„Zhruba padesát až šedesát procent tvoří stálí zákazníci, třetinu dělají občasní zákazníci a zbytek přespolní, kteří hledají ve městě antikvariát. Často slyším, že si lidé i podle antikvariátu dělají názor na úroveň kultury ve městě,“ říká Jiří Täuber.
Přitom tento profesionální antikvář s dvacetiletou praxí vítá své zákazníky v krajském městě už na třetí adrese – na začátku devadesátých let otevřel svůj první antikvariát v původních prostorách pro kočárky jednoho panelového domu na okraji sídliště Máj.
O několik let později nabízel vykoupené knihy ve svém druhém antikvariátu v domě U Berana v Žižkově ulici. A nyní už jedenáct let sídlí v nejatraktivnější části Budějovic, a to v přízemí Domu umění na centrálním náměstí.
„Výše nájmu v centru města je sice značná, ale umístění v centru zase přináší vyšší tržby. Je však fakt, že v sobotu se nám otevření prodejny neosvědčilo. Ačkoli jsme zkoušeli lidi navyknout na sobotní prodej zhruba dva a půl roku, nevydělali jsme ani na náklady,“ srovnává Jiří Täuber, kterému v antikvariátě pomáhá jeho manželka Zdeňka.
Kolik knih, časopisů, pohlednic, map, grafik a dalších často historických unikátů mu během jeho antikvářské praxe prošlo pod rukama, by už těžko spočítal.
Od pondělí do pátku nabízí svým zákazníkům běžně okolo dvanácti tisíc svazků výtisků.
Řadu víkendů pak stráví na burzách či aukcích, kde nakupuje to, o co mají lidé zájem. Přitom vykupuje i celé knihovny a sbírky, mimo jiné do Českých Budějovic přivezl i zásoby z osmi likvidovaných antikvariátů po celé republice.
„Ačkoli dnes nemá většina lidí na čtení tolik času jako dřív, myslím, že antikvariát bude mít své zákazníky pořád. Navzdory elektronickým médiím je ještě pořád spousta lidí, kteří si rádi vezmou knihu do ruky. Antikvariát podle mě přežije prakticky za každé ekonomické situace, protože část lidí bude vždycky knihy prodávat a jiní budou nakupovat i drahé tisky, protože do nich ukládají své peníze,“ míní úspěšný antikvář Jiří Täuber.