VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velkorysá nabídka: osmnáct miliard korun na rozvoj

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Osmnáct miliard korun je částka, kterou si dovede jen málokdo vcelku představit. Pro srovnání – s tak vysokým rozpočtem vystačí hospodařit Jihočeský kraj v současné době celé dva roky.

10.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Nyní je ve hře stejně vysoká dotace z evropských fondů pro rozvoj regionu soudržnosti Jihozápad. „V Regionálním operačním programu můžeme počítat s osmnácti miliardami korun. Samozřejmě pouze tehdy, pokud bude v regionu Jihozápad dostatek kvalitních projektů, které tyto peníze vyčerpají a projekty se podaří kvalitně uskutečnit,“ říká Jiří Trnka, ředitel úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.


V regionu Jihozápad jsou spojeny Jihočeský a Plzeňský kraj. Znamená to, že se budeme dělit spravedlivě se Západočechy?


Nedá se říct, že peníze jsou rozděleny napůl pro oba kraje. Záleží na kvalitě projektů, takže si počkáme na počet předložených projektů a na jejich kvalitu. Přitom jde o objem peněz na celé plánovací období 2007 až 2013. Na každý rok tak vychází zhruba 2,6 miliardy korun.


Kdy půjde tyto dotace čerpat?


To je nyní trochu složitější otázka. Česká republika se na to připravuje už dva roky, do konce května má být dojednán Národní strategický referenční rámec pro Regionální operační program. V červnu počítáme se zahájením vyjednávání regionálních operačních programů, takže optimisticky předpokládáme zahájení výzev pro žadatele v září.


Jaké oblasti dostanou zelenou?


V našem regionu Jihozápad jsou to tři hlavní směry. První je dostupnost center, což znamená rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy, vybudování letišť, nákup vagonů a lokomotiv, rekonstrukce místních komunikací a podobně. Druhá prioritní osa má název stabilizace a rozvoj center, což je komplexní regenerace obcí i jejich náměstí. A třetí je cestovní ruch, která je pro Jihočeský kraj velmi důležitá – ta podpoří například výstavbu penzionů, hotelů, sportovních areálů či obnovu kulturních památek, ale také propagaci a podporu cestovního ruchu prostřednictvím služeb.


Kdo může o tyto dotace žádat?


Spektrum žadatelů je to nejširší, které si dovedeme představit – počínaje kraji, obcemi a svazky obcí přes neziskové organizace a podnikatele až po privátní zařízení třeba v oblasti zdravotnické péče a podobně.


S jak vysokou podporou mohou žadatelé počítat?


Evropská dotace doplněná příspěvkem ze státního rozpočtu se pohybuje od 36 procent z celkových nákladů projektu až po 85 procent. Přitom nejvyšší podporu získají žadatelé projektů, které nemohou počítat s veřejnou podporou. To si můžeme představit například u silnic, které ničemu nekonkurují a neovlivní trh v dané oblasti. Naopak typicky podnikatelské projekty jako výstavba penzionů či hotelů patří mezi ty, kde se podpora pohybuje okolo třetiny celkových nákladů.


Může váš úřad uchazečům o evropské dotace nějak pomoci?


My jsme do vínku zdědili trošku nešťastný název úřad, což nemusí být pro veřejnost zrovna to pravé slovo. Nicméně snažíme se být institucí profesionální, korektní a vstřícnou všem žadatelům. Nabízíme jim maximální množství informací tak, aby byli schopni projekt se všemi nutnými přílohami zpracovat a předložit sami.


A právě pořízení časově náročných příloh je důvodem, proč o velkorysé výzvě unie informujete s předstihem?


Ano. Všem žadatelům, kteří se k nám obrací o radu, říkáme, že by se měli zaměřit na přílohy, k jejichž pořízení potřebují delší dobu. Během dvou měsíců, kdy trvá výzva k podání žádosti, už to není většinou v lidských silách stihnout. Proto je upozorňujeme na takové věci, jako je územní rozhodnutí nebo stavební povolení, studie proveditelnosti, případně získání stanoviska vlivu na životní prostředí u zamýšlené investice.


Jaké projekty mají největší šanci uspět?


Nyní se tvoří výběrová kritéria, která budou následně zveřejněna. Není to nic, co úřad tají nebo tajně boduje. Chceme být maximálně transparentní, takže výběrová kritéria si veřejnost může přečíst i svůj základní projekt upravovat podle toho, jak uvidí, že jsou kritéria hodnocena. Nicméně lze říct, že největší šanci mají projekty s tím největším spolupůsobícím efektem. To znamená, pokud se několik projektů podaří spojit do jednoho, který vytvoří hodně pracovních míst, zvedne ekonomickou úroveň třeba i hospodářsky slabého regionu, tak má určitě velkou šanci.


Neobáváte se malého zájmu žadatelů?


Ze zkušeností ze skončeného dotačního období z let 2004 až 2006 se toho rozhodně neobávám. Na celé minulé plánovací období měl Jihočeský kraj v rámci Společného regionálního operačního programu k dispozici pouze necelou miliardu korun, ale žadatelé se ucházeli o více než osm miliard korun.


Mohou se nepodpořené projekty přesunout do nové výzvy?


