Výstava Tourfest

„Gastronomickou přehlídku poprvé doprovodí výstava Tourfest, která přiblíží jižní Čechy jako turisticky zajímavou oblast,“ řekl ředitel Gastrofestu Vladimír Tůma.


Festival představí od příštího čtvrtka do soboty na 190 hotelů, restaurací a gastronomických firem z několika zemí. Loni jej za nepříznivého počasí navštívilo na 18 tisíc lidí, letos pořadatelé čekají větší zájem. V devíti pavilonech na českobudějovickém výstavišti se návštěvníkům kromě kuchařů předvedou také cukráři, mimo jiné i z Rakouska, a přední barmani.


„Objeví se i osvědčený rybí a zvěřinový pavilon. Studenti hotelové školy ze Strakonic mají přichystanou restauraci na prezentaci českého kapra,“ podotkl ředitel festivalu.


Výstava přitom není jen o vaření a pokrmech. Připravena je i soutěž baristů kávy a pódiové ukázky různých kuchyní, kde mohou návštěvníci obdivovat mistry gastronomie. Gastrofest se každoročně zaměřuje i na majitele hotelů a restaurací, jimž nabízí novinky do kuchyní. Zajímavostí budou i dva obří dorty od jihočeských cukrářských učňů na téma vstupu Česka do schengenského prostoru.


„Budeme se znovu pokoušet o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, tentokrát v rychlosti krájení domácích nudlí na čas a množství. Vyzkoušet si to budou moci i samotní návštěvníci,“ láká Tůma.

O Mistra kávy

Součástí Gastrofestu je také soutěž o Mistra kávy a o nejlepšího jihočeského kuchaře. Výtěžek z některých akcí poputuje na konto Kapky naděje. V příštím 12. ročníku se organizátoři chtějí zaměřit na gastrofestival tří sousedních regionů - Horních Rakous, Bavorska a jižních Čech.