Letos sice odborníci odhadují pokles o 1,4 procenta, o něž naroste na deset procent letecká doprava, ale doprava na dovolenou po silnici zaujímá jednoznačně první místo.


Přitom padesát procent všech dovolených, tedy přesně polovinu, strávili Češi v Chorvatsku, na Slovensku, v Itálii nebo v Rakousku. Do těchto zemí směřuje více než dva miliony českých občanů za dovolenými především automobilem a podobná situace bude i letos.


„A právě cestou autem do zahraničí nás může velmi nemile překvapit mnoho zásadně odlišných pravidel, na které nejsme z České republiky zvyklí. Na co si dát tedy pozor?


Krátce řečeno, především na alkohol za volantem, výši pokut, odlišné ceny benzinu a cestovní pojištění,“ vypočítal Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří.

Alkohol v krvi

Zatímco v České republice, v Chorvatsku a na Slovensku platí nulový limit alkoholu v krvi, v Itálii a v Rakousku je povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi. Právě z toho důvodu je ovšem potřeba situaci nepodcenit, jelikož uhlídat sám sobě tuto hranici je logicky velice obtížné a pokuty jsou v těchto zemích vzhledem k příjmům v České republice velmi vysoké.


„Pro zajímavost lze uvést, že nejvyšší množství alkoholu v Evropě je u řidičů povoleno ve Velké Británii, Irsku, Lucembursku a na Maltě – v těchto zemích platí shodně maximální hranice 0,8 promile alkoholu v krvi,“ podotkl Okamura.

Výše pokut

Především v zemích původní patnáctky Evropské unie je třeba být opatrný při dodržování pravidel silničního provozu kvůli vysokým pokutám. Zatímco za překročení rychlosti o 20 kilometrů v hodině hrozí v Česku pokuta od 1000 korun, což je 35 EUR, tak v Itálii se pokuta za stejný přestupek pohybuje od 150 EUR, tedy od 4200 korun! V Rakousku zaplatí viník 20 až 55 EUR, v Chorvatsku od 40 EUR a na Slovensku od 30 EUR výše.


V mnoha zemích jsou velice hákliví na projetí na červenou, v Itálii zaplatí řidič od 150 EUR, v Rakousku 70 až 145 EUR, v Chorvatsku od 140 EUR, na Slovensku maximálně do 200 EUR, zatímco v Čechách opět pouze od 1000 korun.


Nejvyšší pokuty se ovšem platí za jízdu pod vlivem alkoholu, spodní hranice minimální pokuty je určena v mnoha zemích velice vysoko – v Itálii je pokuta od 280 EUR, v Rakousku od 220 EUR, v Chorvatsku od 70 EUR a na Slovensku od 295 EUR. Extrémem je například Lucembursko od 1250 EUR, Polsko od 1300 EUR nebo Velká Británie, kde je maximální povolená pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu až 7350 EUR.

Ceny benzinu

Při srovnání cen benzinu v Česku se západní Evropou všeobecně platí, že u nás jsou ceny stále velmi příznivé. Tankování v zahraničí, například v Itálii, se řidičům prodraží. K 1. červnu stál v přepočtu na české koruny litr benzinu Natural 95 v Česku v průměru 30,38 korun za litr, v Chorvatsku 30,96, na Slovensku 31,24, v Rakousku 32,94, ovšem v Itálii 38,34 korun za litr. Nejdražší benzin v Evropě má Belgie, Nizozemí, Norsko, Turecko a Velká Británie, kde se všude pohybuje cena za jeden litr Naturalu 95 přes 40 korun za litr.


Důležité je také nepodcenit cestovní pojištění. „Podle průzkumu naší asociace si za cestovní pojištění připlatí při koupi zájezdu pouze dvě třetiny turistů. Lidé by neměli cestovní pojištění podcenit, aby je nezaskočily třeba nečekané výdaje při zdravotních problémech či jakékoliv škody, které na zájezdu způsobí,“ varuje Tomio Okamura.