

Jižní Čechy – Kurzarbeit. Ekonomický nástroj, jak omezit propouštění tam, kde zaměstnavatelé čelí krizi z ekonomické recese nebo z hospodářských sankcí, chce využít česká vláda. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny 
a místostarosty Dačic Jana Bartoška  kurzarbeit znamená podporu v době částečné nezaměstnanosti.

20.8.2014

Dva nové bloky v Temelíně? K tomuto záměru se asi nevrátíme, říká ministr

Jižní Čechy – Sankce Spojených států a Evropské unie vůči Rusku kvůli krizi na Ukrajině, ale i odvetná opatření ze strany Ruska, pocítí čeští exportéři v příštím roce ještě více než letos. Na otázky Deníku o nelehké době pro české podniky, ale také 
o rozšíření Temelína nebo jihočeské dálnici, odpovídal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

9.8.2014

Ruský zákaz postihl také Madetu

Jižní Čechy – Ruský zákaz dovozu některých potravin z Evropské unie se nepříjemně dotýká i jihočeských firem. Postižen je například mlékárenský gigant Madeta. Podle generálního ředitele společnosti Milana Teplého bylo Rusko třeba pro sýr Niva slibně se rozvíjejícím trhem. Ten  se teď najednou uzavřel.

29.7.2014

Dalších devět dobrot má prestižní značku

Holašovice – Volarský bok, hlubocká klobása, farmářský tvaroh, jogurt s ječnými perlami, rozinkami a skořicí, pečivo s takřka zapomenutým názvem štrycle, zákusek zvaný kremeš, medový pivní speciál, džem lesní směs a českokrumlovský karamel se mohou nově pyšnit značkou Regionální potravina Jihočeského kraje.

19.6.2014

Podnikatelé, akademici i starostové se sešli ve Dvoře Vondrov

Hluboká nad Vltavou - Už popáté uspořádala ve čtvrtek Jihočeská hospodářská komora a Regionální agrární komora Jihočeského kraje setkání významných podnikatelů, manažerů, akademiků nebo starostů z jižních Čech. Ti se sešli v historickém areálu Dvůr Vondrov u Hluboké nad Vltavou.

19.6.2014

Kdy se vyplatí sloučit půjčku do jedné?

Splácíte více splátek a přerůstají vám přes hlavu? Pomoci by mohla konsolidace půjček, na kterou láká čím dál více bank. Kdy se vyplatí a v jakých případech není vhodnou volbou?

18.6.2014

Budvar loni zdvojnásobil prodej piva v plechovkách

České Budějovice – Loni v únoru uvedl pivovar Budějovický Budvar do provozu vlastní stáčírnu plechovek. A vyplatilo se. „Tato investice za 110 milionů korun a hodinovým výkonem 16 800 plechovek umožnila uspokojit výrazný nárůst poptávky po pivu v plechu v posledních letech," říká tiskový mluvčí Budvaru Petr Samec.

11.6.2014

Prádlo nejen vyperou, ale také pronajmou

České Budějovice – Oblaka páry, skrz která není vidět na krok, obrovský hluk a všude mokro. Takové jsou možná představy mnoha lidí o velké prádelně. V provozu českobudějovické prádelny Wozabal, s. r. o., na Novohradské třídě to ale vypadá téměř jako v laboratoři.

28.5.2014

Zástupci jihočeských společností diskutovali o firemním vzdělávání

Hluboká nad Vltavou - V pátek 23. května pořádala jazyková škola jazz-com v Hluboké nad Vltavou druhý ročník konference Trendy firemního vzdělávání ve třetím tisíciletí. Sešli se zde zástupci jihočeských firem a diskutovali na horké téma ve většině společností: Absolvoval jsem školení. A dál…?

24.5.2014

Společnost Tsuchiya otevřela v Budějovicích nový závod

České Budějovice – Japonská nadnárodní společnost Tsuchiya včera v Českých Budějovicích otevřela nový výrobní závod za několik stovek milionů korun. Na jihu Čech působí prostřednictvím dceřiné společnosti BBH Tsuchiya od roku 2006, kdy kapitálově vstoupila do českobudějovické firmy BBH Štítkárna, která byla založena v roce 1992.

18.4.2014

Budějovický Budvar změnil obaly

České Budějovice – Pivovar Budějovický Budvar začal dodávat na český trh i na export pivo ve zcela nových obalech. Design obalů patří mezi nejdůležitější prvky, které tvoří image značky. Podle designu 
i technického provedení spotřebitelé nejen rozpoznávají značku od konkurence, ale zároveň k ní přiřazují určité hodnoty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT