Čeští turisté mají v zimě tradičně největší zájem o zájezdy spojené s lyžováním, v posledních letech však rekordně roste i prodej zájezdů za teplem do exotických zemí.


Podle odborníků zůstává pro zimní zájezdy nejoblíbenější zemí Rakousko. Minulou zimu tam zavítalo za lyžováním přes tři sta tisíc českých návštěvníků, z toho asi 210 tisíc individuálně a devadesát tisíc s cestovními kancelářemi. Přibližně 140 tisíc českých turistů vyjelo lyžovat do Itálie a do Francie zavítalo za zimními sporty přibližně padesát tisíc českých lyžařů.


„V Rakousku jsou mezi Čechy nejpopulárnější zimní letoviska Zillertall, Schladming - Dachstein, Stubaital, Zell am See/Kaprun, Nassfeld, Bad Gastein a Bad Kleinkirchheim. V Itálii si nejčastěji vybírají Val di Fiemme, Bormio, Tonale/Ponto di Legno, Monte Bondone a Aprica,“ popsal Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.


Ve Francii jsou mezi českými lyžaři nejoblíbenější letoviska Tignes, Risoul, Val Thorans a Les Menuires.


Všechna tato francouzská lyžařská letoviska dobře zná i Mirka Nezvalová z Českých Budějovic. „Do Francie mě táhnou rozlehlé pláně různých sklonů. Nejraději mám Tignes a Val Thorans, protože tam si mohu dokoupit skipasy ještě do sousedních areálů,“ svěřila se tato náruživá rekreační lyžařka, která využívá na zimní cesty do Francie služby cestovních kanceláří.


Do sousedního Rakouska ale jezdí lidé nejčastěji individuálně. „Důvodem není jen blízkost Rakouska, ale i neochota rakouských hotelierů dávat cestovním kancelářím množstevní slevy. Proto není nabízení zájezdů do Rakouska za lyžováním pro cestovní kanceláře tak atraktivní jako jiné země,“ objasnil Okamura.


Přitom délka pobytů českých lyžařů v zahraničí byla v loňském roce nejdelší ve Francii, kde strávili průměrně sedm nocí. Poté následuje Itálie se šesti noclehy a nejkratší čas strávili Češi na lyžování v Rakousku, a to průměrně tři noci. Souvisí to především se vzdáleností jednotlivých zemí od naší republiky. Zvlášť pro Jihočechy je výhodné jezdit do Rakouska často jenom na víkendy.


„V zimě jezdí také hodně Čechů za teplem. Minulou zimu byla většina zájezdů do exotických zemí vyprodaná. Tuto zimu se bude z Česka létat na zájezdy přímými charterovými leteckými spoji do Mexika, Keni, na Kubu, do Indie, na Srí Lanku, do Thajska, Dubaje, Ománu, na Azorské ostrovy, Jamajku, Maledivy , do Salvadoru, Venezuely a Brazílie,“ vypočítal Okamura.


Pro individuální cesty do tepla během naší zimy je však podle odborníků vhodná celá jižní polokoule, tedy například Austrálie, Nový Zéland, Jihoafrická republika, Chile a Argentina, především Patagonie.