VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání

1.9.2016

Nové dotace na bioplynky. Kolik dostane Babiš?

Výroba dotované elektřiny z bioplynu už tři roky převyšuje produkci slunečních elektráren. Zatímco ultralukrativní podpory na nové solární panely stát zarazil, další bioplynové stanice budou díky obnoveným dotacím přibývat. Brusel nyní Česku povolil, aby mohlo dávat podporu novým bioplynkám. Stát na jejich provoz dosud přispěl více než 30 miliardami korun. V oboru se významně angažuje také Andrej Babiš.

29.8.2016

Stát podruhé obere vlastníky půdy

Okradl je za komunistů, teď je oškube znovu. Za pozemky, které stát lidem kdysi sebral, jim nedá náhradní, ale jen směšně málo peněz. Půda prý došla, dozvídáme se poté, co statisíce hektarů od státu lacino získali zemědělci a překupníci. Na restituce je přitom pozemků ještě dost. Stát si chce ale půdu zcizenou vlastníkům za bývalého režimu nechat, aby měl rezervu pro své plány. Třeba na budování nových přehrad.

16.8.2016

Šéf Druchemy Jiří Daněk: Lidé nechtějí práci, chodí jen kvůli razítku

„Nedá se říct, že se nám lidi nehlásí na naše inzeráty. Ale podle mě ¾ lidí nechtějí jít do práce," říká šéf družstevního podniku Druchema Jiří Daněk, který se svým týmem odvrátil krach firmy před deseti lety a nyní oživuje její tradiční retro značky, jako je například lepidlo Herkules nebo barvy na vajíčka OVO.

6.8.2016

Jak popravit podnikatele. Daňový džihád nepolevuje

E-shop LevneElektro.cz a strojírenská firma ČKD Praha DIZ. Dvě nejznámější letošní kauzy, které odstartovala finanční správa uvalením zajišťovacích příkazů. Smrtící rány této populární berličky berňáků v boji s daňovými úniky pocítily během letoška i další stovky firem. Zátahy míří na stále menší ryby. Objem peněz, které stát v honbě za podvodníky alespoň načas od podnikatelů vysaje, prudce klesá.

3.8.2016

Jde v zemědělství ještě vůbec něco bez dotací?

Jednu miliardu a 400 milionů korun. Přesně tolik peněz rozdalo během osmi let ministerstvo zemědělství (MZe) na poradenství a vzdělávání českých zemědělců. Přitom ani nevědělo, čeho chce touto podporou dosáhnout, konstatoval nyní Nejvyšší kontrolní úřad. Ten si proklepl, na co přesně vlastně zmiňované subvence pro zemědělce jdou. Faktem nicméně je, že peníze daňových poplatníků se rozhazují dál…

22.7.2016

Budvaru se daří, prodal nejvíce piva a investuje 1,5 miliardy

České Budějovice - Loni si Budějovický Budvar vylepšil postavení v domácím pivovarnictví, neboť podnik zvýšil podíl své produkce z 8,5 na 9,08 procenta. Přispívá k tomu export (nejvíce Německo, Slovensko, Polsko, Rakousko; naopak poklesl vývoz do Ruska a na Ukrajinu), kam míří 56 procent budvarské výroby.

22.7.2016

Skryté prémie pro Kapsch

Rakouská firma Kapsch dostává od českého státu stamilionové odměny za to, že systém efektivně funguje. Na konci letošního roku by celková odměna za deset let měla přesáhnout 1,6 miliardy korun.

15.7.2016

Deset let Twitteru v deseti bodech

Původně se sociální síť jmenovala Stat.us a měla fungovat jako komunikační nástroj pro sdílení informací mezi členy malých skupin ve firmách. Pro historii Twitteru, který 15. července slaví deset let od spuštění, je příznačné, že z původního konceptu nezůstalo prakticky vůbec nic. Vybrali jsme 10 nejzajímavějších okamžiků z jeho minulosti.

