VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce musí vylepšit čističky odpadních vod

JIŽNÍ ČECHY - Od října musí obce i města zkvalitnit čištění odpadních vod tak, aby odpovídala požadavkům Evropské unie. Pro řadu samospráv to znamená, že budou muset investovat další peníze do vodohospodářského majetku.

7.9.2007
SDÍLEJ:

Čistička.Foto: DENÍK/Zuzana Kubečková

„Požadavky na limity znečištění vypouštěných vod z čistíren jsou nyní stanoveny už pro nejmenší zařízení tohoto typu pod pět set napojených obyvatel. Větší čistírny v kategorii do dvou tisíc obyvatel musí splňovat nový požadavek na odstraňování dusíku,“ řekl Jan Jindra, vedoucí oddělení rozvoje společnosti Vodovody a kanalizace Jižní Čechy.


V praxi to znamená, že se nové nařízení dotkne i těch nejmenších obcí, které budou muset investovat do modernizace současných čističek. Přitom nové nařízení se netýká pouze vypouštěných vod z čistíren, ale i kvality vody v povrchovém toku pod čistírnami.


„Tam, kde nebude splňovat povrchová voda pod čističkou požadovaný limit, bude muset vlastník prokázat, že pro čištění používá nejlepší dostupnou technologii,“ konstatoval Jan Jindra. Podle něho se tak otevírá prostor pro odborníky, kteří budou nejen zkoumat kvalitu vody, ale také technologii čističky.
Většina obcí a měst, v nichž se stará o vodohospodářský majetek společnost Vodovody a kanalizace, už má čističky s nejmodernější technologií. „Na nutnost rekonstrukcí jsme obce upozorňovali už dlouho dopředu a řada vlastníků už do čističek investovala. Ze 113 čistíren, které provozujeme, jich odpovídá požadavkům vyhlášky sto. Zbývajících třináct měst bude muset investovat do nových technologií. Patří mezi ně například Mladá Vožice, Studená nebo Slavonice,“ upřesnil Jindra.


Místostarosta Mladé Vožice na Táborsku Václav Slabý potvrdil, že město už má vypracovaný projekt na rekonstrukci nynější čističky a shání na ni peníze.
„Povolení na provoz současné čističky nám vyprší v roce 2010. Proto ji potřebujeme zmodernizovat tak, aby byla schopna čistit i dusík a fosfor,“ řekl Slabý. Radní doufají, že se jim podaří náklady na moderní technologii uhradit s pomocí státní dotace. Odhadovaná cena rekonstrukce ve výši okolo 25 až 30 milionů korun je pro samotnou městskou kasu příliš vysoká.


Vodovody a kanalizace Jižní Čechy zásobují pitnou vodou na tři sta šest tisíc obyvatel.

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení