Vede je k tomu snaha ušetřit za již tak vysoké platby za plyn a elektřinu.


Na rozdíl od minulého podzimu je letos dřeva dost a lidem odpadne starost s dlouhými objednacími lhůtami. Ceny zatím zůstávají zhruba stejné jako loni. Vliv na ně podle vlastníků pil příliš neměl lednový orkán Kyrill, který v kraji pokácel statisíce stromů. Někteří lidé si dřevo po domluvě se správci lesů sami vytěží. Přijde je to levněji, než kdyby kupovali hmotu přímo z pil.


Oslovení prodejci stačí většinou pokrývat poptávku bez delšího čekání. V minulosti přitom byly pořadníky téměř nutností. Někteří obchodníci zájemce sice zařadí do svého seznamu, i tak ale nikdo nečeká déle než měsíc a půl.


Poptávka přitom není příliš veliká ani v zahraničí, konkrétně v sousedním Německu, jak přiznává jednatel volarské firmy Dales Jiří Jarůšek. Ta se specializuje právě na export tvrdého palivového dřeva do Německa.


„Oproti loňsku je zájem třetinový. I v Německu je totiž dřeva po orkánu dost a za příznivé ceny. Kyrill na ně vliv prakticky neměl. Za menší zájem může i poslední mírná zima bez mrazů. Lidé tak mají zásoby,“ uvedl. Za štípaný buk zákazník zaplatí 1000 korun za metr krychlový, bříza je za 800 Kč. Občas firma prodává i smrk za 400 Kč.


Palivové dřevo nabízí také Pila Oslov na Písecku. Prodává hlavně krajiny z kulatiny, z níž vyrábí hlavně palety. Stále přitom zpracovává polomové dřevo, takže zákazníkům, kteří chtějí zbytky z výroby na topení, může vyjít vstříc téměř okamžitě.


„Záleží na tom, kolik toho kdo chce. Jezdí si hlavně stejní lidé z okolí. Poptávka je stejná jako loni, občas se objeví nový zákazník. Cena se nezměnila ani po orkánu, je to 150 korun za prostorový metr,“ řekl vedoucí dřevařského provozu Karel Hrdlička.


Poptávka po dřevu na topení stoupá už od loňska. Podle majitelů pil je to dáno nejen vysokými cenami jiných paliv, ale i chystaným zdražením palivového dřeva, jež někteří producenti ohlásili.


„Zájem je velký, hlavně o odřezky. Pořadníky máme, čeká se čtyři až šest týdnů podle žádaného množství,“ řekl majitel pily v Horní Radouni na Jindřichohradecku František Kamenický, který se zabývá výrobou truhlářského řeziva a krovů. Balík krajin, zhruba dva metry krychlové, u něj stojí 800 korun.