13.7.2016

Školní mléko: české dotace na tlusté děti

Stát na jedné straně bojuje proti tloustnutí dětí, současně ve stále větší míře dotuje přeslazené a tučné mléčné výrobky pro školáky. Smetanových krémů dostávají žáci skoro šestkrát víc než před deseti lety.

12.7.2016

Ceny půdy dál rekordně rostou

O téměř 22 procent stouply v letošním prvním pololetí tržní ceny zemědělské půdy v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Hektar půdy se v Česku nyní prodává v průměru za 207 tisíc korun.

11.7.2016

Důkaz ekonomického oživení? Index spodního prádla

Výkon ekonomiky nemusí měřit jen klasické statistiky jako HDP. Existuje i celá řada dost podivných ekonomických indikátorů. A podle některých se zdá, že opravdu špatné časy jsou za námi.

2.7.2016

Před 40 lety začal Apple psát historii

New York - Ve čtvrtek 1. července 1976 začal Apple prodávat svůj první počítač označený prozaicky jako Apple I. Ačkoli to byla jen stavebnice s mikroprocesorem bez klávesnice a bez displeje, pro americkou firmu znamenala odrazový můstek k dnešnímu dominantnímu postavení ve světě technologií.

13.6.2016

Dostaňte vozíčkáře až na vrchol

Proč by vozíčkář nemohl lyžovat? Chceme dětem, kterým brání jejich postižení, umožnit aktivně se radovat z pohybu, proto pro ně již tradičně pořádáme sportovně rehabilitační pobyt na horách.

3.5.2016

Kvalitu piva 12 let garantuje chráněné zeměpisné označení

České Budějovice – V neděli uplynulo již 12 let od okamžiku, kdy se na etiketách piva značky Budweiser Budvar objevilo logo Chráněné zeměpisné označení (CHZO).

26.4.2016

Česká úvěrová džungle nabízí RPSN od sedmi do 5 000 procent

Podle posledních statistik nepatrně ubývá lidí s úvěrem na krku, zvyšuje se ale objem peněz, který lidé bankám a nebankovních institucím dluží. To ukazuje na to, že si lidé půjčují stále více peněz, i to, že mnozí z nich splácejí jeden úvěr úvěrem jiným. V těchto případech na začátku vždy stojí neuvážené rozhodnutí půjčit si peníze a neznalost toho, kolik ono „půjčení peněz" bude stát.

16.3.2016

Daňové přiznání za 15 minut

Praha - Tisíce občanů tráví zbytečně moc času nad zpracováním daňového přiznání. Je jim to nepříjemné a tak vše nechávají na poslední chvíli a přitom s Deníkem Vám celá procedura nezabere více jak 15 minut.

9.3.2016

Ministr Mládek: Na jihu se nám daří

Jižní Čechy - Jako reálné řešení vidí dostavbu jednoho bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, s nímž jsme hovořili i o jihočeských firmách, které jsou úspěšné v oblasti automobilového průmyslu. „To je sektor, který má dispozice pro další růst," říká v rozhovoru.

26.2.2016

ROZHOVOR: Topit budeme elektřinou, kterou si doma sami vyrobíme

České Budějovice - Žádný plynový kotel či krb. Trend vytápění domácností jde podle Radka Bartušky jiným směrem. Jeho firma LARX se zabývá takzvanými chytrými domácnostmi. „Dům má sloužit mně, ne já jemu," zastává jasný názor. Očekává tak růst výroby vlastní energie, kterou lze spotřebovat pro vytápění uhlíkovými fóliemi.

25.2.2016

Teplárně pomohly investice do provozních úspor

České Budějovice - Přestože rok 2015 byl klimaticky nejteplejší za posledních 120 let, akciová společnost Teplárna České Budějovice v něm před zdaněním vytvořila zisk téměř 80 milionů korun, což je proti očekávání podnikatelského plánu víc asi o dvanáct procent.