Pokud jsou zaměřeny do investiční oblasti, tak mohou. Nicméně bude existovat trochu inovovaný software těch žádostí, v němž se musí údaje vyplňovat, takže žadatel musí ta data přepsat. Nicméně záměr, který nebyl uspokojen třeba kvůli nedostatku peněz do roku 2006, může být znovu předložen. A jeho žadatel má i tu výhodu, že už má v ruce povinné přílohy, jako je stavební povolení a podobné důležité dokumenty.


Úřady Regionální rady regionů soudržnosti vznikly v roce 2006, mají za sebou téměř tři čtvrtě roku fungování a příprav na nové plánovací období 2007 až 2013. Úřad je výkonnou jednotkou, dalšími orgány jsou Výbor výkonné rady, který je složen z osmi zastupitelů Jihočeského kraje a z osmi zastupitelů Plzeňského kraje. Předsedou regionální rady je hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann.

10.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Pokladní 19 000 Kč

Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň : , nakládání se zbožím , kontrola a prezentace zboží , obsluha pokladny , , Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, plný úvazek 19.000,-, inventurní prémie 1.000,-, DPP 130,- hod. jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: Norma k.s.s - n12 - litvínovice, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Kateřina Slavíková, +420 225 996 614.

Výroba - Výroba Seřizovači 30 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ BALÍCÍCH A PLNÍCÍCH LINEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: ranní 6:00-14:30 odpolední 14:00-22:00 , Benefity: práce v moderním potravinářském provozu, závodní stravování, roční prémie, příplatky za přesčasy, víkendy a svátky, vzdělání a školení, další firemní benefity , Termín nástupu: ihned nebo dohodou , Vzdělání kandidáta: min. vyučen v oboru strojním, elektro , Kontakt: technik@zarubafood.cz , tel. 737 277 300, Ostatní osvědčení: zdravotní průkaz podmínkou, vyhláška § 50 výhodou, Požadujeme čistý trestní rejstřík !. Pracoviště: Záruba food a. s., Vrbenská, č.p. 481, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Kontakt, +420 737 277 300.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 13 400 Kč

Svářeči SVÁŘEČ CO2, WIG/TIG. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce:Novohradská 1, České Budějovice 370 01, Požadavky: dobrá orientace v technických výkresech, výhodou svářečský průkaz na svařování - pálení plamenem, Zam. výhody: stravenky, odměna vedoucího v závislosti na plnění plánu, Kontakt telefonicky v pracovních dnech 10:00 -11:00 hod. nebo e-mailem.. Pracoviště: Ostimpex cb družstvo, Novohradská, č.p. 1452, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Karel Zíb, +420 724 037 348.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu VÝROBCE OBALŮ (UMĚLÝCH STŘEV). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová 377/2, České Budějovice, Smlouva se uzavírá nejprve na dobu určitou, poté na dobu neurčitou., NÁPLŇ PRÁCE:, - zpracovávání materiálů dle platných specifikací/ standardů a kontrola hotového výrobku, - vyřazování výrobků, které se neslučují se specifikací/standardy, - ukládání a označování hotových výrobků dle platné specifikace a standardů, POŽADUJEME: manuální zručnost, odpovědnost, samostatnost, Zam. výhody: stravování, pracovní oděvy, bonus za výkon, Kontakt telefonicky 8 - 15 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Viscofan cz s.r.o., Průmyslová, č.p. 377, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Renata Pavlíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslava Hadáčková (vlevo) a Veronika Plátová (vpravo) organizují první ročník jógové charitativní akce, z níž veškerý výtěžek půjde na českobudějovické Centrum Bazalka.

Přijďte si zacvičit jógu, pomůžete dětem z Bazalky

Poprvé v historii tituly z mistrovství České republiky v paddleboardingu
7

Poprvé v historii tituly z mistrovství České republiky v paddleboardingu

Ukradl houpačky autistům

České Budějovice – Zloděj se nestyděl ukrást autistickým dětem dvě houpačky, tzv. hnízda, a lanový žebřík. V noci na pondělí 13. srpna vlezl na hřiště v zahradě Auticentra na ulici Plzeňská, které bylo nedávno otevřené.

Pátý titul pro golfistku z Hluboké nad Vltavou

Jihočeská golfistka Gabriela Roberta Vítů si v 17 letech připsala na své konto už pátý mistrovský titul.

Pavel Hezoučký sleduje svůj Olešník v krajském přeboru

Písek - Teprve osmnáctiletý fotbalista Pavel Hezoučký mění dres. Už nepůsobí ve Spartě, kam odešel z Dynama, ale v Plzni. Jak se jeho nečekaný přestup zrodil? Proč mění dres? Na dotazy Deníku odpovídal na píseckém fotbalovém stadionu, kde byla plzeňská Viktorka na soustředění.

S Kamilem Benešem se rozloučí i Černá věž

Čtyři zvony se ve čtvrtek 16. srpna v 10 h rozezní na Černé věži. Vyprovodí tak na poslední cestě Kamila Beneše, štábního praporčíka in memoriam, jednoho ze tří vojáků, kteří se 5. srpna na misi v Afghánistánu stali obětí sebevražedného atentátníka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT