Dosud si alespoň některý z dokumentů, které jsou k dispozici od roku 2005, pořídilo čtyřicet osm tisíc lidí.


V současné době se Europass používá v jednatřiceti evropských státech. Využívat ho mohou jak studenti nebo uchazeči o práci, tak i zaměstnavatelé či vzdělávací instituce. „Zájem mají hlavně středoškoláci,“ uvedla Miroslava Salavcová z Národního centra Europassu ČR.


Europass se skládá z pěti částí. První obsahuje životopis, druhá je jazyková část, třetí se zaobírá mobilitou, kde si každý zaznamenává zkušenosti z evropských studijních stáží a praxí.


Ve čtvrté části je dodatek k dokladům o dosaženém středním vzdělání a v páté části je dodatek k získaným diplomům z vysokých a vyšších odborných škol.
Přitom Europass není povinný doklad, používá se dobrovolně, jeho pořízení je bezplatné a ve všech zemích má jednotný formát. Tím nejdůležitějším je v Europassu životopis. Vyplňuje si jej každý sám, a to v jazyce, který je srozumitelný v zemi, již chce navštívit. Formulář je možné stáhnout z internetu anebo si ho vyzvednout v Národním centru Europass ČR.


Při vyplňování elektronického formuláře je možné jej upravovat podle potřeby, třeba přidávat kolonky, pokud má žadatel více pracovních zkušeností. Je možné tam odstranit i kolonky, které jeho majitel nechce vyplnit.


Důležitou součástí Europassu je jeho jazyková část, kde člověk napíše svoje jazykové znalosti, přičemž je jedno, zda je získal oficiálně studiem nebo praxí.


V části mobilita zase žadatel uvede, kde byl v Evropě na pracovní stáži, může tam být napsán třeba výměnný studijní pobyt. Je v něm zaznamenáno, co se tam naučil nového. Europass obsahuje ještě dva dodatky, a to o ukončeném vzdělání. Může to být nejen diplom z vysoké nebo vyšší odborné školy, ale i maturitní vysvědčení či výuční list. Ani ten by tam neměl chybět.