12.2.2016

Budějovický Budvar uvařil 50 milionů hektolitrů piva

České Budějovice - Objem vystaveného piva v pivovaru Budějovický Budvar včera překonal hranici 50 milionů hektolitrů. Tento objem piva by zalil českobudějovické náměstí o rozloze jednoho hektaru do výšky 500 metrů, což je téměř sedminásobek Černé věže. Při průměrném ročním průtoku řeky Vltavy v Českých Budějovicích by u Dlouhého mostu dosud vystavené budvarské pivo protékalo více než dva dny (přes 50 hodin).

3.2.2016

Temelín bude přísnější na dodavatele

Temelín – Maximálně využít výrobní kapacity a zvýšit kontrolu nad dodavateli. Takové jsou ambice Jaderné elektrárny Temelín (JETE) pro letošní rok. Loni elektrárna i vinou neplánovaných odstávek nenaplnila očekávání a vyprodukovala „jen" 14,23 miliard kWh elektřiny. Letos má 
v plánu výrazně překonat hranici 15 miliard kWh. Novinářům to včera sdělil ředitel JETE skupiny ČEZ Bohdan Zronek při představení priorit roku 2016. (Pro představu: jižní Čechy by s temelínskou elektřinou vystačily 4,5 roku, Česko by vydrželo celý rok.)

9.1.2016

Budvar zvýšil výstav o 10 procent

České Budějovice - Pivovaru Budějovický Budvar se dlouhodobě daří zvyšovat prodej piva doma i v zahraničí. Také loni potvrdily jeho výsledky trend růstu zájmu o pivo značek Budweiser Budvar a Pardál.

26.12.2015

Díky Temelínu se za 15 let nespálilo 160 milionů tun uhlí

Temelín - Před 15 lety, ve čtvrtek 21. prosince ve 20.36 hod., začal Temelín poprvé vyrábět elektřinu. Jedna z největších českých investic naplnila účel, pro který byla 14 let v přípravě. Od začátku provozu Temelín vyrobil 178 milionů megawatthodin (MWh) elektřiny. Energetici nemuseli spálit 160 milionů tun uhlí a do ovzduší vypustit 140 milionů tun CO2. Aktuálně je Temelín největší českou elektrárnou a svojí výrobou kryje více než pětinu české spotřeby.

11.12.2015

Titul Spokojený zákazník roku 2015 získaly také budějovické firmy

České Budějovice - Přátelský přístup ke klientovi, ochota při vyřizování reklamací, kvalitně odvedená práce. To je jen několik málo důvodů, díky nimž si včera z rukou 1. náměstkyně primátora Ivany Stráské přebíralo dvacet jihočeských podnikatelů titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje roku 2015. Jedná se přitom o ocenění, které uděluje Sdružení českých spotřebitelů na základě vlastních šetření i návrhů místních samospráv.

1.12.2015

DALŠÍ SNÍMKY: Deník uzavírá třetí ročník projektu Chováme se odpovědně

České Budějovice - Jihočeské redakce Deníku a úspěšné jihočeské podniky a společnosti už téměř tři roky spolupracují na projektu Chováme se odpovědně. Ten představuje firmy, které mají zodpovědný přístup k zaměstnancům, celé společnosti, životnímu prostředí, podporují sport, kulturu a sociální oblasti.

24.11.2015

Modernizace tréninkového centra stála 20 milionů korun

Temelín - Na tři stovky výcviků ročně se uskuteční ve speciálním tréninkovém centru Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Operátoři se zde učí zvládat i ty nejhorší situace. Nefunkčnost centra by mohla znamenat porušení podmínek pro provoz elektrárny. Předejít takové situaci má modernizace, kterou ČEZ v temelínském simulátoru nedávno dokončil. Investice do nového zařízení vyšla na dvacet milionů.

