Jedná se o zásadní technologickou novinku v oblasti balení a distribuce čepovaného piva. "V případě nevratného sudu odpadá finančně, časově a administrativně náročný zpětný transport obalu od prodejce zpět do pivovaru," vysvětlil tiskový mluvčí pivovaru Petr Samec.

KeyKeg je také výrazně lehčí než klasický nerezový sud. Při objemu 20 litrů je hmotnost prázdného obalu KeyKeg pouze jeden kilogram, zatímco hmotnost klasického nerezového sudu je devět kilogramů. KeyKeg tak šetří i životní prostředí, neboť snižuje spotřebu pohonných hmot na přepravu piva neboli prázdných obalů a navíc je vyrobený z plně recyklovatelných materiálů, hlavně z kartonu nebo plastů. Budvar včera představil novinku v Českých Budějovicích.

„Z našeho pohledu i z pohledu zákazníka je ale nejdůležitější fakt, že KeyKeg dokáže udržet senzorickou i mikrobiologickou stabilitu piva stejně, jako klasický nerezový sud,“ říká Adam Brož, sládek Budějovického Budvaru. Systém KeyKeg totiž funguje na podobném principu jako populární pivní tanky.

Pivo se plní do vnitřního sterilního vaku ze speciální vícevrstevné fólie, která je absolutně nepropustná pro plyny. Fólie je vložena do speciálního obalu, který je ještě chráněn kartonem. Při čepování nepřichází tlačný plyn nikdy do styku přímo s pivem, ale tlačí pouze na vnitřní "vak" s pivem.

Nevratné sudy KeyKeg bude Budějovický Budvar využívat pouze jako strategický nástroj pro rozvoj globálního exportu. S dodávkami piva v tomto typu obalu na tuzemský trh zatím nepočítá.

„První dodávka 384 nevratných sudů KeyKeg byla tento týden odeslána do Ruska,“ uvedla k první "řádné" dodávce Renata Pánková, vedoucí oddělení exportních prodejů Budějovického Budvaru. V Rusku byly jednocestné sudy v minulých měsících také testovány v oblasti Novosibirska. „V žádném případě nechceme vratné sudy plně nahradit sudy KeyKeg. Hlavní potenciál jednocestného sudu vidíme ve vzdálených teritoriích, nebo tam, kde je drahá či komplikovaná sekundární distribuce vratných obalů. Zájem o KeyKeg už projevili naši partneři v Číně, Austrálii, Řecku nebo na Kypru,“ dodává Renata Pánková. Budějovický Budvar očekává, že jen v Rusku letos prodá přes 6000 kusů sudů KeyKeg.