Jeho investorem je Mat-Minerals, dceřiná společnost CBPS, která se stane generálním dodavatelem. Úvěr na akci poskytne Česká exportní banka. Dohoda o této investici byla uzavřena minulý týden v Kremlu.

Další české firmy dodají technologie

„Spolu s námi jde do Ruska zhruba stovka dalších českých firem, které dodají technologie a další vybavení továren,“ řekl jednatel a jeden ze dvou vlastníků firmy Jiří Kápl.


Kombinát bude vyrábět štěrk, vápno, suché maltové směsi a cement. Vybaven bude nejmodernějšími technologiemi na zušlechtění vstupních surovin a dokončen má být během tří až čtyř let.


Pak se stane významnou výrobní základnou celé průmyslové aglomerace, kde v okruhu 300 kilometrů žije zhruba pětadvacet milionů obyvatel.
„Jsou tu Magnitogorsk, Jekatěrinburg, Čeljabinsk, Ufa. To je tak obrovský trh, že o využití kapacit kombinátu nepochybujeme,“ uvedl Kápl.


Podle ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miroslava Maška se firmy k Rusku a dalším postkomunistickým zemím upírají hlavně proto, že cesta na západ je fakticky uzavřená.


„Prosadit se na východě nebo Balkáně není snadné, ale je to smysluplné,“ uvedl Miroslav Mašek.


Projekt počítá s tím, že kombinát bude vyrábět ročně 2,4 milionu tun suchých maltových směsí a stejné množství štěrku. Práci v něm najde na tisíc lidí.
Skupinu CBPS, která je s loňským obratem 1,5 miliardy korun jednou z největších ryze českých stavebních firem, vlastní Jiří Kápl a Jiří Masák. Ti nedávno koupili zbylý čtyřicetiprocentní podíl od Vladislava a Daniela Kurze.


Tato čtveřice firmu ovládala poslední čtyři roky. Ve skupině pracuje přes tři stovky zaměstnanců.