23.11.2015

Lesáci a rybáři se neučí jen v lavicích

Jižní Čechy - Před rokem a půl rozhodlo zastupitelstvo Jihočeského kraje, že zřídí příspěvkovou organizaci s názvem Krajské školní hospodářství (KŠH). Hlavní činností je praktická výuka žáků a studentů rybářské školy ve Vodňanech a lesnické školy v Písku. Sídlem společnosti je budova Školního rybářství v Protivíně, kde jsme si povídali s ředitelem KŠH Ing. Josefem Topkou.

19.11.2015

Budoucnost MHD je v moderních technologiích

České Budějovice - Stovka autobusů a trolejbusů s logem Dopravního podniku města České Budějovice vyjíždí každý pracovní den do ulic jihočeské metropole. Dopravní podnik, to ale není jen městská hromadná doprava. Více o tom v rozhovoru prozrazuje ředitel městské firmy Slavoj Dolejš.

11.11.2015

Budvar s pseudonymem Czechvar získal zlato v USA

České Budějovice - Zlato pro rodinné stříbro. Světlý ležák Czechvar z pivovaru Budějovický Budvar získal před pár dny zlatou medaili v 19. ročníku soutěže „Great International Beer & Cider Competition", která se konala v Providence ve státě Rhode Island. Ocenění získal ležák v kategorii Bohemian Pilsner.

13.10.2015

Bohdan Zronek: Uvést elektrárnu do provozu si žádalo velké nadšení

Temelín - Psal se 11. říjen 2000, hodiny ukazovaly 6:19 hodin. U malé jihočeské obce Temelín byl spuštěn reaktor prvního bloku jaderné elektrárny. Její současný ředitel Bohdan Zronek byl tehdy před 15 lety jedním z operátorů, který pomáhal psát „dějiny české jaderné energie".

8.10.2015

Moderní auta se bez výrobků Würth Elektronik iBE neobejdou

České Budějovice - Když si v autě pomocí tlačítka stahujete okénko anebo zapínáte stěrače, vzpomeňte si na českobudějovickou firmu Würth Elektronik iBE CZ. Nebýt malých součástek, které v této společnosti s letitou tradicí kromě jiného vyrábějí, těžko byste třeba při stahování okénka slyšeli čistě hrající rádio bez rušivých zvuků.

28.8.2015

Nízké ceny mléka drtí zemědělce

České Budějovice - Již několik měsíců padá výkupní cena mléka. Zhruba o třicet až čtyřicet haléřů za litr každý měsíc. Pro zemědělce je to tím bolestnější, že peníze za mléko tvoří prakticky jediný pravidelný příjem v průběhu roku, takže má v rozpočtech důležitou pozici.

28.8.2015

Koh-i-noor Hardtmuth přesunuje výrobu z Číny zpět do České republiky

České Budějovice - Lídr v oblasti výroby a prodeje školních, kancelářských a výtvarných potřeb, společnost Koh-i-noor Hardtmuth, po jedenácti letech opouští výrobní závod v čínském Nanjingu. Od letošního roku tak bude veškerá produkce Made in EU.

19.8.2015

JETE: Ochranná budova kolem reaktoru prošla testem těsnosti

Temelín - Ochranný obal kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou v noci na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

10.7.2015

Stavbu Čínského centra VŠTE posvětili podpisem memoranda

České Budějovice - Memorandum o spolupráci, která zahrnuje i otevření Čínského centra na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE), podepsali minulý týden v Českých Budějovicích zástupci VŠTE a Henanské univerzity.

4.7.2015

Made in České Budějovice: Fér Café

České Budějovice - Fér Café je kavárna v Českých Budějovicích zaměřená na biopotraviny. Nabízí bio fairtrade kávu a další fairtrade produkty. Kromě kávy můžete přijít na snídani, polévku, slaný koláč nebo zákusek vlastní výroby. Jsou v nabídce i zákusky bez lepku, bez laktózy a bez cukru.

