Organizace Fair Trade Česká republika mohla díky Nadaci Vodafone realizovat v celé republice několik přednáškových aktivit pod názvem „Férové kakao". Důležité bylo, že akce se konaly za účasti bývalého prezidenta produkčního družstva El Ceibo pana Francisca Reynagy z Bolívie. Jedním z navštívených míst byla i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Panu Reynagovi jsme při té příležitosti položili několik otázek.

Co vlastně znamená výraz El Ceibo?
Strom, který prý nikdy neumírá. Říká se, že i když jej někdo porazí, je schopen se opět rozrůst do původní krásy. To má být jakýsi odraz schopnosti místních mužů a žen se vždy znovu vzchopit navzdory nepříznivým podmínkám.

Co je El Ceibo jako družstvo?
Produkční družstvo založené v roce 1977 bolivijskými farmáři a jejich rodinami. Dnes má El Ceibo více než 1200 společníků (50 družstev) a přímo zaměstnává přes 100 lidí. Produkuje zejména kakaové boby, které následně zpracovává. Zásobuje jak domácí, tak i zahraniční trh. Do USA a Chile směřují luxusní čokolády, na evropský a japonský trh pak zejména kakaové boby, máslo a prášek.

Družstvo El Ceibo se řídí klasickými zásadami Fair Trade („spravedlivého obchodu"), které uzpůsobuje svým podmínkám. Mezi základní principy patří samostatný management, demokratická účast, ekologicky šetrná produkce, společné rozhodování 
o způsobu rozdělení zisku, investice do rozvoje komunity. Dále také integrace mezi podobné organizace, zlepšování životní úrovně, prostředí a kultury. Já sám považuji za hlavní zásadu úctu ke kultuře, životu a životnímu prostředí. Mezi hlavní výhody společníků družstva patří také technická podpora, vzdělávací semináře a kurzy pro družstevníky, zdravotní připojištění, finanční podpora pro členy starší 55 let.

Jak probíhá sklizeň kakaa? Co může negativně ovlivnit produkci?
Sklizeň probíhá v období duben – říjen, kdy postupně dozrávají kakaové plody, tak zvané mazorky. Ty musí mít v době sklizně oranžovou barvu. Obsahují kakaové boby, které se musí nechat postupně zkvasit. Právě kvašení rozhoduje o chuti, barvě a vůni kakaa. Konečnou fází je sušení. Produkci kakaa významně ovlivňují klimatické podmínky. Také 
v Bolívii se významně projevují negativní klimatické změny: extrémně suché či vlhké počasí nesvědčí správnému vývoji květů a plodů, způsobuje šíření plísní a podobně.

Co bylo hlavním důvodem vzniku družstva v roce 1977?
V té době fungovalo na trhu kakaem mnoho prostředníků, kteří často za dodané produkty ani nezaplatili. Navíc se kakaové plantáže nacházely na těžko přístupných místech, doprava kakaových bobů byla velmi komplikovaná. Organizování pěstitelů tak bylo velmi důležité jak pro bezpečnost prodeje, tak i vyřešení problémů s distribucí.

Je pro El Ceibo ekonomicky zajímavější domácí nebo zahraniční trh?
Lokální trhy jsou pro nás obecně levnější. Odpadají významné logistické náklady spojené s distribucí do zahraničí (americký, evropský, japonský trh), ale celkově se jedná o menší objemy prodeje. Ale i místní odběratelé začínají mít zájem o organickou (bio) produkci a tak se objemy prodeje neustále zvyšují. Export do zahraničí naopak představuje velké objemy prodeje, realizované ale s většími náklady.

Přichází družstvo s novými projekty?
El Ceibo neustálé rozvíjí své aktivity. V poslední době se jedná například o projekt rozvoje ekoturistiky (fairtradového turismu), který umožňuje spolupráci s dalšími podobnými organizacemi (například producenty quinoy – místní tradiční obilniny). „Cesta kakaa" tak zavede účastníky jak do La Pazu, kde je hlavní správní centrum El Ceiba a továrna na čokoládu, tak na plantáže místních pěstitelů kakaa v oblasti Alto Beni, k producentům quinoy, kaštanů i vína.

Chutná vám i dnes čokoláda?
Ano, jsem doslova čokoládový fanatik (úsměv). Nejraději mám hořkou 75 až 85% čokoládu.

Co se vám nejvíce líbí v ČR?
Ženy, pivo (úsměv pana Reynagy), krajina, památky a také silnice (úsměv posluchačů).

Na závěr bych si dovolila malou poznámku. Český spotřebitel se může s finálními produkty družstva setkat pouze prostřednictvím nabídky několika specializovaných kamenných a internetových obchodů. Výjimečným produktem El Ceiba je čokoláda se solnými krystaly. Tyto dodávají čokoládě zvláštní texturu. Malá výstava, která byla součástí přednášky bude na univerzitě přístupná do poloviny června.

HANA DOLEŽALOVÁ