Podle statistiky Exekutorské komory České republiky bylo v roce 2004 zhruba 155 tisíc exekucí, v roce 2005 přes 270 tisíc a vloni už 309 tisíc exekucí.
Počet exekucí v Jihočeském kraji však nelze zjistit. „Ne〜existuje žádný klíč, podle něhož bychom vedli statistiku v krajích. Nejde ji dělat podle toho, kdo ji nařídí, podle soudů, ani podle exekutorů, kteří mají celostátní působnost,“ uvedl mluvčí komory Pavel Kočiš.
Exekuce dostanou dlužníky většinou do bezvýchodné situace. Zlepšit situaci v oblasti dluhového poradenství se snaží občanské poradny, které najdou lidé v jižních Čechách v Českých Budějovicích, v Písku a v Třeboni.
Třeboňskou poradnu provozuje oblastní charita už pět let. „Je až neuvěřitelné, jak lidé podceňují riziko spojené se svými dluhy. Myslí si, že se jim kvůli nesplacené půjčce okolo čtyř tisíc korun nemůže nic stát. A pak jsou strašně překvapení, že to dojde tak daleko, až přijdou o dům,“ řekla vedoucí třeboňské charity Lucie Bicková.
Dlužníci většinou najdou cestu do poradny nebo je tam odkáže Linka důvěry, pracovníci městských úřadů či exekutoři až ve chvíli, kdy mají nad hlavou bezprostřední hrozbu, že přijdou o majetek či střechu nad hlavou.
„Lidé často řeší dluhy novými půjčkami a půjčují si od firem peníze s vysokými úroky. Dostanou se do začarovaného kruhu předluženosti, který skončí exekucí. My s dlužníky většinou řešíme, jak zmírnit důsledky na první pohled bezvýchodné situace. Obracíme se na firmy, kterým náš klient dluží a řešíme s nimi splátkové kalendáře. Těžko však můžeme uspět tam, kde je dluh třeba deset let starý,“ podotkla Dana Kalistová z českobudějovické občanské poradny, která působí při společnosti Jihočeská rozvojová.
Řada jihočeských dlužníků skončí s depresivními poruchami nebo i se sebevražednými sklony na psychiatrickém oddělení českobudějovické nemocnice. „Nejhůř se s dluhy vyrovnávají lidé středního věku, kteří žili až dosud poctivě. Mladší se s tím zřejmě vypořádávají snáz a starší generace už si tolik nepůjčuje,“ zjistil primář psychiatrického oddělení Jan Tuček.
Sociální skladba těchto pacientů, které lékaři hospitalizují od několika dnů až po několik týdnů, je přitom stejně rozmanitá jako například u alkoholiků. Léčit dlužníky je však mnohdy ještě komplikovanější. „Jejich akutní stav řešíme pomocí různých terapií a následně pacientům nabízíme alternativní varianty, jak se mohou se svou situací vypořádat,“ řekl primář.
Alarmující na tom je, že většina lidí se zadluží kvůli věcem, které k životu nutně nepotřebují. „Myslím si, že už ve škole by se měli žáci učit předmět osobní finance. Je nesmysl zadlužovat se na luxus. Lidé přijdou o dům kvůli tomu, že si koupili plazmovou televizi,“ podotkl Kočiš. Jediným východiskem je pak podle něho komunikace dlužníků s věřitelem a domluva na pravidelném splácení dluhu pomocí splátkového kalendáře.