15.6.2015

Vlastislav Bříza byl uveden do podnikatelské síně slávy

České Budějovice - Vlastislav Bříza, majitel společnosti Koh-i-noor Hardtmuth, se dokáže na život dívat s nadhledem. I proto po návratu z Monaka, kde minulý víkend reprezentoval Česko v soutěži Světový podnikatel a byl uveden do síně slávy světových podnikatelů, dokáže říct: „Tam poznáte, jak jste malí." A to vlastní holding s obratem přes tři miliardy korun, jehož součástí je světoznámá tužkárna. Ve dvou desítkách firem holdingu zaměstnává přes 2500 lidí.

4.6.2015

KUHN-MT patří mezi úspěšné firmy již 20 let

České Budějovice - Již dvacet let se řadí mezi úspěšné českobudějovické firmy společnost KUHN-MT, s. r. o. Patří do velké rodiny firem KUHN, kterou v roce 1974 založil v Salzburgu Günter Kuhn. Koncern, jenž se zabývá výrobou, prodejem i servisem stavebních strojů a nakládací manipulační techniky, působí v deseti evropských zemích. Zahrnuje 21 podniků s více než 35 středisky. V těchto 21 podnicích s obratem 586 milionů eur pracuje 1390 lidí. O historii, úspěších i plánech českobudějovické firmy KUHN-MT jsme hovořili s jednatelem Ing. Jaroslavem Vaňkem.

28.4.2015

Díky dotaci z EU dostane úpravna třetí stupeň čištění

Plav - Úpravna vody Plav, která je největší továrnou na výrobu pitné vody v Jihočeském kraji, získá už letos nový, třetí stupeň čistění. Tvořit ho bude systém filtrů s aktivním uhlím (GAU), který naváže na dva dosavadní technologické stupně čiřením síranem železitým v usazovacích nádržích a filtrací na pískových filtrech. To umožní upravit i surovou vodu v čase povodní nebo dlouhodobého sucha, kdy se její kvalita významně zhoršuje. Pro budoucnost jde o strategické rozhodnutí, které posiluje bezpečnost a kvalitu dodávek pitné vody z největšího zdroje v kraji.

27.4.2015

Za čtyři roky z Pily Pasák neodešel žádný zaměstnanec

Planá nad Lužnicí - Kvalitní zaměstnanci to je 70 procent peněžně nevyjádřitelné hodnoty firmy. Takový názor zastává ředitel společnosti Pila Pasák v Plané nad Lužnicí Luboš Pasák.

24.4.2015

Akce na knihy bez DPH lákala čtenáře

České Budějovice - Pro další kuchařku si včera odpoledne přišel v rámci projektu s názvem Knihy mají zelenou do českobudějovického knihkupectví Kanzelsberger také Vít Bílek z Českých Budějovic. Jeho zálibou je pečení dortů. „Mám zkušenost s kuchařkami z edice Apetit," řekl Vít Bílek. „Už mám doma kuchařku s recepty na koláče, tak bych chtěl vyzkoušet i kuchařku o dortech. Nejlepší je ale ten maminčin dort, klasický, piškotový," prozradil Vít Bílek 
s tím, že o akci, při které nebude muset u knih platit 15 procentní DPH, se dozvěděl od přítelkyně. „Určitě je to znát. Lidé chodí," komentovala včerejší akci Milena Tesařová, zaměstnankyně knihkupectví Kanzelsberger. „Jednu vlnu už máme za sebou. Ta přišla kolem poledne. Druhá podle mě přijde tak kolem té třetí hodiny odpolední, až půjdou lidé 
z práce," dodala Milena Tesařová.

23.4.2015

Pitnou vodu dodávájí téměř 374 tisícům Jihočechů

Jižní Čechy - Otočíte-li doma pákovou baterií, abyste si napustili pitnou vodu, pomyslete na to, že nad bezproblémovou dodávkou životadárné tekutiny z římovské přehradní nádrže až do vaší domácnosti bdí 70 zaměstnanců Jihočeského vodárenského svazu. Tato organizace založená jihočeskými městy a obcemi provozuje Úpravnu vody v Plavu na Českobudějovicku, největší továrnu na pitnou vodu v kraji, a také zhruba 530 kilometrů dlouhé potrubí, jímž voda proudí do jednotlivých měst a obcí. Jak náročné je garantovat kvalitu pitné vody, přibližuje v rozhovoru ředitel Jihočeského vodárenského svazu Antonín Princ.

15.4.2015

Budvar vaří pivo už sto dvacet let

České Budějovice - Ve středu 15. března uplyne přesně 120 let od ustavující valné hromady akcionářů „Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích" (ČAP). Podnik je přímým předchůdcem dnešního pivovaru Budějovický Budvar, n. p. První valná hromada potvrdila předcházející přípravné kroky a zvolila historicky první správní radu firmy. Tím byl podle archiváře Budějovického Budvaru Ivo Hajna formálně založen pivovar, který dal světu jednu z nejznámějších českých značek.

10.4.2015

V nemocnici otevřou zdravé bistro

České Budějovice - Od pondělka 13. dubna si budou moci pacienti, návštěvníci a zaměstnanci českobudějovické nemocnice chodit pochutnat do zbrusu nového bistra. V objektu, který stojí v parčíku nedaleko pavilonu C, provozuje zdravé občerstvení společnost Madeta.

1.4.2015

Příznivci speciálních piv mají svátek. Mimořádné pivo zrálo 200 dní

České Budějovice - Už třetí edici mimořádného piva, které zraje 200 dnů, představil 1. dubna Budějovický Budvar v Masných krámech. Pivo je uvařeno z čerstvého chmele, na jehož sklizni se Budvarští podíleli loni 29. srpna na chmelnici U Splavu v katastru obce Blšany. Hned po sklizni hlávky Žateckého poloraného červeňáku putovaly do pivovaru a do varny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
19.3.2015

Vodu z kohoutku podávají s citronem i mátou

České Budějovice – Dát zákazníkovi k jídlu do džbánu kohoutkovou vodu stále není v mnoha českobudějovických restauracích samozřejmostí. Lidem, kteří neholdují pivu nebo jiným nápojům, tak nezbývá než objednat si drahou balenou vodu.

18.3.2015

Makro má den otevřených dveří. Přijďte se podívat do zákulisí

České Budějovice - Ve středu 18. března mohou do českobudějovického velkoobchodu Makro zamířit všichni! Koná se zde den otevřených dveří. Do 17 hodin jsou pro návštěvníky připraveny speciální akce a slevy, tombola a bohatý program.

18.3.2015

Průměrný měsíční plat vzrostl v kraji o 3,2% na 23 146 korun

Jižní Čechy – A pak že ne. Platy rostou lidem i na jihu Čech. „Hrubá měsíční mzda zaměstnanců v Jihočeském kraji dosáhla loni v přepočtu na plně zaměstnané 23 146 Kč," říká Jana Sedláčková, ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu. „Ve srovnání s rokem 2013 činil přírůstek mzdy 712 Kč, tj. 3,2 %. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 %, znamená to reálné zvýšení mezd o 2,8 %," doplňuje číselné údaje Jana Sedláčková.

11.3.2015

Prodej cideru Somersby 
se loni zvýšil na dvojnásobek

České Budějovice – Cider, což je osvěžující nápoj z částečně zkvašeného jablečného moštu, je dnes velmi populární
v západní Evropě. Jeho obliba v posledních třech letech výrazně roste i v Česku.

7.3.2015

Kdo na chvíli zastaví, nemá šanci, říká podnikatel roku Vlastislav Bříza

České Budějovice – Výroba tužek má v Českých Budějovicích tradici delší více než dvě století a podnikatel, který v ní nyní pokračuje – Vlastislav Bříza – byl tento týden na pražském Žofíně vyhlášen českým podnikatelem roku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT